Így néz ki Hirosima, Nagaszaki és Csernobil az atomkatasztrófa után
Nézd meg, hogy fest a három atomkatasztrófa-helyszín évtizedekkel a robbanás után!
- Debreceni Andi
- 2012.08.23.
Dia
Hirosima emlékparkja - ahol érintetlenül hagytak lebombázott épületeket - közvetlenül az atombomba becsapódási pontja, vagyis a Hiroshima Prefectural Industrial Promotion Hall - középen - mellett található.
Dia
Az atomrobbanás után a járdák felpúposodtak, járhatatlanná váltak, köszönhetően a bomba okozta vákuumnak. Mára azonban helyreállt a rend.
Dia
Hirosima tehát kiheverte a második világháborús eseményeket, porig rombolt épületeit mára nagyrészt újra felépítették.
Dia
Nagaszaki közepén ma már csak egy parkkal körülvett emlékoszlop jelzi az amerikaiak által Fat Mannek nevezett atombomba becsapódási helyét.
Dia
A világító metropoliszról készült fotón úgy tűnik, mintha 1945. augusztus 9-én mi sem történt volna, a város újjáépült és benépesült. Ma közel annyian lakják, mint a tragédia előtt.
Dia
80 ezer halálos áldozatot követelt a támadás, és további 75 ezren szenvedtek sugársérülést, holott eredetileg nem is erre a városra akarták ledobni a bombát. Az időjárás azonban meghiúsította az amerikaiak eredeti tervét, ezért változtatták a célt Kokuráról Nagaszakira.
Dia
Minden idők egyik legsúlyosabb katasztrófája volt a csernobili négyes reaktor robbanása. Habár első ránézésre ma már semmi különös nincs az építményen, alaposabban megfigyelve látni lehet a betonteátrumot, mellyel lefedték a hibás reaktort.
Dia
Habár már 26 év eltelt a katasztrófa óta, olyan, mintha megállt volna az idő. Hirosima és Nagaszaki feléledt hamvaiból, ám Csernobilban ma is minden változatlanul halott.
Dia
Pripjaty a csernobili erőműtől mindössze 16 kilométerre található, itt éltek a munkások és családjaik, vagyis közel 50 ezer ember. 1986 óta azonban a várost már csak a múlt szellemei lakják, élő ember nem. Egyedül a katasztrófaturisták merészkednek ide, vezetett túrák keretében.