Buddha maradványait őrzik a magyar faluban: titokzatos hely Zalában

Nem is gondolnád, Zalaszántó milyen csodát tudhat magáénak. Most megnézheted!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Keszthelyi-hegység közepén fekvő, Árpád-kori falu, Zalaszántó egyedülálló látnivalóként nem csupán a Tátika-várat tudhatja magáénak, de olyan nevezetességről is híres, melynek nemcsak Kelet-Európában, de az egész kontinensen nincs párja.

A zalaszántói sztúpa
A szentély részlete
Imazászlók a sztúpa környékén

Itt építették fel ugyanis Európa legnagyobb buddhista szentélyét, egyúttal az elsőt Kelet-Európában, a 30 méter magas, illetve 24 méter széles zalaszántói sztúpát. A sztúpa a buddhista építészet jellegzetes darabja: kezdetben olyan földhalmot jelentett, melybe Buddha földi maradványait helyezték.

Ma négyszögletes alapon álló, félgömb boltozattal és kúp alakú csúccsal rendelkező építményt jelent, amelyben a fokozatosság a megvilágosodás egyes lépcsőfokait szimbolizálja.

Az első sztúpa Európában

Magyarországon ma hét ilyen sztúpa található, ebből hármat a nagyközönség is megnézhet, négy viszont magánterületen található. A zalaszántói volt azonban az első, a falu mellett, a Kovácsi-hegyen, egy erdei tisztáson építették fel 1992-ben, majd szentelte fel 1993-ban maga a 14. Dalai Láma.

A sztúpa felépítésének megálmodója egy Dél-Koreából származó buddhista szerzetes, Bop Jon volt, aki egy rendszerváltó országban kívánt olyan épületet emelni, amely a boldogságot és a békét szimbolizálja.

Olyan helyet keresett, ahol ezt, illetve vallását teljes mértékben elfogadják, a zalaszántói lakosokban, illetve polgármesterben pedig lelkes segítőkre talált. A hófehér épületet dél-koreai, osztrák és magyar támogatók segítségével emelték a dombtetőre, betonjába pedig növényi magvakat, vallási dokumentumokat és tibeti könyveket rejtettek.

10 hely itthon, amire a magyarok a legbüszkébbek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az egyetlen, ahol Buddha maradványait őrzik

Mindemellett az építmény híres arról is, hogy az egyetlen olyan európai sztúpa, melyben valóban Buddha földi maradványait őrzik: apró csontszilánkokat helyeztek el egy díszes tartóban, melyeket Tibet megszállása idején Indiába, majd Svájcba menekítettek.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A 2007-ben felújított épületet ma két szerzetes őrzi, belsejét nem lehet látogatni, azonban kívülről bárki megcsodálhatja a szeretet, az együttérzés és a világbéke 316 méteres dombon álló jelképét.

Képek: hu.wikipedia.org Zalaszántói sztúpa szócikke, Peyerk.

Te tudtál a zalaszántói sztúpáról?

Ezt is szeretjük