Icipici gyöngyszem Budapesttől karnyújtásnyira: Lórév egy eldugott kis csoda, amit látni kell
A Csepel-sziget gyönyörű, rejtett kincse Lórév.


- A Mundruczó-film 32 éves sztárja elképesztően stílusos: Vanessa Kirby megjelenése mindig kifogástalan »
- Ez a nőies cipőfazon 60 éve nem ment ki a divatból: a Chanel klasszikusáért még ma is bolondulnak a nők »
- Bőrszépítő vitaminbomba, ami kiűzi a toxinokat és beindítja a lomha emésztést: ízletes smoothie spenóttal »
- "Lehet, hogy szűk lesz egy kicsit, de a férje majd bejáratja" - Magyar nők megrázó vallomásai a férjöltésről
- Varga Feri után felesége is lefogyott - Balássy Betty ennyire karcsú lett
- Auschwitzban halt meg a 14 éves lány: utolsó fotói még megrázóbbak színesben
- Meghan új frizurája telitalálat: az állapotos hercegné gyönyörűen fest a friss felvételen
- Az 50 évvel ezelőtti Budapestről kerültek elő fotók: nagyon más volt akkor az élet a fővárosban
A Csepel-sziget legdélebbi részén, Ráckevétől körülbelül 6 kilométerre fekszik egy gyönyörű kis szerb nemzetiségi falu, Lórév. Az alig 300 fős települést páratlan elhelyezkedése és látnivalói teszik igazán különlegessé a környéken.
Bár a falu Budapesttől elérhető távolságra van, mégis viszonylag kevesen ismerik. Pedig bőven lenne miért: az eldugott kis településen és közelében számos természeti és kulturális kincs akad.
Lórév múltja és jelene
A Csepel-sziget, sőt Pest megye legrégebben lakott területe lehet Lórév környéke, ahol a régészek számos római leletanyagot feltártak már. A hely kedvező adottságai miatt mindig fontos Duna-átkelőhelyként működhetett. A falut először az 1200-as évek második felében említik írásos emlékekben.

Lórévet az egész országban egyedülállóvá teszi, hogy túlnyomórészt máig szerb anyanyelvűek lakják. A szerb lakosság még a török hódítások elől menekülve érkezett a környékre, majd letelepedésük után ortodox templomot építettek.
Ma is áll a többször felújított építmény, mely a Lórévi Szent Miklós ereklyéinek átvitele templom nevet viseli.
Lórév látnivalói
Lórév egyik legfontosabb látnivalója különlegesen szép Zichy-kápolnája, melyet a Habsburg császári család emeltetett Zichy Ödön gróf emlékére. A gróf az 1848-49-es szabadságharcok áldozata lett Lórévnél, amikor Jellasics tábornagy menlevelével Soponyánál megállították. Haditörvényszék elé állították és halálra ítélték.

A kápolna csodás elhelyezkedése miatt megéri a rövid kirándulást a szép természeti környezetben. A kápolnát körülvevő, a településtől nyugatra fekvő terület természetvédelmi oltalom alatt áll, ugyanis az ártéri erdei világ ritkaságai is megtalálhatók itt.
A környék madárgazdagsága kiemelkedő, számos gém, gólya, kócsag vadászik a környéken, de egerészölyvek, sőt vörös vércsék is megtalálhatók itt. Csodaszép csillagvirág és nyári tőzike, de fekete galagonya is nagy számban előfordul itt.

A falu viszonylag elszigetelten él a fővárostól, amelynek oka, hogy a Csepel-szigeten haladó HÉV-vonal végállomása Ráckeve, innen pedig további buszjárattal érhetők el a környező települések, Lórévre az út nagyjából 10-15 perc.
A Zichy-kápolna közelében, a Duna főágán viszont komp is közlekedik Adony felé, amely óránként indul a két part között. A lórévi megállónál egyébként egy büfé is működik, jó időben remek kikapcsolódás a Duna-parton sétálni egy nagyot.
Titkokkal övezett völgy Budapest mellett
A Pilist egyszerűen lehetetlen megunni: a Holdvilág-árok bejárása pedig jó időben szinte kötelező túra.
(Képek: Indafotó/king55, terciusz, templomok, Országalbum/zeketomi.)
OLVASD EL EZT IS!