Ez a turisták egyik kedvenc budapesti látványossága - A legsötétebb budapesti emlékmű

Az egyik legborzasztóbb történelmi emlékünk vonzza a legtöbb turistát a fővárosban.

Cipők a Duna-parton

A magyar holokauszt szégyenteljes és tragikus fejezet a második világháború időszakából, amikor a magyar zsidó és cigány lakosságnak is rengeteg áldozata meghalt. A sötét események szorosan egybefonódnak a Nyilaskeresztes Párt hatalomátvételével és intézkedéseivel. 1944-es őszi hatalomátvételüktől szörnyű vérengzések és terrorcselekmények köthetők a párthoz.

A Duna-parton lévő hatvan pár cipő ennek a korszaknak az egyik legbrutálisabb kivégzéséről emlékszik meg. Nem biztos, hogy minden turista tisztában van azzal, hogy pontosan mit is fotóz, vagy mi mellett sétál el.

Cipők a Duna-parton

1944. október 15-én Horthy Miklós megpróbált kiugrani a háborúból, és fegyverszünetet kötni a szövetségesekkel. Ezt követően lemondatták, majd letartóztatták, és a Nyilaskeresztes Párt Szálasi Ferenc vezetésével hatalomra jutott. A puccsot követően kegyetlen terroruralmat folytattak, újra megindították a magyar zsidók és cigányok munkatáborokba deportálását, a gettókban folytatódtak a kivégzések, és tömegesen kobozták el a zsidó lakásokat Budapesten. 

1944-1945-ben a nyilasok a zsidókat a Duna-partra hurcolták, ahol arccal a víz felé állítva a vízbe lőtték őket. Különösen kegyetlen módszerük volt, hogy a levetetett cipőik fűzőjével kötötték össze az áldozatok bokáit, és a sor legelején lőtték le az első embert, majd a többieket magával rántotta a zuhanó test. A legtöbben a vízbe fulladtak, akik pedig túlélték, azokra lőgyakorlatként lövöldöztek a nyilasok.

duna part cipők
Fotó: Matthew Horwood / Getty Images Hungary

A cipők megalkotója Can Togay Balázs Béla-díjas magyar filmrendező és Pauler Gyula Kossuth-díjas szobrászművész, amely Máriássy Félix Budapesti Tavasz című filmjéből inspirálódott. A film cselekménye egy fiatal szerelmespár tragikus történetét meséli el, ahol a főszereplő férfi túl későn érkezik szerelme megmentésére, és a folyó partján már csak kedvese cipőit találja meg. 

cipők dunaparton
Fotó: Thierry Monasse / Getty Images Hungary

A tragikus és megrázó történelmi eseménynek emléket állító szobrokat 2016-ban a világ második legjobb köztéri szobrának választották. Remélhetőleg a turisták és az arra járók az emléktábla magyar, héber és angol nyelvű feliratát is elolvassák: „A II. világháborúban nyilaskeresztes fegyveresek által Dunába lőtt budapesti áldozatok emlékére. Állíttatott 2005. április 16-án.”

A Titanic-árvák tragikus, igaz története: saját apjuk rabolta el őket az édesanyjuktól

A Titanic tragédiájával kapcsolatban újabb igaz történet látott napvilágot - ez történt a Titanic-árvákkal.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük