A Kelet-afrikai-hasadékvölgynek is nevezett Kelet-afrikai-árok törésrendszere bolygónk egyik legdrasztikusabban és leggyorsabban alakuló területe, ami az afrikai és eurázsiai kőzetlemezek találkozásának, pontosabban azok távolodásának köszönhető.
Dia
A Közel-Kelettől Dél-Afrikáig terjedő hatalmas törés ma is folyamatosan tágul. Az Arab-félsziget is a törés mentén kezdte meg távolodását Afrikától - korábban ugyanis az afrikai lemezhez tartozott -, a mélyedés tengervízzel való feltöltődése által pedig létrejött a Vörös-tenger is - a képen.
Dia
Az Afrika és Ázsia között elhelyezkedő Vörös-tenger sokak számára csodás merülőhelynél nem is jelent többet, holott fölrajzi szempontból igazi kuriózum, egy születő, kinyíló fázisában lévő, új óceán.
Dia
A Vörös-tenger partja. A törés folyamatos mélyülése miatt azt jósolják, elég néhány tízmillió év, és a táguló Vörös-tenger miatt Kelet-Afrika leválik a kontinensről, és megkezdi kelet felé való vándorlását.
Dia
Az Arab-félszigetet ma már csak a Sínai-félsziget köti össze Afrikával - a képen az itt megépített Szuezi-csatorna látható -, azonban a kutatók szerint a Vörös-tenger méretének növekedése miatt idővel ez is eltűnhet.
Fotó: en.wikipedia.org
Dia
A Kelet-afrikai-árokrendszer számtalan látványos csodával büszkélkedhet, része többek között az Olduvai-szurdok vagy szakadék is, mely híres prehisztorikus leleteiről.
Fotó: en.wikipedia.org, Sabine's Sunbird
Dia
Az árokrendszer területén található a Tanganyika-tó is, mely Afrika legnagyobb hasadéktava, egyúttal a Bajkál-tó után a világ második legnagyobb vízmennyiségű tava.
Dia
A hasadékvölgyet a lemeztektonikai mozgások miatt aktív vulkanikus tevékenység jellemzi. A képen a híres Erta Ale látható.
Fotó: en.wikipedia.org, Axcordion
Dia
De legalább ilyen látványos a Dallol nevezetű vulkán is.