Monumentális temetőt terveztek a Gellért-hegyre
Régi ötletek, újabb látnivalók.
- Árbócz Lilla
- 2014.10.20.
Dia
A hegy névadója Szent Gellért püspök volt, akit 1046-ban a Vata-féle pogánylázadás résztvevői innen löktek a mélybe. Ma vértanúsága helyszínéről néz le a városra szobra és emlékműve.
Dia
A Magyarok Nagyasszonya-sziklatemplom a Gellért-hegy egyik legmeghatározóbb, egyben legkülönlegesebb látnivalója. Kialakításának gondolata 1924-ben vetődött fel, miután egy magyar zarándokcsoport a franciaországi Lourdes-ban járt, ennek mintájára szerettek volna ugyanis engesztelő szentélyt emelni Szűz Mária tiszteletére. A hegy természetes üregét Lux Kálmán tervei alapján alakították templommá. Bár ma ismét működik, a kommunizmus idején bezárták, a bejáratát befalazták, az itt tevékenykedő pálos szerzeteseket pedig elhurcolták. Ha többet szeretnél megtudni róla, kattints ide!
Dia
A sziklatemplomnál található Szent István-szobor Kő Pál alkotása, melyet 2001-ben szenteltek fel.
Dia
A Citadellát a Habsburg-ház, illetve Haynau építtette az 1848-1849-es szabadságharc leverése után, hogy segítségével is fékezhesse, illetve megfélemlítse a lázongónak titulált magyar lakosságot. Nem véletlen, hogy a kiegyezés után a magyarok a zsarnokság szimbólumának számító épület lerombolását követelték. Végül csak jelképes bontásokat végeztek, az épület pedig még ma is áll.
Dia
A Budapest egyik jelképének számító, Kisfaludi Strobl Zsigmond által megalkotott Szabadságszobor 1947-ben készült el, eredetileg felszabadulási emlékműként, mely a német hadsereget az országból kiverő szovjetek előtt tisztelgett. A kommunizmus bukása után átalakították, és szovjet elemeit eltávolították.
Dia
A Jubileumi parkot 1965-ben hozták létre. Igazi történelmi mementóként szolgál ma is, ugyanis a kommunista felszabadulás 20. évfordulója alkalmából készítették el, átadása óta azonban jelentős része nem került felújításra.
Dia
Az 1904-ben épült Gellérthegyi víztározó Budapest legnagyobb víztározó medencéje, mely a Sánc utca, az Orom utca és a Hegyalja út által határolt terület alatt fekszik. Bizonyos alkalmakkor látogatható is, erről a Fővárosi Vízművek honlapján tájékozódhatsz.
Dia
A Filozófiai kert Wagner Nándor alkotása, melynek létrehozása egymás jobb megértését tűzte ki célul, a szoborcsoport bölcs, békés alakjai ugyanis egy-egy világvallást jelenítenek meg.
Dia
A képen a Kilátókő-szobor látható: Buda királyfi és Pest királykisasszony nyújtja egymás felé a kezét a hasadék fölött, mely a Dunán jeleníti meg.
Dia
Ha nemcsak a budapesti panorámában szeretnél gyönyörködni, érdemes célba venni a TIT Uránia Csillagvizsgálót is, ahol hétfő és csütörtök esténként, derült idő esetén távcsöves bemutatóra várják az érdeklődőket.
Dia
Megannyi látnivalója mellett sétányai miatt is érdemes a Gellért-hegyre látogatni, ősszel például különösen gyönyörű.