Kevesen ismerik ezt az eldugott csodát, pedig télen is ámulatba ejtő: az erdő mélyén rejtőzik a lenyűgöző lápvidék
Somogy megyében szebbnél szebb természeti kincsek várják, hogy felfedezd őket.

Somogy megyében a Baláta-tó és lápvidéke volt az első természetvédelmi terület, amelyet 1942-ben vettek védettség alá. Azóta is kedvelt kirándulóhely, ahol lombkoronasétányról szemlélhetik a látogatók a végtelen erdőséget.
A gyerekek tanösvényeken ismerkedhetnek meg a jellegzetes élővilággal és az erdő titkaival, interaktív kültéri játékok keretében tanulhatnak, és egy gyönyörű játszótér is várja őket. Az erdei kisvasút május elsejétől közlekedik ismét.
Lenyűgöző lápvidék Somogyban
A Baláta-tó Somogy nyugati részén, Kaszó, Somogycsicsó és Szenta között terül el az erdő ölelésében. A lápvidéken kiépített pallósétány vezet keresztül, ahonnan testközelből lehet megfigyelni a madarakat és a tó kisebb-nagyobb lakóit, különleges növényeit.

A sétányon végig információs táblák segítik a helyszín mélyebb megismerését. A park területén egy magasba nyúló lombkoronasétány is helyet kapott, ahol a gyerekek kedvéért játékos és informatív részeket is kialakítottak. A lombkoronasétány ilyenkor is lenyűgöző látvány, habár nincsenek cifra levelek, mint ősszel, vagy sűrű zöld koronák, mint nyáron, de vannak deres jégkristályokban pompázó ágak.

A hosszan nyújtózó vízi mesevilágot egy kilátótoronyból is megcsodálhatják a látogatók, míg néhány méterrel alacsonyabban a madárfigyelő házból leskelődhetnek a tollas cimborák után. Az égből lecsapó rétisasok előszeretettel vadásznak ezen a területen, a széles szárnyú ragadozók kedvenc csemegéjéből, a halból ugyanis bőséggel akad a tóban.
A 174 hektáros tavon közel 50 lápszem csillog elszórtan, amelyet 2008 óta egy erdőrezervátummá nyilvánított zöld birodalom vesz körül. A tó úszó lápszigetei a széllel együtt vándorolnak a víztükrön, jellemző a lebegőhínár-vegetációk kísérete körülöttük. A területen récék, szárcsák, gémek, kócsagok és más vízi madarak figyelhetőek meg. A láp oltalmat nyújt számtalan védett fajnak, köztük a keresztes viperának, a mocsári teknősnek, a csalitjáró pocoknak, a vidrának, a fekete gólyának, a jégmadárnak, a pöttyös gőtének és még sok más veszélyeztetett élőlénynek.

Több útvonalon is el lehet kalandozni a kaszói erdőben, ahol őzekkel és sokféle gombafajtával is találkozni. Az elhalt fákon óriási fehér tenyerekként integetnek a vaskos taplók, míg az elhalt törzsek termékeny talajjá bomlanak a lombok alatt.
Az erdőben járva szinte olyan érzése van a kirándulónak, hogy teljesen egyedül van, érintetlen területen jár. Mivel minden helyi látványosságtól messze helyezkedik el ez a természetvédelmi oázis, így voltaképpen nem is áll messze az igazságtól ez a megérzés. A területre lehet kutyát is hozni, így a négylábú barátoknak sem kell otthon maradniuk, amíg a család kirándulni megy.
Az erdő szinte egész területe látogatható, kivéve azt a védett zónát, ahol veszélyeztetett madarak költenek, ide március 1. és július 31. között nem szabad belépni.
(Képek forrása: Tabajdi Boróka Villő.)
Ezt a varázslatos magyar kirándulóhelyet sokan nem ismerik: mesebeli tájakon kanyarognak a túraútvonalak
Az országban bármerre is indulj, találni fogsz erdei utakat, ahol élvezheted a természet nyugalmát.
Elolvasom- somogy
- erdő
- természet
- természeti csoda
- természetvédelem
- lápvidék
- lombkoronasétány
- kilátó
- tó
- madár
- védett állat
- kisvasút
- Utazás