Ekkorát még nem láttál
Elefántcsontpart monumentális temploma máig vitákat vált ki a világban. Nézd meg te is!
Amióta ember él a Földön, azóta hisznek a különféle közösségek valamely hatalmasabb, magasztosabb lény létezésében, valamiben vagy valakiben, aki célt ad a világnak, illetve értelmet az életnek. Bár a vallás számos problémát és konfliktust okoz mind a mai napig, a hit gyakorlása katartikus élményt és mindent átható megnyugvást képes adni követőinek.
Az olyan épületek hangulata pedig, mint egy monumentális, erőt és összetartást sugárzó templom, azokra is hatással van, akik nem tartoznak az adott felekezethez, vagy épp nem számítanak hívőnek. Ilyen épület az afrikai Elefántcsontparton található katedrális is, mely a világ valaha épült legnagyobb keresztény temploma - 158 méteres magasságával elődjén és példaképén, az itáliai Szent Péter-bazilikán is túltesz.
Monumentális terv vált valóra
A nyugat-afrikai állam egykori elnöke, Felix Houphouët-Boigny 1983-ban álmodta meg a Miasszonyunk-bazilika ötletét, mellyel a Föld legnagyobb keresztény templomát kívánta megépíttetni az ország fővárosában, Yamoussoukróban.
A tervek hét év múlva váltak valósággá Pierre Fakhoury építész közreműködésével, valamint egy francia vállalat révén, akik a kivitelezésért voltak felelősek.
A munkálatokat 1985-ben kezdtek meg, és 1989-ben fejezték be. A templom felszentelésére 1990. szeptember 9-én került sor, az áldást pedig a katolikus egyház akkori vezetője, II. János Pál pápa mondta el, aki e napon egy teljes éjszakát is eltöltött a grandiózus építészeti remekműhöz tartozó rezidenciában.
A templomban máig rendszeresen tartanak istentiszteleteket, többek között a Vatikánból iderendelt papok. Ezek a misék, mint a világ bármely más imaházában, ingyenesek, más esetben azonban nem kevés pénzt kell a bejáratnál hagyniuk az idelátogató turistáknak.
Valóra vált álom vagy botrányos építmény?
Bár az épülethez tartozó szabadtéri területek is hatalmas helyet foglalnak el, a templom már 30 ezer négyzetméteres alapterületét tekintve is bekerült a Guinness-rekordok könyvébe, mint a világ legnagyobb szakrális intézménye, melynek megépítése is mintegy 300 millió dollárba került.
Ha érdekelnek a szokatlan, netán megdöbbentő helyek, a furcsa természeti csodák vagy épp az ijesztő látnivalók, böngéssz Bizarr helyek linkgyűjteményünkben!
Ezzel az összeggel ugyan megkétszerezték az államadósságot, és számos vitát váltott ki egy ilyen épület felállítása ott, ahol még vízből is hiányt szenvednek, Boigny azonban feltétel nélkül ragaszkodott a Föld leghatalmasabb szentélyének tervéhez. A keménykezű elnök így akarta háláját kifejezni Istennek, amiért oly sok segítséget kapott tőle élete során.
A kivitelezés során az építők nem fukarkodtak semmivel. A létesítmény minden eleme nagyságot és pompát sugároz: a bazilikát itáliai márvánnyal ékesítették, a díszes üvegablakokon, pontosabban a székesegyház központi szigetén, a misék celebrálásának is helyt adó kupolateremben pedig a bibliai alakok mellett apostolként feltűnik Boigny képmása is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A termet hatalmas, hófehér korinthoszi oszlopok övezik, melyek tökéletes harmóniát teremtenek a bíborvörösre festett székekkel. A tojásra emlékeztető kupola legtetején pedig egy óriási kereszt díszeleg, mely hozzásegítette a komplexumot ahhoz, hogy ne csak a legnagyobb, de a legmagasabb keresztény templom címével is büszkélkedhessen.
Képek: en.wikipedia.org, Maksim; UMNS.
OLVASD EL EZT IS!
- világjáró
- tópart
Így néz ki a szivarozó szellem
- sír
- világjáró
Hátborzongató fotókon a halottak városai
- ázsia
- india