Láttál már mesterséges fát?
Boston fái olyanok, mintha a jövőben járnál, és még a levegőt is tisztítják. Nézd meg a képeket!
A környezetszennyezés napjainkban az egyik legnagyobb probléma, élén az óriási széndioxid-kibocsátással. A kutatók újabb és újabb ötletekkel állnak elő, hogy a nehézséget megoldják, de az igazán forradalmi felfedezés eddig váratott magára.
A biotechnológia fellegvára
Boston az Amerikai Egyesült Államok egyik legrégebbi városa, története egészen 1630-ig visszavezethető. Bár a hosszú évszázadok alatt elsősorban felsőoktatási kínálatának gazdagsága miatt vált ismertté, mára a biotechnológia fellegvárává nőtte ki magát.
Ez a tudományág azért született meg, hogy az élő szervezeteket és azok végtermékeit, vagyis a káros anyagokat átalakítsák, a környezetet megtisztítsák. Ennek szellemében, hogy megoldják a levegőszennyezés problémáját, a Shift Boston nemrég pályázatot hirdetett.
A pályamunkák közül a párizsi Influx Stúdió munkája - Mario Caceres és Christian Canonico építészmérnökök mesterséges fáinak terveivel - igazán nagy figyelmet kapott, mivel segítségével úgy tűnik, megoldható lenne a széndioxid-probléma.
Megoldás a légszennyezésre
Bostonban a levegő széndioxid-tartalma nagyon magas a rengeteg gépjármű és ipari terület miatt. A probléma azonban nem egyedi, gondolj csak arra, amikor Budapesten korlátozták az autók forgalmát - egyik nap a páros, másik nap a páratlan rendszámmal rendelkezők hajthattak végig a főváros utcáin.
Sajnos az élő fák egyre kevesebb oxigént tudnak termelni, mesterséges társaik viszont hatékony megoldást jelentenének a levegőszennyezésre.
Ha szeretnél még több izgalmas, szokatlan természeti csodát és látnivalót megismerni, böngéssz Bizarr helyek című linkgyűjteményünkben!
A Treepods egy forradalmian új technika, mely a páratartalom egyfajta mozgatásán alapszik. Ez lehetővé teszi, hogy a levegőből a mesterséges fák elfogják a széndioxidot - és egyéb káros anyagokat -, méghozzá úgy, hogy ezzel egyidejűleg oxigént szabadítanak fel a levegőben.
Ezek a fák a sárkányfa jellegzetes formája szerint készülnek, aminek elsősorban technikai funkciója van - a fák egyfajta ponyvát képeznek a levegőben, ezáltal annak áramlását is szabályozni tudják.
Műanyag környezet
Az első fákat már ki is állították Boston utcáin, hogy a járókelők megszokhassák őket. A mesterséges fák nem másból, mint újrahasznosítható műanyagból készülnek, pont, mint a jól ismert ásványvizes PET-palackok.
Persze ennek a választásnak is megvan a maga magyarázata, legfőképpen az, hogy ezt a nyersanyagot igazán könnyen és olcsón be lehet szerezni. Azonban fontos szempontot játszott az elkészítés során az is, hogy a felhasznált anyag a különböző színezéseket jól viselje, nem utolsósorban pedig úgy lehessen vele dolgozni, hogy ellenálló, ugyanakkor formázható legyen, hiszen a fák ágait kialakítani nem egyszerű feladat.
A mesterséges fák nemcsak a levegő megtisztításában játszanának a jövőben is jelentős szerepet, de egyfajta utcai bútorként használnák őket, egészen egyedi és modern városképet kölcsönözve Bostonnak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A tervezők szerint a fáknak társadalmi szerepe is lenne: az emberek ágaik alatt az ökológiáról tanulhatnának, a gyerekek pedig játszhatnának. Sőt, olyan elképzelés is született, mely szerint a játszóeszközök - például a libikóka - használatával energiát is termelnének.
Képek: en.wikipedia.org Boston szócikke, Fcb981, Kunstlerbob, Magnus Manske.
OLVASD EL EZT IS!
- ázsia
- halál
Képeken a világ legmegrázóbb emlékműve
- afrika
- templom
Ekkorát még nem láttál
- oroszország
- ázsia