Nem photoshop, tényleg létezik a falanszter Hongkongban: a legtöbbet fotózott turistalátványosság a Monster Building

Nehéz elképzelni, hogy milyen lehet egy ilyen helyen élni.

Quarry Bay, Hongkong
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az internethasználók zöme valószínűleg találkozott már Hongkong egyik leghíresebb épületének fotójával, manipulált vagy a valósághoz hű formában - utóbbi egyébként szintén átalakítottnak tűnik, annyira hihetetlen látványt nyújt a létesítmény, főleg, ha megörökítik, amint repülőgép halad el felette, ami gyakori esemény.

Az ember persze tudja, hogy Hongkong a világ egyik legsűrűbben lakott területe, de amikor a Hongkong-szigeten található monumentális Monster Buildingre néz, mégis megdöbben, hogy így is lehet élni. Ha valaki a hazai lakótelepekről úgy gondolja, hogy azokban egymás hegyén-hátán élnek a lakók, és olykor nemcsak nehéz, hanem egyenesen lehetetlen is kizárni a szomszédból érkező hangokat, akkor a hongkongi épületre tekintve lehet, hogy egyből rózsásabbnak látja majd a helyzetet. A helyről sokaknak egy teljesen zárt közösség, valóságos falanszter jut eszébe.

Monumentális épületszörny

A Monster Buildingként elhíresült építmény Hongkong-sziget Quarry Bay nevű részén helyezkedik el. Az ikonikus lakókomplexum napjainkban az egyik legnépszerűbb fotótéma, a világ minden pontjáról érkező turistákat szinte megbabonázza a különös szimmetriája és a feltűnő sűrűsége is. A meglehetősen szűkös belső udvarok egyikéből felnézve a látogató úgy érezheti, hogy valósággal körbefonják őt a fölé magasodó falak, és az ablakok tömött sora, az égboltból csak egy kisebb sáv maradt. 

A különös lakótelepet az 1960-as években húzták fel, Parker Estate néven. A cél korántsem az volt, hogy emblematikus látványosság legyen belőle, a lakhatási nehézségeket kívánták vele orvosolni, otthont biztosítva az alacsony jövedelmű polgároknak. Ekkoriban Hongkongba rengeteg bevándorló érkezett Kínából, ami súlyos lakáshiányt idézett elő, és arra kényszerítette a kormányt, hogy magasba törő lakótornyokat építtessen, amelyek sok lakó befogadására képesek.

A komplexum öt épületből áll, amelyek felülnézetből „E” betűt formálnak, két keskeny udvarral. Ezek egyikét tulajdonképpen négy oldalról veszik körbe épületek, a ’90-es években emelt Kornville Tower 2 néven ismert, 49 emeletes torony közelsége miatt. Az öt épületben több mint 2200, zömében nagyon apró lakás található, és ezek együttesen mintegy tízezer embert tudnak elszállásolni. A legmagasabb az Oceanic Mansion névre keresztelt ingatlan, ami 18 emeletes. A folyosók szűkösek és sötétek. Az utcafronton a földszinten  többnyire üzletek, kifőzdék és éttermek kaptak helyet. A Parker Estate után megváltoztak a trendek, Hongkongban is inkább a szellősebb képet mutató, karcsúbb toronyépületek jöttek divatba.  

Kétségtelen, hogy van a Monster Building komplexumnak egyfajta sajátos, kissé baljós esztétikája, ami filmeket is megihletett, szerepelt például a Transformers: A kihalás kora című 2014-es sci-fi-moziban, és a 2017-es Páncélba zárt szellemben is. Fotogénsége mellett elsősorban a Transformers-filmnek köszönheti népszerűségét a helyszín, ám a lakók érthető módon nincsenek túlzottan elragadtatva ettől.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Többen már a fényképezés tiltására szolgáló táblákat is kitettek, de ez nem tántorítja el a különleges élményt megörökíteni vágyó turistákat. A helyiek, főleg az idősek régebben szívesen ücsörögtek az udvarokon, madzsongot játszottak, sakkoztak, a gyerekek tollasoztak és futkároztak, de ez a szokás lassan kikopik a látogatók miatt.

Milyen lehet itt élni?

Hogy milyen lehet egy ilyen épületben lakni? Eva Ho egész életét itt töltötte, és nem is lát benne semmi szokatlant. A boltok, gyógyszertárak és éttermek közelségét kényelmesnek tartja, ugyanakkor azt elismeri, hogy az épület egy kicsit rosszkedvűnek tűnhet a fél évszázad alatt rárakódott kosz és rossz szellőzés miatt. Ezenkívül a kilátás hiánya zavarja a leginkább: „Amit az ablakomból kinézve látok, az a két másik épület.” Nem nagyon tud mit kezdeni az otthonára irányuló figyelemmel, ő maga a fotósok felbukkanásáig sosem érezte, hogy különösebben esztétikus volna. Elköltözne, ha megengedhetné magának, de nem így áll a helyzet. A komplexumban egyébként tényleg szinte minden megvan, amire szükség lehet, orvos, hentes, szupermarket, mosoda. A Monster Buildinget többen szívesen lerombolnák, hogy a helyére luxuslakásokat húzzanak fel, azonban rengeteg lakót kéne kivásárolni, és feltételezhetően óriási felháborodás kísérne egy ilyen döntést, amit senki sem mer bevállalni. 

Hihetetlen luxusban élnek Kína leggazdagabb falujának lakói

A lakók országos viszonylatban kiemelkedő pénzügyi megtakarításokkal és nyugati luxusautókkal rendelkeznek, ám mindennek komoly ára van. A zavarba ejtően precíz tervezettség az élet minden területére beszivárgott, szigorú szabályok szerint telnek a helyiek mindennapjai.

Hihetetlen luxusban élnek Kína leggazdagabb falujának lakói: aranykalitkának tűnik a település

Irigylésre méltó mintafalu a kínai Huaxi, vagy épp ellenkezőleg, ijesztő rémálom?

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük