Ezt mondják Magyarországról a külföldi turisták egymásnak - Még a mosolygást sem ajánlják az utcán

A külföldi turisták hasznos tanácsokat adtak egymásnak Magyarországról. Néhány meglepő dolog is szerepel a listán.

GettyImages-1170576394
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha az ember külföldre utazik, jó esetben nemcsak az adott ország attrakcióinak jár utána, de felkészül a temperamentumban és a kommunikációban megmutatkozó kulturális különbségekre is, tudva, hogy akár egyetlen félrecsúszott mondat is sértőnek vagy kínosnak bizonyulhat.

A Lonely Planet oldala összegyűjtött néhány jótanácsot azok számára, akik Magyarországra, elsősorban Budapestre szervezik az útjukat. Néhány tipp elsőre meglepőnek vagy kínosnak tűnhet, nem árt egy csipetnyi önirónia a lista végignézéséhez.

Külföldi turisták tanácsai Magyarországról

Taxizz, vagy inkább óvakodj tőle? Mire figyelj, ha magyarokkal bulizol? Mivel szerzel jó pontot a helyieknél? Mi az, amit nagyon nem javasolt csinálni? Az alábbiakban összegyűjtötték azokat a fontos tudnivalókat, amik nem szerepelnek az útikönyvekben.

Tanulj meg néhány szót magyarul!

A lista első pontjaként néhány alapvető magyar szó megtanulását tanácsolják a turistáknak, amivel jó pontokat szerezhetnek nálunk. Ilyen a „kérem” és a „köszönöm”, ami viszonylag könnyen kimondható, szemben az „egészségedre” szóval, amiről leírják, hogy rosszul ejtve, a második ékezet nélkül egészen más értelmet kap a kifejezés...

Csomagolj be a fürdőzéshez!

Egy kellemes budapesti utazás sok esetben valamelyik gyönyörű termálfürdőnkben végződik a turisták számára, így javasolják, hogy tegyenek be papucsot, törülközőt a csomagjaik közé, azokat ugyanis drágán lehet csak bérelni helyben.

Külön pontot szenteltek a tanácsok között az úszósapkának is, amit szintén javasolnak, hiszen néhány uszodában elvárt viseletnek számít, ám a fürdőkben meglehetősen drágán lehet csak megvásárolni azokat. Ez a termálokra, gyógyfürdőkre egyébként nem érvényes.

Jól jön az esernyő, edzőcipő

Nyárra is javasolják a Budapestre készülő turistáknak, hogy tegyenek a táskájukba egy esernyőt, hiszen hirtelen heves felhőszakadások előfordulhatnak a legjobb időben is.

Megemlítik, hogy a főváros számos látnivalója jól elérhető sétával is, így számolni kell azzal, hogy az ember órákon át talpon lesz, a felfedezéshez a kényelmes edzőcipő nagyon fontos.

Elővételes jegy a múzeumokba

A legtöbb, turisták által kedvelt nagyvárosra igaz, hogy a népszerű múzeumokba nem árt elővételben, akár online megváltani a jegyet, különösen a főszezonban. Rengeteg időt spórolhat meg az ember azzal, hogy nem kell a hosszan kígyózó sorban várakoznia, hanem egyből beléphet a kiállításra. A múzeumok oldalán, a turisztikai applikációkban is sok segítséget találhatnak ehhez.

A cikk az ajánló után folytatódik

Válts forintot, és felejtsd el a 20 ezrest!

Egyes szállodák, éttermek, üzletek ugyan elfogadják az eurót fizetőeszközként, az ország hivatalos pénzneme a forint, ezért előfordulhat, hogy visszajárónak már ezt kapja az utazó. Arra is felhívták a figyelmet, hogy az ATM-ből inkább 19 és ne 20 ezret vegyenek fel, mivel sok üzletben nem örülnek, ha az illető a nagyobb címletű bankjeggyel fizet. Azt is hozzátették egy új pontban, hogy az ATM választásánál sem árt körültekintőnek lenni, van, ahol kifejezetten magas banki díjat számítanak fel.

Taxiapp – Uber helyett

Tanácsolják a közlekedési alkalmazások letöltését, így közösségi közlekedéshez a főváros hivatalos Budapest Go applikációját, amivel az utazás jól tervezhető, és jegy is váltható. Taxizáshoz is javasolják az appok letöltését, ám arra külön figyelmeztetnek, hogy az Uber már nem működhet Magyarországon.

Ehhez kapcsolódóan hozzáteszik, hogy érdemes használni is az appokat a taxik leintése helyett, így elkerülhetők a visszaélések, trükközések - noha elismerik, az elmúlt években már ritkábban fordult elő hasonló eset, jobb az óvatosság.

Érvényesítsd a jegyedet!

A tömegközlekedők számára fontos információként leírták, hogy a jegyrendszerre nagyon figyeljenek, hogy szabályosak maradhassanak, és elkerüljék a súlyos bírságot. A villamos- és metrómegállók többségében van automata is a vásárláshoz, és felszállás után érvényesíteni kell a jegyeket, amire vagy számsort nyomtat, vagy kilyukasztja a gép.

Külön figyelmet érdemelnek a buszok is, amelyek némelyikére bárhol felszállhat az ember, míg másokra csak az első ajtón, a sofőrnek is bemutatva a jegyeket. Figyeld a többi utast - írják jótanácsként.

A borravaló összege

A szervizdíjat egyes éttermek automatikusan felszámolják, ám ahol nem, ott 10% körüli borravaló hagyását javasolják a turistáknak, hozzátéve, hogy elég, ha a felkerekített összeget közli az illető a pincérrel, amiből a visszajárót kéri. Azt is megjegyzik, hogy ha a fizetésnél az ember egy bankjegyet nyújt, és azt mondja, „köszönöm”, azt sokan úgy értelmezik, hogy a visszajárót megtarthatja a személyzet.

Így koccints!

Bár az elmúlt időszakban már sokat változott az íratlan szabályt övező szigor, a listán azért feltüntetik, hogy Magyarországon nem illik sörrel koccintani, amelynek történelmi okai vannak, hiszen Haynau és az osztrák tisztek az aradi vértanúk kivégzését követően sörrel koccintottak. Bár a fogadalom hivatalosan 150 évig szólt, magyarok társaságában ma is előkerülhet a téma. Azt javasolják, érdemes követni a társaság többi tagjának viselkedését erre vonatkozóan.

Más italokkal, így a borral vagy a pálinkával viszont fontos a koccintás a magyarok számára, még az is faragatlanságnak tűnhet, ha nem néz a másik szemébe, vagy nem üdvözli a társaságot közben.

Ne mosolyogj túl sokat!

Talán a legfájóbb pont, hogy a listára feketén-fehéren felkerült: a magyarok nem túl mosolygós emberek, főleg idegenekre nézve. Hozzáteszik: ha valaki széles mosollyal jár az utcán, az nagy eséllyel turista, úgyhogy nem érdemes meglepődnie, ha csak a buszos túrák értékesítői állítják majd meg lelkesen.

A köszönés viszont alapvető illemszabály a kisebb üzletekben, amiért javasolják a „Jó napot” köszöntés megjegyzését is.

Átverős kocsmák

Sajnos még mindig nincs túl jó hírünk a világban, ami a lehúzós vendéglátóhelyeket illeti. Visszatérő átverésként említik, hogy gyakran vonzó fiatal nők szólítják meg a férfiakat, hogy a italmeghívásokkal generáljanak jókora fogyasztást a bár számára. A számla kiadása után pedig rendőrséggel is fenyegetőzhetnek. Bár az ismerkedés nem tilos, az óvatosság ezekben a helyzetekben sem árt a lista készítői szerint.

Zsebesek a tömegben

Azt is említik, hogy zsebtolvajok még mindig előfordulnak a nagyobb forgalmú tömegközlekedési eszközökön és látnivalóknál, ezért az értékekre fokozottan érdemes vigyázni, a zsebek helyett jobb biztonságosabb helyet választani a pénztárca vagy a telefon számára.

Éjfél után taxizz!

Budapest Nagykörúton belüli pontjait meglehetősen biztonságosnak tartják éjszaka is, ám az ezen kívül eső kerületek szálláshelyeit inkább taxival javasolják megközelíteni a biztonság érdekében, főleg éjfél után.

Az LMBTQ-turisták nem örülhetnek

Magyarország rendkívül rossz hírnévre tett szert a nagyvilágban, ami az LMBTQ-közösség jogait illeti, az elmúlt időszakban életbe lépő törvények felerősítették az ellentéteket és az indulatokat a társadalomban. Többek között itt említik meg, hogy a pedofília és a homoszexualitás között is párhuzamot vonnak az országban, és megtiltják az LMBTQ-témákat a 18 éven aluliak számára elérhető médiatartalmakban. Jó hír, hogy Budapest liberálisabb városként él a külföldiek szemében, az aktivisták emberi jogokért vívott harca és a Pride növekedési üteme is erre engedi őket következtetni, a fővárosban több helyen szívesen látják az LMBTQ-látogatókat.

Nincs elég orvos

Biztosítás kötése mindenféle utazás előtt javasolt, ám a magyarországi közegészségügyet illetően nem túl bizakodóak a külföldiek. Azt írják, gyakran nincs elegendő személyzet, és nem könnyű angolul beszélő ápolókat, orvosokat találni. Inkább a magánklinikákat javasolják, ha nem életbevágó kérdésről van szó. Gyógyszertárak viszont a városközpontban bőven találhatók, nonstop nyitvatartók is, ez mellettünk szól a listán.

Hírünk a világban - Olvass tovább!

A magyar turistákat sem kell félteni! Egy idegenvezető őszintén mesélt arról, hogyan izzasztották meg enyveskezű honfitársaink egy-egy útja során.

Hihetetlen dolgok, amit a magyar turisták tényleg megpróbáltak ellopni - Idegenvezető árulta el

A szállodákból sok turista pofátlanul lop a dolgozók beszámolói szerint.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük