Levágott fejek hevernek a környéken: ez maradt mára a törökök büszkeségéből
Az egykori fenséges sírhely kísérteties látványt nyújt napjainkban.
- Hátráltatja a hajnövekedést és irritációt okoz: 4 praktika, ami segít megszabadulni a fejbőrön lévő lerakódásoktól »
- Lila Moss szemöldöke kiszőkült: Kate Moss 19 éves lánya bohém stílusra váltott »
- 16 must-have nyári ruhadarab, amit most kedvező áron tudsz beszerezni: a jövő szezonban is divatosak lesznek »

- A máj és a vese állapotát is megmutatja a láb: ha ezt látod, muszáj orvoshoz fordulni
- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Kvíz! Melyik ország fővárosa Vilnius? 10 kérdés az európai országokról
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
A Nemrut-hegy kúpos csúcsa 2150 méter magasra emelkedik Törökország délkeleti felének egy félreeső vidékén, nem messze Adiyaman városától. I. Antiokhosz Theosz ezt a helyet választotta örök nyugvóhelyként, síremléke a Krisztus előtti első századból származik.



A törökországi sírhely remek úti cél lehet annak ellenére, hogy a valamikori pompával díszített nyughelyből mára csak levágott fejű szobrok maradtak.
Fenséges sírkamra
Antiokhosz olyan fenséges sírkamrát álmodott meg magának, melyet magából a hegyből vájtak ki, építményét pedig a görög és perzsa istenek es istennők kolosszális léptékű szobraival koronázták meg. A felirat szerint Antiokhosz emeltette ezt az épületet, önmaga es az istenek dicsőségére.
A csúcson emelt sírhalom 50 méter magas, 150 méter átmérőjű, és ökölméretű kövekből épül fel. A területen ma már szétszórtan hevernek a faragott reliefekkel borított kalapok és a gigászi kőfejek a számtalan földrengés és az idő múlásának emlékeztetőiként.
A három kiterjedt teraszon kétsornyi hatalmas, trónuson ülő torzó látható. Valamennyi alakot kőtáblákból faragták ki, magasságuk nyolc és tíz méter között van. Az időközben levált fejek közül Antiokhosz saját képmásai nemesen metszett görög vonásokat őriznek, perzsa stílusú fejviselettel társítva.
Egy homokkő panel, mely életnagyságú oroszlánt ábrázol a csillagok, a fogyó Hold és a planéták társaságában, meggyőzött róla néhány tudóst, hogy ez a világ legrégebbi ismert horoszkópja.
A helyet csak 1881-ben fedezték fel, a régészeti feltárás és a helyreállítás pedig 1984 óta zajlik. 1987-ben azonban az UNESCO a Világörökség részének nyilvánította a hegyet, míg 1989-ben nemzeti parkot alakítottak ki belőle. Nemrégiben régészek egy csoportja felfedezte a királyi sírkamra helyét, ám annak feltárása még várat magára.
Káprázatos látnivalók
Az Adiyamantól 90 kilométerre, északkeletre található sírhely leglényegesebb látnivalója a kezet rázó Mithridatészt és Herkulest ábrázoló sziklafaragvány, ami még ennyi év elteltével is igazi grandiózum.


Ugyanakkor nemcsak az ősök kétkezi munkája miatt érdemes ide ellátogatni, hanem a természeti adottságokért is, ugyanis a hegy csúcsáról pazar kilátás nyílik a török napfelkeltére.
A legjobb késő tavasszal vagy kora ősszel idelátogatni, ugyanis ekkor a legelviselhetőbb az időjárás, és a természeti környezet is ekkor bontakozik igazán ki. Ha kíváncsi vagy még néhány titokzatos, misztikus síremlékre, kattints ide!
Cikkünk megírásában az 501 kihagyhatatlan látnivaló a világ minden tájáról című könyv segített, mely az Alexandra Kiadó gondozásában jelent meg. Képek: craigduff.wordpress.com; easterntriptoistanbul.wordpress.com; vilmosblogas.wordpress.com.
Te jártál már Törökországban? Mi tetszett a legjobban?
OLVASD EL EZT IS!

- izland
- új-zéland
Itt lehet lemenni a pokolba?

- sziget
- világjáró