Magyarország legnagyobb szellemvárosa így néz ki most: 1990-ben elhagyták lakói

Kis-Moszkvában egykor állítólag atomtölteteket is őriztek.

Kis-Moszkva Magyarországon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A 16205-ös sorszámú szovjet katonai bázist a legtöbben csak Kis-Moszkvaként vagy a magyar atomvárosként emlegetik. A 1960-as években felépített, számos létesítményből álló épületegyüttes ugyanis minden valószínűség szerint arra szolgált, hogy szovjet atomtölteteket őrizzenek itt, a föld felszíne alatt.

A Bakony lábánál fekvő katonai bázis sötét titkáról csak a rendszerváltást követően bukkantak fel információk, ám arra, hogy tényleg itt voltak-e a töltetek, mindmáig nincs stabil bizonyíték.

Kis-Moszkva ma

A Nagyvázsonytól néhány kilométerre álló, számos lakóépületet, iskolát, uszodát, sportpályát és katonai létesítményeket magában foglaló Kis-Moszkvát 1990 márciusában hagyták el végleg az orosz csapatok. A 29 éve néptelenül álló település azóta Magyarország legnagyobb szellemvárosává vált, mely az interneten is nagy érdeklődést váltott ki.

Az eldugott objektum csak erdei úton, őrzött kapukon keresztül volt megközelíthető
Az eldugott objektum csak erdei úton, őrzött kapukon keresztül volt megközelíthető

Kis-Moszkvát jelenleg csak engedéllyel lehet látogatni, melyet állítólag sokkal könnyebb megszerezni, ha valaki csoportos szervezés keretein belül próbálkozik. A települést legtöbbször a hely története iránt érdeklődők fotózzák, akik számos izgalmas, sokatmondó képet készítettek a városkában. Kattints a képre és nézz meg közülük néhányat!

Lehetséges, hogy a későbbiekben Kis-Moszkvát sikerült majd valamilyen formában hasznosítani, így például szóba került már, hogy üdülő, öregek otthona, retró park vagy múzeum lesz belőle, ám a szellemváros sorsáról tényleges döntés még nem született.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Képek forrása:  Hajner Gyula, www.szellemvarosok.blog.hu

Ezt is szeretjük