Rengeteget szenvedett az asszony halála előtt: nézd meg a helyet, ahová befalazták!

A csejtei vár és Báthory Erzsébet legendája összeforrt.

Csejtei vár - Báthory Erzsébet
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A mai Szlovákia területén fekvő Csejte várát a legtöbben csak úgy emlegetik, mint Báthory Erzsébet börtönét, a legenda szerint ugyanis a véreskezűnek tartott asszony a vár egyik tornyában, egy teljesen befalazott, ablaktalan szobában töltötte hosszas, több mint három évig tartó rabságát. Csupán egy akkora nyílást hagytak celláján, amin keresztül enni és inni kapott halála napjáig. Nézd meg képeken a kegyetlen legendát őrző, komor kastélyt!

Csejte várát a 13. század első felében kezdték építeni, hogy védelmet nyújtson az ország nyugati határai mentén, de csak a 15. században nyerte el végleges formáját.

Fotó: eslovaquianews.wordpress.com

Báthory Erzsébet azután költözött ide, hogy Nádasdy Ferenc gróffal összeházasodtak. A gróf szerelme zálogaként nemcsak a várat ajándékozta hitvesének, hanem a körülötte található 12 falut is.

Fotó: commons.wikimedia.org, 113nessinka

A kegyetlensége és bátorsága miatt Fekete Bégként emlegetett gróf mellett azonban Erzsébet nagyon magányos volt, férje halála után pedig még inkább magába fordult. Innentől eredeztetik a legendát, miszerint okkult tanulmányokat űzött, és szüzek vérét itta - valamint abban fürdött -, hogy megőrizze fiatalságát és szépségét. Minderről tanúvallomások is szóltak, ezek azonban jellemzően kínvallatások hatására születtek meg.

Fotó: pl.wikipedia.org, LMih

Thurzó György nádor ezen rágalmak fényében tartóztattatta le a grófnét, de, mivel nemesként nem állíthatták bíróság elé, illetve vád alá sem helyezhették, sőt, még felségsértéssel sem vádolhatták meg, befalazták a kastély egyik tornyába. A grófné megítélése a mai napig kérdéses, a legújabb kutatásokról azonban elmondható, hogy nem állnak ki bűnössége mellett. Sokak szerint politikai okok állhattak a háttérben, vannak, akik úgy vélik, a Habsburg-udvar szerette volna rátenni a kezét a Báthory-Nádasdy vagyonra, ezért kellett Erzsébet nevét befeketíteni.

Fotó: commons.wikimedia.org, Bjalek Michal, Mad mouse

Báthory Erzsébet saját otthonának falai között raboskodott, majd halt meg 1614-ben elborult elmével, szörnyű kínok között. A gyönyörű körkilátással fennmaradt romok máig őrzik komor történetének emlékét.

Fotó: commons.wikimedia.org, Bjalek Michal

Az asszony kétféle ábrázolása. A festményekről lerí, hogy Báthory Erzsébet kora ideálja szerint gyönyörű nő lehetett.

Fotó: uponamidnightdreary.com, en.wikipedia.org, Elizabeth Báthory
Főkép: hu.wikipedia.org, Radovan Bahna, indafoto.hu / bocifiu.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
  • Kepes András, aki megmutatja milyen eszközökkel érhetjük el, hogy egyszerre legyünk boldogok, sikeresek és tudatosak. 2025.06.05.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Máig nincs magyarázat a rejtélyes Korall-kastélyra

Senki nem tudja, a lett férfi hogyan volt képes egyedül megalkotni a különös építményt. Nézd meg képeken!

Máig nincs magyarázat a rejtélyes Korall-kastélyra: ember ilyet nem építhetett

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük