Így néz ki a mérgező sziget

Kizárólag katasztrófaturistáknak

A világ egyik legdermesztőbb helye, ahol mindenki gázálarcban jár. Nézd meg te is az Izu-szigeteket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Évente turisták ezrei látogatnak el a felkelő nap országába, hogy ízelítőt kapjanak a nyüzsgő metropoliszok világából, az egyedi japán kultúrából vagy épp a szigetország autentikus vidéki hangulatából. Nemcsak ez vonzza azonban az utazókat, léteznek ugyanis a népszerű úti céloknál jóval nagyobb kihívást jelentő helyek is, közöttük a katasztrófaturisták által favorizált Izu-szigetek, ahol az élet korántsem nyugodt és felhőtlen.

A ma lakatlan Miyake-jima még mindig füstölög

Mérgező szigetek

A közigazgatásilag Tokióhoz tartozó, a Csendes-óceánon található szigetcsoport, melynek területén két város és hat falu helyezkedik el - a legnagyobb város Oshima - alig több mint 24 ezer főnek ad otthont, olyan erős vulkáni tevékenység jellemzi ugyanis, hogy bizonyos időszakokban az élet szinte lehetetlenné válik területén. Az állandó földmozgás és a rendszeres kitörések oka a tektonikus lemezek hármas kereszteződése, minek következtében gyakran ütköznek egymással.

Bár a vulkánkitörések és a lávafolyam látványa tisztes távolból szemlélve valódi kuriózum - emellett a szigetek természeti környezet is lenyűgöző -, az állandó kénszag és az emiatt kötelező gázálarc viselése, valamint a folyamatos fenyegetettség láttán sokan gondolják úgy, az otthonteremtésre ennél lehetetlenebb helyet nem lehet találni. A főként halászatból élő helyiek azonban vállalják mindezt, és ragaszkodnak a szigetekhez a tragédiák ellenére is.

Pokoli édenkert

A rendszeres kitörések közül nem mindegyik okoz pusztítást, azonban az erősebb robbanások komoly következményekhez vezethetnek. 1952-ben a Myojin névre keresztelt szigetecske teljes egészében megsemmisült, a beszámolók szerint pedig olyan erős volt az ezzel járó hanghatás, hogy még Tokióban is hallották.

A világ 15 legbizarrabb természeti formája

Nézegess képeket!

Elolvasom

A kitörés a tengeren tartózkodó, Kioyu Maru nevű kutatóhajót is a mélybe taszította. Egy évvel később újabb két sziget, a Myojin II és a Myojin III emelkedett ki a vízből, de az év utolsó felében újabb robbanás rázta meg a környéket, minek következtében ezek szintén megsemmisültek, emellett 31 ember vesztette életét.

Élet, gázmaszkban

1953-ban a szakemberek a lakosság biztonságának érdekében Miyake-jima evakuálása mellett döntöttek, ami nemcsak a földrengések miatt volt szükségszerű, de a levegőben terjengő mérges gázok miatt is elengedhetetlenné vált. Később visszaengedték a területre a lakosságot, majd 2000-ben újfent evakuálták.

A visszatelepítésre csak öt évvel később került sor, melynek feltétele a folyamatos gázmaszkviselés volt, a mérgező vegyületek aránya a levegőben ugyanis bármikor elérheti a halálos küszöböt. Arról ugyan nincsenek feljegyzések, hogy a lakosság ezen életkörülményeket mennyire viseli nehezen, de tény, hogy bátorság és a lakóhelyhez való hihetetlen ragaszkodás szükséges az itt maradáshoz.

Korabeli fénykép a sziget lakosságáról

Itt is találni kincseket

Bár a Fudzsi-Hakone-Izu Nemzeti Parkhoz tartozó szigetcsoport több tagja is lakatlan, és tragikus múltra tekint vissza, amikor nem jeleznek erős kitörést, az átlagos turisták is szívesen látogatnak a környékre.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A legnépszerűbb úti célok többek között Shikinejima hévforrásai vagy épp Mikurajima delfinjei és tengerpartjai, búvár- és szörfközpontjai. Tokióból a szigeteket légi és vízi úton is meg lehet közelíteni.

Ezt is szeretjük