Rejtélyes dolgot találtak a víz alatt Horvátországban: már kiderült, mi is lehet ez!

Hihetetlen dolgok derültek ki a horvátországi felfedezésről.

Horvátországi víz alatti város
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Adriai-tenger mélyén feltárt titokzatos város, melyre még tavaly bukkantak horvát búvárok, a szénizotópos kormeghatározás szerint 3500 éves - tudósított a Slobodna Dalmacija című horvát regionális napilap.

Az ősi város lelőhelye Zára térségében, a partoktól mindössze 50 méterre, a Pasmani-csatornában található, a szerelmesek szigetének is nevezett Galesnjak szigete közvetlen közelében.

3500 éves várost találtak

Idén október elején a búvárok újabb feltárásokat végeztek a területen, amikor az Egyesült Államokból megérkezett a szénizotópos kormeghatározás eredménye, mely kimutatta, hogy a város 3500 éves. Ennek fényében elmondható, hogy Horvátország eddigi legnagyobb és legfontosabb tengeri régészeti lelőhelyéről van szó.

Az ókori régészeti lelőhely csaknem két hektáron terül el, ahol a kutatócsoport először rengeteg faoszlopot talált a tenger fenekén. Ezek - mint később kiderült - nem épületeket tarthattak, hanem a partszakaszt erősítették meg velük. Hasonló építkezési stílust korábban a Pó folyó mentén, Olaszországban fedeztek fel, az Adrián még sohasem találkoztak ilyennel.

A Sátán arcának hiszik, ami a Google Earth-ön látszik! Nézd meg a képeket!

Nézegess képeket!

Elolvasom

A búvárok műholdképek és légifelvételek alapján kezdték el a térséget kutatni. Ezeken tisztán látszott, hogy emberi kéz alkotta, szabályos formációk rejtőznek a víz alatt. A régészek egy 300 méter hosszú, tört kőből készült fal vonalait fedezték fel, amely összeköthette a szigetet a szárazfölddel.

Nem tudni, kik építették

Az amerikai Beta Analytic laboratórium vizsgálatai szerint a várost i. e. 1500 körül, a középső bronzkorban építette egy olyan közösség, melynek neve nem ismeretes.

A merülések során nagy mennyiségű fa- és kerámiamaradványra is bukkantak a búvárok. Matko Ilkic, a feltárások vezető régésze újságíróknak elmondta, a lelőhelyre három méter mélyen találtak rá, és, mivel évente körülbelül egy millimétert nőtt a tenger vízszintje, a város korának meghatározása is helyes lehet.

Megdöbbentő dolog van a tó mélyén: sosem lett volna szabad megtenni

Nézegess képeket!

Elolvasom

Továbbá háziállatoktól eredő csontok tömegét tárták fel, ami arra utal, hogy fejlett mezőgazdasággal rendelkeztek az ott élő emberek, továbbá találtak egy kőbaltát és egy olívamagot is, mely valószínűleg a legrégebbi lelet az egész Adrián. A leleteket egy jövő nyári tárlaton mutatják be. A régészek bíznak benne, hogy restaurálva, teljes egészében is látható lesz a bronzkori város és kikötője egyszer.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Képek: www.slobodnadalmacija.hr.

Ezt is szeretjük