Furcsa morajlást hallottak a magyar hegy belsejéből
Vulkáni aktivitásra utalnak a Szent György-hegy hangjai?
A Szent György-hegy a badacsonyi tanúhegy mellett a Balaton-felvidék egyik leglátványosabb geológiai képződménye, mely mintegy kettéválasztja a természeti csodáiról híres Tapolcai-medencét.
A térséget a Pannon-tenger elvonulása után, mintegy három-négy millió évvel ezelőtt jellemezte különösen aktív vulkáni tevékenység, három millió évvel ezelőtt azonban ez le is zárult. Arról azonban, hogy a hegy a mai napig nem nyugodott meg teljesen, és van esély egy esetleges kitörésre, máig élnek városi legendák.
Vulkánkitörés a Szent György-hegynél?
A helyi szóbeszéd szerint még az 1970-es években is hallottak egyfajta morgást a Szent György-hegy belsejéből, legutóbb pedig 2012 júliusában érkeztek telefonhívások az Origo.hu szerkesztőségébe, melyek szerint ismét furcsa morajlás hallatszott a környéken, melyet nem tudtak mihez hasonlítani, szokatlan dörgésként definiálva azt. A Origo.hu megkeresésére a Földrengéskutató Intézet közölte, hogy az adott időszakban és előtte sem észleltek semmi szokatlant a hegy környékén, és rengéseket sem regisztráltak, állításuk szerint továbbá szinte kizárt, hogy a hegy ennyi idő eltelte után valaha is aktivizálódjon.
Az egykori aktivitás jelei máig láthatók
Bár bizonyítható vulkáni működés már nem észlelhető a környéken, az egykori aktivitás nyomai máig szemmel láthatók, az ország egyik legkülönlegesebb kirándulóhelyévé téve a tanúhegyet.
Amellett, hogy a Szent György-hegy 414 méteres magassága is annak köszönhető, hogy a vulkáni bazaltüledék miatt kevésbé erodálódott, mint a medence többi része, a forró láva gyors kihűlése révén jöttek létre a híres, sokszögletű oszlopok, a látványos bazaltorgonasípok is, melyek néhány helyen a harminc-negyven méteres magasságot is elérik.
Még több kirándulóhely
Ha szívesen kimozdulnál ősszel is, de nem tudod, hova menj, nézd meg, melyek a budapestiek kedvenc kirándulóhelyei!
Tökéletes kirándulóhely
A bazaltorgonasípok a hegy északkeleti oldalán találhatók, magához a Szent György-hegyhez pedig a Hegymagas és Raposka felé vezető úton lehet eljutni, a kék és piros turistajelzést követve.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A piros és sárga jelzés által kijelölt út mentén megtekinthető bazaltképződmények mellett a hegy izgalmas látnivalói közé tartozik a Lengyel-Tóti kápolna és a présház, valamint az Oroszlánfejes kút, nem beszélve a tetőről nyíló lélegzetelállító panorámáról.
Képek: www.orszagalbum.hu, gilmur, jujuba.
Jártál már a Szent György-hegyen?
OLVASD EL EZT IS!
- magyar csodák
- magyar város
Titokzatos erő árad a magyar szobrokból
- wellness
- magyar város
A top 10 magyar hely ősszel: képeken a hivatalos felmérés eredménye
- spórolás
- autó