Megdöbbentő: elcsúszott a világ legnagyobb hegye! Nem ez azonban az egyetlen
Folyamatosan formálódik a bolygó, és ennek látható jelei vannak.

- 5 nyári szandál, ami sosem megy ki a divatból: jól kihasználható fazonok, amikre a szezon végén is megéri lecsapni »
- Évek óta nem szedi a szemöldökét, most sokkal magabiztosabb a blogger: büszkén viseli bozontos, összenőtt szemöldökét »
- 7 sikkes nő Hollywoodból, aki megmutatta, hogy milyen nőies tud lenni a rövid frizura: ezek a fazonok sosem mennek ki a divatból »

- Vadon Jani kirúgásáról a portán értesült: már be sem engedték a tévé épületébe
- A máj és a vese állapotát is megmutatja a láb: ha ezt látod, muszáj orvoshoz fordulni
- Palvin Barbi totál átlátszó ruhában ment a Los Angeles-i premierre: nem szégyenlősködött
- Ilyen tünettel muszáj most orvoshoz fordulni: erre kéri a Népegészségügyi Központ a lakosságot
- A próbafülkéből küldött fotót a férjének, meglepődött a válaszon - Nagyon nem olyan választ kapott, mint amire számított
A 2015 tavaszán történt tragikus kimenetelű nepáli földrengés bekövetkezte után több hírportál is beszámolt arról, hogy az esemény a szeizmológusok állítása szerint néhány méterrel délebbre tolta a földet Katmandu alatt.
Nemcsak a város mozdult azonban meg, de egy attól északkeletre eső terület is, sőt, a világ legmagasabb hegycsúcsa, a Mount Everest, vagyis a Csomolungma magassága is változott minimális mértékben.
A Richter-skála szerinti 7,8-as erősségű földrengés az elmúlt több mint 80 év legpusztítóbb földmozgása volt a himalájai országban, több mint ötezer ember életét követelte, és több mint tízezren sérültek meg. Az ENSZ becslései szerint a 28 milliós Nepál mintegy nyolcmillió lakosát érintette a katasztrófa.
Több méterrel is elmozdult a föld
Valószínű, hogy a földrengés a Himalája törésvonalon történt, azon a lemezhatáron, mely elválasztja az északra mozgó indiai szubkontinenst Eurázsiától.
A törésvonal két tektonikai lemezhatár között fekszik, amelyek közül az egyik Indiát egyébként is északra löki évente mintegy 2 centiméterrel, a földrengés következtében azonban a törésvonal tetején lévő kőzetek délre mozdultak el, és a földkéreg rövidülését idézték elő a térségben, ami miatt Katmandu 3 méterrel odébb került.
Egy Katmandutól északkeletre fekvő, 120x50 kilométeres területen nagyjából 1 méterrel emelkedett meg a talajszint, és bár a Mount Everest nem fekszik közvetlenül a törésvonal fölött, a feltételezések szerint ennek magassága is változhatott néhány millimétert.
Folyamatos változások zajlanak a bolygón
Nem ez az egyetlen látható példája azonban annak, hogy földünket a természet erői szüntelenül formálják, elég csak az izlandi Þingvellir Nemzeti Parkra gondolni, ahol a felszínen is tisztán kivehető az amerikai és az európai kőzetlemez távolodása - évente 20 milliméterrel távolodnak egymástól - a nagy törésvonal, illetve az újabbak folyamatos kialakulása által. Ide kattintva megnézheted képeken is.
De látványos példa lehet a sok közül a bolíviai Uturuncu-vulkán is, amelynek környéke hetven kilométeres körzetben évente 1-2 centimétert emelkedik, köszönhetően annak, hogy a mélyben található magmakamra tízszer olyan gyorsan töltődik fel, mint ami általánosan jellemző egy vulkánra. Kattints ide, és nézd meg képeken!
Kép: en.wikipedia.org, Uwe Gille.
OLVASD EL EZT IS!

- románia
- globális felmelegedés
Nézd meg, mit tettünk a bolygónkkal! 7 édenkerti hely, amit te már nem láthatsz

- rejtély
- világjáró