Így néznek ki a lebegő falvak
Elképzelhetetlen, mégis léteznek életközösségek, falvak a víz felszínén letelepedve.
Az ember egyik ismérve a leleményesség, ami az élet minden területén megmutatkozik, így a letelepedés kérdésköre sem maradhat ezt illetően érintetlenül. A tikkasztó forrósághoz legalább annyira képes alkalmazkodni, mint a zord zimankóhoz, hegycsúcsokat, völgyeket, aktív vulkánhoz közeli területeket hódított meg magának, a jövőt viszont - még a tudósok és szakértők szerint is - a ma még kuriózumnak számító úszó települések jelenthetik, melyekkel a csendesebb hullámzású vízfelületeket vehetik birtokba a bolygó lakói. Addig azonban turistacsalogató látványosságokként is működnek a lebegő életközösségek.
Nádból készült falu: Titicaca-tó
A dél-amerikai Titicaca-tó már önmagában is bolygónk egyik különlegességének számít a közel négyezer méter magasságban való elhelyezkedésével, az urói indiánok itt kialakított életvilága pedig csak fokozza a turisták megdöbbenését.
A legenda szerint ez az inkák szent tava, és nemcsak itt születnek, de haláluk után a lelkük is visszatér ide, a tó legmélyére, 280 méterrel a felszíne alá.
A környéken élő őslakosok nem a hatalmas méretekkel rendelkező tó partján alakították ki a lakóhelyüket, hanem annak felszínén. Nádból, a felszíntől maximum egy méteres magasságban építették meg kis szigeteiket, melyeken saját kezükkel készített nádházikók láthatók.
A víz azonban folyamatosan harcol a mesterséges szigetek ellen, hiszen a vízbe érő nádrészek folyamatos rohadásnak vannak kitéve. Ezért, hogy ez a fajta lebegő életmód és közösség tartósan megmaradjon, a károsodott darabok cseréjére van szükség, amit a lakók heti rendszerességgel el is végeznek.
Úszó közösségek: Ha Long-öböl
A vietnámi Ha Long-öböl természeti különlegességei révén az UNESCO Világörökség listáján is szerepel. Nemcsak a mészkőkarszt-képződmények gyönyörű látványa jelenti az egyetlen turistacsalogató szépséget az öbölben, hiszen négy úszó település is kialakult a víz felszínén - ez mintegy 1600 lakost jelent.
Cu Van, Vong Vieng, Cong Tau és Ba Hang a legfőbb megélhetési forrásuknak köszönhetik megalakulásukat: az itt élők a halászatból és a vízi kultúrából tartják fenn magukat és családjukat. Az egyszerű kialakítású házikók, a - védelmi célokból is - egymással összekötözött csónakok és hajók elvarázsolják a látogatókat, a dolgos helyiek barátságos viselkedése pedig csak még bájosabbá teszi az öböl hangulatát. Az itt élők ráadásul sajátos anyanyelvi kultúrával és kulturális termékekkel is rendelkeznek, melyeket egyszerűen nem lehet összetéveszteni mással.
Ez a különleges életmód, kultúra és az öböl védettsége is lehet a magyarázata annak, hogy Cu Van településnél alakították ki az első vietnámi úszó kulturális központot, melynek keretén belül több száz ősi, halászathoz használt eszközt, fotót, más írásos és tárgyi dokumentumot gyűjtöttek már össze eddig is.
Házak gólyalábakon: Tonle Sap-tó
Délkelet-Ázsia legnagyobb édesvízi tava a Tonle Sap, mely valójában egy tó- és folyórendszer, melynek egyik különlegessége, hogy évente kétszer megváltozik az áramlási iránya, ráadásul az esős és száraz évszakok váltakozásával lényeges méretbeli változásokon is átmegy.
Siem Reap tartományban található egy érintetlen terület, Kompong Phluk és Kompong Khlean, melyeken nem látható sem az idő múlásának, sem pedig a turizmus növekedésének a hatása.
A kambodzsai kultúra és a mindennapi élet teljesen eredeti, hagyományos változatában tárul a turisták szeme elé. Ezeken a területeken a helyiek - a vízszint változásai miatt - gólyalábakon álló, egyszerű kialakítású házakban élnek, ha pedig valamelyik háznál kutyát is lehet látni, akkor a lakók feltehetően a gazdagabbak közé tartoznak - bár ez meglehetősen ritka jelenség az amúgy szegénység uralta területen, hiszen az itt élők legfőbb bevételforrását a halászat és a turisták jelentik.
Több mint 20 ezer ember éli így, a tó felszínén az életét: hajókról árulják a portékáikat, a kíváncsi látogatók érkezésekor pedig kicsit félszegen, de mosollyal viselik, hogy életmódjuk a más kultúrákból érkezők számára megdöbbentő látványosság.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Képek: www.worldinterestingfacts.com; en.wikipedia.org, XtoF; commons.wikimedia.org, Dr. Blofeld.
OLVASD EL EZT IS!
- svédország
- sziget
Nézd meg a lebegő fővárost!
- izland
- norvégia
Szívfájdító képeken a legszebb természeti jelenség
- afrika
- világjáró