Itt bujkáltak a legnagyobb diktátorok: már látogathatóak az egykor titkos menedékek

Rengeteg turistát vonzanak.

Diktátorok bunkerei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A diktátorok személyét az őket körülvevő folyamatos, magas szintű biztonsági intézkedések miatt mindig némi titokzatosság övezte, így életük helyszíneire mindmáig sokan kíváncsiak. 

Mivel folyamatosan aggódtak az életükért, a diktátorok tartózkodási helye gyakran titkos volt. Bunkereikről, nyaralóikról, búvóhelyeikről csak kevesen tudtak, mostanra azonban a történelem tudósai feltárták ezeket az izgalmas helyszíneket, melyek betekintést engednek tulajdonosaik személyiségébe is.

A diktátorok menedékei

A következő képeken láthatsz néhányat Sztálin, Ceaușescu, Hitler és még sok más hírhedt európai diktátor rejtett létesítményei, személyes menedékei közül, ahol több-kevesebb időt maguk a diktátorok is eltöltöttek uralmuk ideje alatt. Az egykor szigorúan őrzött helyszínek mindegyike ma már akár a turisták számára is nyitva áll, noha némelyik esetben idegenvezető vagy előzetes egyeztetés szükséges. Lapozd végig őket, és ámulj a végtelen megalománián és a paranoia megnyilvánulásain!

Ceaușescu és felesége, Elena a Primaverii-, azaz Tavasz-palotában éltek. A pompás berendezés nagyzási hóbortról, az alatta lévő bunker üldözési mániáról árulkodik. A villára ezrek kíváncsiak.
Abbáziában, a Rica-tó partján Sztálint ez az üdülő, azaz dácsa várta, melyet csak egy rejtett úton lehetett megközelíteni. Ma a grúz kormány tartja rendben, látogatható állapotban a helyet.
Szocsiban is nagyon hasonló dácsa épült. Sztálin üldözési mániája miatt az épületek színe zöld volt, hogy a levegőből ne lehessen észrevenni őket, sőt, szőnyeget sem volt szabad letenni, hogy a diktátor hallja a lépéseket.
Sztálin Borzsomiban a kilencszobás Romanov-palotában pihenhetett a közfigyelem elől rejtve. Az épület ma egy állami cég székhelye, így eredeti belső terei már nem láthatóak.
Jugoszlávia diktátora, Tito 26 évig építtette Konjicban bunkerrendszerét, mely az elit 350 tagját akár atomtámadás esetén is megvédte volna. A hely ma képzőművészeti kiállításoknak ad otthont.
Rómában a Villa Torloniát Mussolini egy líráért bérelte a tulajdonos bankárcsaládtól. Az 1945-ben elhagyott épület parkja, az alatta lévő bunker és a múzeummá alakított belső tér is látogatható.
Az Obersalzbergen épült Kehlsteinhaus Sasfészekként is ismert. A Hitler 50. születésnapjára 1843 méter magasan készült házhoz föld alatti lift vezet. Az épület ma étterem és sörkert.
Hitler Farkasodúként ismert keleti főhadiszállása kiemelkedő biztonsággal volt ellátva. A komplexum egyik épülete ma hotel, másutt múzeum és tematikus programok várnak a turistákra.
Franco madridi menedéke volt a Palacio Real del Pardo, egészen a diktátor haláláig. A palotában ma államfők találkozói és turistacsoportok látogatásai váltják egymást szigorú menetrend szerint.
Napóleon a középkorból maradt fontainebleau-i kastélyt újította fel saját használatra. Az uralkodó személyes holmijaiból és más tárgyi emlékekből ma kiállítás látható a fényűző szobákban.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük