Több tízezer forintodba is kerülhet, ha megcsíp ez az állat: előzd meg!
Az egész nyaralásotokat elronthatja, ha megtörténik ez a sajnálatos baleset.
A medúzacsípés az egyik leggyakoribb tengerparti sérülés - ha olyan területen nyaralsz, ahol előbbi könnyen előfordulhat, nem árt tisztában lenned azzal, pontosan mit kell tenned, hogy a lehető legkevesebb kellemetlenséggel vészeld át az esetet.
Nagyobb a kockázat, ha egzotikus helyekre utazol, néhány itt élő faj mérge ugyanis nagyobb valószínűséggel okozhat akár halált is, azonban a Földközi-, illetve az Adriai-tenger partján is okozhatnak komoly problémát az átlátszó, egyébként különleges látvánnyal bíró élőlények, amelyek csalánsejtjei áldozatukra nézve bénító hatással rendelkező mérget tartalmaznak.
A közeli tengerek is kockázatosak
A magyarok körében is népszerű nyaralóhelyek partjai mentén számos ártalmatlan faj is megtalálható, vannak azonban veszélyesek is, amelyek például az áramlatok vagy a viharok miatt nagyobb tömegben kisodródhatnak a tengerek sekélyebb részei felé.
Komoly kellemetlenséget okozhat például a világító medúza, emellett a Földközi-tengeren, a spanyol Baleári-szigetek környékén a hólyagmedúza, vagyis a portugál gálya is előfordulhat, amelynek csípése szívleálláshoz is vezethet.
Ezt tedd, ha megcsíp egy medúza!
A medúza csípését nem nehéz észrevenni, az ugyanis jellegzetes, erős, égető fájdalommal jár. Ha ezt tapasztalod, ne kezdj el kapálózni, és ne tegyél heves mozdulatokat, de minél előbb menj ki a vízből.
A parton elsőként távolítsd el a bőrödről a rajta maradt csalánsejteket, ezt azonban semmiképpen se puszta kézzel tedd, hanem például egy kés élével. Érdemes sós vízzel alaposan leöblíteni az érintett felületet - tévhit, hogy az emberi vizelet segítene -, emellett, ha van kéznél, az ecetes borogatás is nagyon sokat segíthet.
Komolyabbra is fordulhatnak a tünetek
A csípés helye gyorsan bepirosodik, emellett fel is hólyagosodhat, allergiás reakció, illetve erősebb méreg és nagyobb kiterjedés esetén olyan komoly tünetek is jelentkezhetnek, mint a test más részeinek duzzanata, légzési nehézségek, hányás, izomgörcs, fejfájás, szédülés, eszméletvesztés vagy kóma. Mindezek miatt nem véletlen, hogy az egészségügyi szakemberek jelentős része szerint a medúzacsípés mindenképpen mielőbbi orvosi ellátást igényel.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A hasonló esetek felmerülése miatt is elengedhetetlen utazási biztosítást kötni, egy hasonló sérülés ellátása például komoly tízezreket jelenthet. Mindemellett mindig figyelj, és nézz körbe magad mellett, ha a tengerben tartózkodsz, illetve érdemes előre tájékozódnod az adott partszakasz jelentette kockázatokról is. A strandokon például általában sárga zászló figyelmeztet a medúzaveszélyre.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.