Elhagyták a falut lakói, a 86 éves bácsi kifestett minden házat, hogy megmentse az enyészettől: Huang Yung-fu története

Az autodidakta festő színpompás alkotásai mentették meg az elnéptelenedett falucskát.

Kínai szivárványfalu
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az emberek igazán különleges tettekre képesek, ha valamit fontosnak éreznek, és az sem ritka, hogy a művészet erejével alkotnak maradandót. Itthonról is ismert olyan példa, ahol a házakat díszítő freskókkal, pontosabban szekkókkal kívánták fellendíteni a települést és becsalogatni a turistákat: Bódvalenkén roma művészek színpompás festményei ékesítik a házfalakat.

A kínai Szivárványfalu története más ugyan, de talán hasonlóan érdekes. Az elnéptelenedő települést az mentette meg, hogy egyetlen kitartó lakosa, Huang Yung-fu 86 éves korában gondolt egyet, és ecsetet ragadott, majd élénk színekben ragyogó, bájosan naiv festményeket pingált a homlokzatokra. Művének messze földről a csodájára járnak.

Fiatalon katonának állt

Huang Yung-fu 1937-ben, mindössze 15 évesen elhagyta az otthonát, hogy részt vegyen a második kínai-japán háborúban. A háborút követően a kínai polgárháborúban a kommunista vezetés ellen harcolt. Amikor 1949-ben Mao-Ce-tung bejelentette a Kínai Népköztársaság megalakulását, a fiatal férfi a nacionalista vezetőt, Csang Kaj-seket követte, aki kétmillió szimpatizánsával együtt Tajvan szigetére menekült. Az érkező tömeg befogadására több száz ideiglenes falut hoztak létre sebtében épített lakóházakkal, bungalókkal. A terv az volt, hogy addig szolgálnak majd a katonák és a családjaik számára lakhelyül, amíg a nacionalisták vissza nem foglalják a szárazföldet. Ez az idő azonban nem következett el, így az átmenetinek szánt települések megmaradtak. Huang Yung-fu 1978-ban szerelt le végleg, ekkorra már kétszer lőtték meg, és egyszer életveszélyesen meg is sérült.

Egy ideiglenesként indult, Tajcshung városához tartozó apró faluba költözött, ahol a megtakarításaiból kis kunyhót vásárolt magának. Ahogy mind világosabban látszott, hogy a nacionalisták tervei álmok maradnak csupán, egyre több katona hagyta el a családjával a falvakat, amelyek elnéptelenedtek, az üresen álló épületek pedig pusztulásnak indultak. Az 1980-as, 1990-es években a tajvani kormány kampányolni kezdett a települések lerombolásáért, a helyükre sokemeletes ingatlanokat húztak fel. Napjainkra már kevesebb mint harminc katonai falu maradt a 879-ből.

Egyedül maradt a faluban

- Amikor én megérkeztem ide, a falunak 1200 háztartása volt, és mindannyian úgy ültünk és beszélgettünk itt, mint egy nagy család. De aztán mindenki elköltözött vagy elhunyt, és magányos lettem - nyilatkozta a férfi, aki sosem nősült meg, és gyermekei sem születtek.

Amikor 2008-ban a falu elhagyására felszólító levelet kapott a kormánytól, gondolt egyet, és ecsetet ragadott. Először a saját kunyhóját kezdte kidíszíteni, egy kismadarat festett, amit macskák, emberek és repülőgépek követtek. Színes alkotásai lassacskán elárasztották az üres épületeket, az utcákat. 2010-ben arra tévedt egy egyetemista, akinek felkeltette az érdeklődését a reggeltől estig festegető idős férfi története.

Közösségi finanszírozási kampányt indított, hogy a befolyó összegből még több festéket vásárolhassanak neki, valamint petíciót hozott létre a település lerombolásának megakadályozására. Tajcshung polgármesterének postaládájába hamarosan e-mailek ezrei érkeztek, amelyek arra kérték, hogy őrizze meg a Szivárványfalut. Engedve a nyomásnak, 2010 októberében a vezető úgy döntött, hogy a megmaradt házakat és utcákat közparknak nyilvánítja, és eltekint a ledózerolásuktól.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ahogy elterjedtek a fotók a színpompás utcácskákról, egyre több turista kerekedett fel, hogy a saját szemével is meggyőződhessen a különleges településről, ami végső soron egy idős bácsinak, ahogy elnevezték, „Szivárvány Nagypapának” köszönheti a fennmaradását. Népszerűségét jól mutatja, hogy 2016-ban például több mint egymillióan keresték fel a falut.

A mennyország kapuja Kínában

Kína nemcsak természeti értékekben gazdag ország, hanem a kultúrájuk is nagyon sokszínű és régi korokra visszanyúló, ez az egyedi, sajátos látásmód pedig az építészetben is megjelenik. Azonban még a rendkívüli adottságok ellenére is különlegesnek számít egy picike, ám annál gyönyörűbb templom: tényleg olyan, mintha a mennyországhoz vezető út első állomása lenne.

Ez lenne a mennyország kapuja? Elképesztő látvány a kínai szikla tetején álló épület

Egyszerűen lélegzetelállító a templom, ami nem feltétlenül tériszonyosoknak való hely.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük