Megdöbbentő: elcsúszott a világ legnagyobb hegye! Nem ez azonban az egyetlen

Folyamatosan formálódik a bolygó, és ennek látható jelei vannak.

Bolygó változásainak látható jelei

A 2015 tavaszán történt tragikus kimenetelű nepáli földrengés bekövetkezte után több hírportál is beszámolt arról, hogy az esemény a szeizmológusok állítása szerint néhány méterrel délebbre tolta a földet Katmandu alatt.

A Katmandu-völgy és a Himalája

Nemcsak a város mozdult azonban meg, de egy attól északkeletre eső terület is, sőt, a világ legmagasabb hegycsúcsa, a Mount Everest, vagyis a Csomolungma magassága is változott minimális mértékben.

A Richter-skála szerinti 7,8-as erősségű földrengés az elmúlt több mint 80 év legpusztítóbb földmozgása volt a himalájai országban, több mint ötezer ember életét követelte, és több mint tízezren sérültek meg. Az ENSZ becslései szerint a 28 milliós Nepál mintegy nyolcmillió lakosát érintette a katasztrófa.

Több méterrel is elmozdult a föld

Valószínű, hogy a földrengés a Himalája törésvonalon történt, azon a lemezhatáron, mely elválasztja az északra mozgó indiai szubkontinenst Eurázsiától.

A törésvonal két tektonikai lemezhatár között fekszik, amelyek közül az egyik Indiát egyébként is északra löki évente mintegy 2 centiméterrel, a földrengés következtében azonban a törésvonal tetején lévő kőzetek délre mozdultak el, és a földkéreg rövidülését idézték elő a térségben, ami miatt Katmandu 3 méterrel odébb került.

Egy Katmandutól északkeletre fekvő, 120x50 kilométeres területen nagyjából 1 méterrel emelkedett meg a talajszint, és bár a Mount Everest nem fekszik közvetlenül a törésvonal fölött, a feltételezések szerint ennek magassága is változhatott néhány millimétert.

Emberi csontvázak százait találták meg a tóban: egy ország, 7 megdöbbentő rejtély

Nézegess képeket!

Elolvasom

Folyamatos változások zajlanak a bolygón

Nem ez az egyetlen látható példája azonban annak, hogy földünket a természet erői szüntelenül formálják, elég csak az izlandi Þingvellir Nemzeti Parkra gondolni, ahol a felszínen is tisztán kivehető az amerikai és az európai kőzetlemez távolodása - évente 20 milliméterrel távolodnak egymástól - a nagy törésvonal, illetve az újabbak folyamatos kialakulása által. Ide kattintva megnézheted képeken is.

De látványos példa lehet a sok közül a bolíviai Uturuncu-vulkán is, amelynek környéke hetven kilométeres körzetben évente 1-2 centimétert emelkedik, köszönhetően annak, hogy a mélyben található magmakamra tízszer olyan gyorsan töltődik fel, mint ami általánosan jellemző egy vulkánra. Kattints ide, és nézd meg képeken!

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kép: en.wikipedia.org, Uwe Gille.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük