Egy várost temettek az Ördög-hegy alá

Sötét rejtélyek a föld alatt

Berlin egyik legrejtélyesebb helye, a Teufelsberg gyomra máig sötét, kísértő titkokat őriz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A németül Teufelsbergnek nevezett Ördög-hegy a német főváros, Berlin egyik legmagasabb, egyben legkísértetiesebb pontja, ahol még azokat is megérinti a történelem hideg szele, akiket elsősorban a mai világváros pezsgése és sokszínűsége ragad magával. A fákkal borított, különös látnivaló ugyanis nem a természet műve, sokkal inkább a világháború romjainak és egy rettegett diktátor monumentális terveinek temetője.

Ide temették a háború romjait

A háború Berlin jelentős részét elpusztította, több millió köbméter romot hagyva maga után. Az Ördög-hegy volt az a terület, melyet a harcok végeztével törmeléklerakási pontként jelöltek meg, így éveken át ide hordták a lerombolt épületek maradványait.

A több mint 400 ezer elpusztult lakóház és közcélú épület után keletkezett sittből szép lassan felépült az egész hegy, a hetvenes évek végére pedig elérte végső méretét. A sötét korszak emlékeit ekkor homokkal takarták le, és fákkal ültették be, így adva végső nyughelyet a háborúban elpusztult városrészek romjainak.

Mi rejtőzik még a törmelék alatt?

A nyilvánosságra hozott dokumentumok szerint azonban az Ördög-hegy az egykori város maradványain kívül is megdöbbentő titkot rejt, a fák, a homok és a törmelékek alatt a történészek szerint Hitler megalomán terveinek romjai fekszenek.

A harmincas években a diktátor az új Berlin megtervezésével bízta meg főépítészét, Albert Speert. A Führer terve egy új főváros felépítése volt, mely méltó helyszín lett volna a háború után Németország győzelmének megünneplésére.

A Germánia világfőváros elnevezésű projekt tartalmazta többek között egy óriási olimpiai stadion tervét, egy új kancelláriát a párizsi diadalívnél kétszer nagyobb emlékművel, illetve egy monumentális csarnokot is, mely méreteiben a római Szent Péter-bazilikát is túlszárnyalta volna.

15 kultikus város, amit látnod kell

Nézegess képeket!

Elolvasom

A mai Ördög-hegy területén Germánia egyetemi negyedének létrehozását tervezték. A háború után felfedezett dokumentumok szerint a munkálatok 1937-ben el is kezdődtek, egyes épületek pedig a háború végét szerkezetkész állapotban érték meg. Berlin ostroma során azonban az elkészült épületek is számos találatot kaptak, újjáépítésükre pedig sohasem került sor. A masszív falak lerombolására tett kísérletek kudarcba fulladtak, további indokként szolgálva, hogy a törmeléklerakási pontot itt jelöljék ki.

Az Ördög-hegy máig rejtély

A hidegháborús időszakban az Ördög-hegyen stratégiai jelentőségű katonai bázis működött, az amerikai hadsereg fedezte fel a romdomb kiváló adottságait. A területre belépni ebben az időben szigorúan tilos volt, ami számos találgatást indított el azzal kapcsolatban, hogy pontosan mi folyik az Ördög-hegyen. Berlin újraegyesítését követően azonban a katonák elhagyták a területet, a lehallgató- és radarállomás épületeit és az azokat övező titkokat pedig hátrahagyták a múlt nyomai után kutatóknak.

A titokzatos hegy hasznosítására több kísérletet is tett Berlin városa, befektetők lakóparkot terveztek rá, azonban a projekt hamar megbukott, és a területet erdővé nyilvánították.

A leromlott állapotú épületek helyreállítása folyamatban van, emellett Hitler meg nem valósult terveinek titkai még ma is számos történészt tartanak fogva, akik a romok feltárását sürgetik. Ezzel azonban mit sem törődve, a beerdősödött területet a berliniek előszeretettel látogatják, hogy egy kellemes séta erejéig elszabaduljanak a város zajától. És talán így is kell lennie, talán maga a hegy is zavartalan nyugalommal szeretné megőrizni titkait.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kép: commons.wikimedia.org, Iotatau; de.wikipedia.org, Univok.

Ezt is szeretjük