Bizarr öregember arca jelent meg a sivatagban

Líbia legújabb látványossága

Az afrikai sivatag különös, ugyanakkor ijesztő látvánnyal szolgál.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Líbia az elmúlt évben nem épp természeti kincsei és látnivalói miatt került a világ érdeklődésének középpontjába, holott a bolygó egyik legsajátosabb táját jelenti az ország, mely amellett, hogy az olajkitermelésnek köszönhetően Afrika leggazdagabb állama, 90%-ban sivatag, illetve félsivatag.

Az öregember
A Líbiai-sivatag
Tevekaraván a sivatagban

Változatos formák a sivatagban

Az Egyiptom és Tunézia között fekvő, észak-afrikai Líbia a Szahara legnagyobb egybefüggő homoktengerét tudhatja magáénak. A Líbiai-sivatag több millió négyzetkilométert takar be, mely területen változatos felszíni formák figyelhetők meg.

A Szahara keleti részétől a Földközi-tenger partvonaláig, a Nílus völgyéig, illetve nyugaton Líbia közepéig terjedő sivatagot északon mészkő, délebbre pedig homokkő és kristályos kőzetek borítják, valamint olyan természeti látványosságok, mint a Nagy Homoktenger, a Kattara-mélyföld, az 1934 méterrel a tenger szintje fölött fekvő Uveinat-hegység vagy épp a Szelima-homoksíkság.

A furcsa öregember

Az átlagosan hatszáz-hétszáz méterrel a tengerszint fölött fekvő sivatag változatos kőzetei és formái rajzolták ki azt a bizarr képet is, melyet először 2011 májusában tett közzé az interneten egy Thomas S. nevű felhasználó, annak eredményeként, hogy hosszú órákig a Google Earth líbiai térképeit vizsgálta.

A furcsa és ijesztő öregemberről készült kép azóta igen népszerűvé vált az interneten, és neki köszönhetően egyre többen érdeklődnek a helyi sivatagi túrák iránt is, annak ellenére, hogy a Líbiai-sivatagot igen szélsőséges időjárás jellemzi, és nem teremt ideális körülményeket azoknak az utazóknak, akik nem az extrém kalandok szerelmesei. A sivatag ugyanis egyike a világ legszárazabb helyeinek, jellemző, hogy akár öt-tíz éven át sem hull csapadék a vidékre.

Sír a Líbiai-sivatagban

A Líbiai-sivatag feltérképezése egyébiránt csak az 1930-as években indult el, és Afrika utolsó fehér foltját jelentette a térképen. Ma azonban már a Google Earth segítségével is bejárható - az ingyenes számítógépes program egyfajta virtuális földgömb, mely a bolygó háromdimenziós modelljére vetít rá műholdképeket és légi felvételeket.

Az internetezők körében igen kedvelt foglalatosság, hogy furcsábbnál furcsább alakzatokat keressenek a térképeken, majd azokat különféle, erre irányuló fórumokon osszák meg a nagyközönséggel.

Kép: tywkiwdbi.blogspot.com.

Használod a Google Earth programot?

Ezt is szeretjük