3 csodaszép kirándulóhely

A legjobb vártúrák

Semmi sem hasonlítható ahhoz a sajátos varázshoz, ami egy misztikus, ősi várromot körülleng. Íme, 3 csodás úti cél!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Több ezer évre visszanyúló történelmének köszönhetően hazánk bővelkedik romantikus várromokban és helyreállított várakban, melyek a gyermekkori meséken kívül valami megfoghatatlan, misztikus, sejtelmes érzést, nem utolsósorban pedig ősi legendákat és mondákat idéznek fel az emberben.

Ha szívesen belevágnál egy kiadós túrába, meg akarod fejteni az ősi kövek titkát, a természetjárást pedig szeretnéd valami igazán különlegessel megfűszerezni, a következő három úti célt nem érdemes kihagynod!

A Bakony gyöngyszeme - A cseszneki vár

Ha kíváncsi vagy hazánk egyik legimpozánsabb várromára, illetve az azt határoló festői környezetre, a Bakonyt keresztülszelő Veszprém-Győr útvonal mellett található cseszneki várat mindenképp érdemes célba venned. Az eredetileg gótikus stílusú vár a 13. században épült, virágkorát pedig a 15. században, Zsigmond király uralkodása idején élte. Az évszázados kövek számos történelmi vihart megéltek - a várnak a végvári harcok, illetve a Rákóczi-féle szabadságharc idején is fontos szerepe volt. A vár utolsó tulajdonosai az Eszterházyak voltak, akik barokk stílusú várkastéllyá alakították át az építményt, melynek azonban egy, az 1800-as években bekövetkezett tűzvész miatt ma már csak romjai láthatók. A vár azonban így is lenyűgöző.

Ha felkapaszkodtál a várszintre, a várkapu és a vártemplom romjain kívül érdemes megcsodálnod az alsóvárban található várbörtönt, a gazdasági épületek maradványait, illetve a gyönyörű panorámát - tiszta időben a vártemplom ablakából akár Pannonhalmát is láthatod. Ha a zöld jelzés mentén ereszkedsz le a várból, a környék legszebb szurdokvölgyébe, a Kőmosó-völgybe jutsz, tovább haladva csodás barlangokra és zuhatagra bukkanhatsz, a völgyből kiérve pedig ismét a faluban találhatod magad.

Ha további információkra van szükséged a várral és környékével, illetve a szálláslehetőségekkel és a vendéglátóhelyekkel kapcsolatban, kattints ide »

Az Északi-középhegység csodája - A siroki vár

Sirok a Mátra keleti oldalán lévő dombháton fekszik, az ott épült, lenyűgöző várromot pedig egy viszonylag meredeken ívelő, szerpentines úton közelítheted meg. A siroki várhegy története egészen az itt letelepült avarokig nyúlik vissza, azonban magát a várat csak a 13-14. században építették fel. A sziklába vágott védelmi rendszerrel épült vár eredetileg földesúri magánvár volt, amit a későbbi évek folyamán végvárrá építettek át.

A tornyokkal és alagutakkal egyaránt megtűzdelt, szabálytalan alaprajzú, két, különböző szinten elhelyezkedő várrészből álló fellegvárat a természeti környezet még inkább alkalmassá teszi a kirándulásokra, akár egy romantikus túrára, akár egy kalandosabb barangolásra vágysz. Ha már feljutottál a vár magaslatára, elragadó látványt nyújt a körös-körül elterülő erdő, ahol egy másik várromot is felfedezhetsz - ez nem más, mint Darnó vára, ami egykor ősi pogányvár volt.

A romokon túl természetesen akad látnivaló a faluban is: Sirokon érdemes megtekintened a Tájházat, a Kőkúti kápolnát, a Nyírjes-tavat, valamint a vártól néhány percnyi járásra található a két, hat-nyolc méter magas sziklaalakzat, a Barát és az Apáca, melyek a szóbeszéd szerint egy olyan párt rejtenek magukban, akik a boldogtalanságtól dermedtek kővé.

Ha további információkra van szükséged a várral és környékével, illetve a szálláslehetőségekkel és a vendéglátóhelyekkel kapcsolatban, kattints ide »

A Dunakanyar éke - A visegrádi vár

A Pilis és a Börzsöny összekapcsolódásánál, a Visegrádi-hegység egyik csúcsán magasodik a lenyűgöző visegrádi vár, mely - amellett, hogy a Dunakanyar is páratlan természeti szépséggel ajándékoz meg - önmagában is rengeteg látnivalóval rendelkezik. A fellegvár története a 13. századra nyúlik vissza, jelentősége pedig elsőként abban rejlik, hogy a magyar királyok hivatalos székhelye volt egészen addig, amíg Luxemburgi Zsigmond Budára nem költöztette hivatalát.

A 15. században Mátyás király újíttatta fel az előző években elhanyagolt palotát, ettől kezdve vált a magyar királyok vidéki rezidenciájává. A török vész ezt az épületegyüttest sem kímélte, a rommá vált palota azonban az 1930-as évek óta folyó feltárásoknak, restaurálásoknak köszönhetően ma már az év minden részében látogatható.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Vár-, illetve királyi palotabeli barangolásod során megcsodálhatod többek közt a híres Oroszlános-udvart, a díszudvart, a loggiát, valamint az alsóvárat, melynek lakótornya a kor építészetében egyedülállónak számító Salamon-torony. A vár teraszáról lélegzetelállító kilátás nyílik a Dunakanyarra, illetve Visegrádra, melynek természeti környezete is mesébe illő, kezdve a Mogyoró-hegytől a Kaszálón és Boglárka-forráson át egészen a Rekettyés-tölgyesig és a Nádastóig.

Ha további információkra van szükséged a várral és környékével, illetve a szálláslehetőségekkel és a vendéglátóhelyekkel kapcsolatban, kattints ide »

OLVASD EL EZT IS!

Ezt is szeretjük