A Föld egy pillanatra sem mozdulatlan: a kőzetlemezek folyamatos mozgásban vannak, így a bolygófelszín lassan, de állandóan változik, évmilliók alatt megváltoztatva a kontinenseket is.
Néhol csak a természeti jelenségek, a földrengések és a vulkánkitörések hívják fel a figyelmet a talpunk alatt zajló folyamatokra, van viszont néhány olyan hely, ahol az ember szabad szemmel is meggyőződhet a szüntelen tektonikus mozgásról, azaz a kőzetlemezek súrlódásáról, távolodásáról vagy összeütközéséről.
Az afrikai Nagy-hasadékvölgy
A Nagy-hasadékvölgy igazán különleges képződménye a Földnek, hiszen afrikai és ázsiai lemezek távolodásánál jött létre. Az Afrikai és a Szomáliai lemez mozgása hat rá a legközvetlenebbül. A hasadék napról napra nő, és azt jósolják, hogy évmilliók múlva Kelet-Afrika teljesen leválhat az emberiség bölcsőjeként is emlegetett kontinensről.

Az afrikai Nagy-hasadékvölgy a távolodó kőzetlemezekből alakult ki, és több tízmillió évvel ezelőtt indult el a folyamat. A litoszféra egyre vékonyodik, ezért jósolják azt, hogy néhány millió év múlva Kelet-Afrika leválhat az anyakontinensről.
Fotó: Martin Harvey / Getty Images Hungary

A távolodó lemezszegélyeken általában erős vulkáni tevékenység zajlik, nincs ez másként a Nagy-hasadékvölgynél sem. A feltörő magma komplett hegyvonulatokat hozhat létre.
Fotó: Jennifer Watson / Getty Images Hungary

A Nagy-hasadékvölgy egyik leglátványosabb hegysége a Kilimandzsáró Tanzániában, mely vulkáni eredetű. A közel 6 ezer méter magas bazaltkúp nemzeti parkja a világörökség része, ám egyes előrejelzések szerint a klímaváltozás miatt a közeljövőben teljesen eltűnhet róla a hó.
Fotó: Torleif Svensson / Getty Images Hungary

A vulkáni tevékenység által jött létre a több millió éve kialudt, szikár Kenya-hegy is, mely Afrika második legmagasabb hegye. Vulkáni eredetét egy magyar felfedező, Teleki Sámuel bizonyította be kőzetmintáiból.
Fotó: Martin Harvey / Getty Images Hungary

A hasadékvölgyben aktív vulkánokat is lehet találni. A Nyiragongo a Kongói Demokratikus Köztársaság területén található, és legutóbb 2002-ben tört ki. A vulkáni területek termékenyek, ezért sűrűn lakottak, kitörés esetén komoly erőfeszítést igényel a kiürítés.
Fotó: Sloot / Getty Images Hungary

Az egész bolygón egyedülálló természeti képződmény is megtalálható itt, méghozzá az egyetlen nátrium-karbonátos vulkán, amely az Ol Doinyo Lengai nevet viseli. A háztartásban mosószódaként ismert anyag különös, világos színt ad a hegynek.
Fotó: guenterguni / Getty Images Hungary

A Nagy-hasadékvölgyben, tanzániai területen található a Nátron-tó, mely arról híres, hogy a világ leglúgosabb vize van benne - akár 9-10,5 is lehet a pH-értéke -, és szinte semmilyen élőlény nem bírja elviselni.
Fotó: cinoby / Getty Images Hungary

A völgyben található a Nagy-tavak hatos csoportja, melynek legnagyobbik állóvize a Viktória-tó. Ezek többségében torlasztavak, hasadéktavak, a tektonikus mozgással összefüggésben jöttek létre.
Fotó: Education Images

Különleges helyszín a Bogoria-tó is: a sós, lúgos víz partján és belsejében forró gejzírek működnek, melyek akár 5 méter magasra is feltörhetnek. Ez úgynevezett meromiktikus tó, vízrétegei nem keverednek, de flamingópopulációjáról is híres.
Fotó: Jami Tarris / Getty Images Hungary

Az Afrikai-lemeztől évente 6 millimétert távolodik a Szomáliai-lemez, melyen több forrópont, így a képen látható Comore-szigetek vagy Mauritius is található. Ezeket is a kőzetlemezek mozgása, illetve a feltörő magma alakította ki.
Fotó: mbrand85 / Getty Images Hungary
(Képek: Getty Images Hungary.)