Veszélyes sugárzást bocsát ki a magyar város?

3 dolog, amit tudnod kell Paksról

Mindenkinek az atomerőmű jut eszébe róla: íme, Paks titkai.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Tolna megyei Paks város neve hallatán valószínűleg mindenki az atomerőműre, esetleg egy lehetséges atomkatasztrófára asszociál, keveseknek jut azonban eszükbe, hogy ellátogassanak ebbe a kétségkívül speciális helyzetben lévő Duna-parti kisvárosba, mely igazán kellemes meglepetésekkel szolgálhat az erre járóknak.

Az erőmű építés közben
Az erőmű bejárata ma
Az alapkő
Az irányítóterem

Biztonságos az atomváros?

Az atomenergia mindmáig misztikus, titkokkal körüllengett ága a tudománynak. Sok ellenzője és éppen olyan sok pártfogója akad, de ki tudja, vajon mennyire veszélyes valójában. Tény, hogy az atomerőmű hazánk villamosenergia-szükségletének több mint 40%-át fedezi, ily módon használata egyelőre megkerülhetetlen. 

A paksi atomerőművet 1987-ben, egy évvel a csernobili atomkatasztrófa után adták át, de szakértők szerint nem kell tartani hasonló baleset bekövetkeztétől.

A szovjet katasztrófa azért következhetett be, mert ott reaktorhiba vagy emberi mulasztás esetén egy úgynevezett pozitív láncreakció során egyre jobban felerősödött a kezdeti hatás. A hazai erőmű ezzel szemben negatív láncreakciójú, tehát, ha be is indulna valamilyen veszélyes irányú folyamat, az magától csökken, illetve leáll. Az erőművet ráadásul a mai szabályozásnak megfelelően egy igen erős, hermetikusan záródó vasbeton pajzs védi.

Felröppentek olyan hírek is, melyek szerint az erőmű környezetében gyakoribbá váltak a daganatos megbetegedések, azonban mára tudományos kutatások bizonyították, hogy a betegségek száma az erőmű környezetében nincs az országos átlag fölött.

10 hely itthon, amire a magyarok a legbüszkébbek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Látogatható is az erőmű

Ha szeretnél többet megtudni az atomenergiáról, érdemes ellátogatnod az erőmű által fenntartott látogatóközpontba és múzeumba. A látogatóközpont az ember, természet és atomenergia hármasára fókuszál, látványos és interaktív módon vezet be a nukleáris ismeretekbe. A bemutatótér elején rögtön helytörténeti, néprajzi emlékek és a Duna halait bemutató akvárium fogad, majd információs táblák segítségével lehet megismerkedni az atomenergiával és a világ energiahelyzetével.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A megújuló energiaforrások világába is betekintést nyerhetsz, például egy energiatermelést szimuláló energiabicikli segítségével. Hétköznap a 16 éven felüliek csoportos vezetést is kérhetnek az üzemben. Az egyórás bemutató során üvegfalon keresztül tekintheted meg az atomreaktort és a vezérlőtermet, a legkíváncsiabbaknak pedig érdemes betérniük az atomenergetikai múzeumba is, ahol az erőműben használt műszerek is megtekinthetők. A létesítmény ingyenesen látogatható hétköznap 8-15 óráig és szombaton 9-13 óráig, akár előzetes bejelentkezés nélkül is.

A budapestiek kedvenc kirándulóhelyei

Ha kirándulnál, de még nem tudod, pontosan hova, nézd meg a videót, és szerezz ötleteket belőle!

További látnivalók várnak

Paksra azonban nemcsak az atomerőmű miatt érdemes ellátogatnod. A Duna vizén komótosan tovahaladó uszályok vagy a hűvösebb hónapokban őket felváltó jégtáblák megkapó látványt nyújtanak. A vizek kedvelőinek igazi paradicsoma Paks, hiszen a közelben várja a látogatókat a kedvelt turista- és horgászhely, a Kondor-Füzes-tavak környéke is.

Paksnál helyezkedett el továbbá a Római Birodalom védelmi rendszerének egyik tábora, a Lussonium is, melynek feltárt emlékeiből bemutató romkert épült. A városban járva érdemes megcsodálnod a Szent István téren álló klasszicista műemlék épületet is: az 1844-ben épített Erzsébet Nagy Szálloda a múltban egyszerre működött szállóként és kaszinóként, ily módon a közösségi élet fontos színtere volt.

Makovecz-templom Pakson
A 19. századi bazársor

Gasztronómiai szempontból sem elhanyagolható a kisváros: nemcsak nagyszerű halászléjéről, de a közeli Sánchegyen termelt borairól is ismert - a Sárgödör téren található, 19. századi présházakban feltétlenül kóstold meg a helyi siller borokat. Két különleges Makovecz-épületre is ráismerhetsz a séta során: az 1990-ben felszentelt Szentlélek-templom Makovecz Imre egyik remekműve, illetve szintén érdemes megnézned az általa tervezett vásárcsarnokot is. Ha pedig belejöttél a vásári nézelődésbe, keresd fel a Szent István téren álló különlegesen szép, 1885-ben épült bazársort, melyben ma is üzletek működnek.

Képek: hu.wikipedia.org Paks és Paksi atomerőmű szócikkei, Szepattila, Szajci, Rovibroni.

Megnéznéd az atomerőművet?

Ezt is szeretjük