A Bakony Jurassic Parkja lenyűgöző látvány: 190 millió éves nyomok vannak a sziklákban
A Bakony gyöngyszeme az Úrkúti-őskarszt, mely jura kori nyomokat rejt.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- Galambos Lajos házassága 22 év után válságban van - Ezért romlott meg a kapcsolatuk Boglárkával
- Kvíz! 8 ismert gyerekdal jogásznyelvre lefordítva: mennyit találsz el közülük?
- 122 éves koráig élt a francia asszony: különös képeken mutatjuk hosszú életét
A Déli-Bakonyban, Ajkától nagyjából 10 kilométerre, a Kab-hegy szomszédságában található az 1950 lakost számláló Úrkút, amelynek nyugati utcái egy különleges, régészeti kincsekkel teli területre nyílnak.
Az Ajka, Szentgál és Nagyvázsony irányából elérhető település tőszomszédságában terül ugyanis el a Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatósága kezelésében levő Úrkúti-őskarszt Természetvédelmi Terület. A földtani képződmény nemzetközi viszonylatban is páratlan kincs.
Jura kori nyomok a Bakonyban
Az Úrkúti-őskarszt, más néven Csárda-hegyi őskarszt több száz millió éves emlékeit a külszíni fejtéssel működő mangánércbányászat tárta fel. A kézi művelésnek köszönhetően szerencsére a hegy jura kori mészkőalapjának nem esett bántódása, így a dinoszauruszok korának is tartott mezozoikum, avagy a földtörténeti középidő jelenségeinek nyomai is fellelhetők benne.

Az úrkúti mészkőben ráadásul nemcsak a jura kori karsztjelenségek, így az ősrégi víznyelők, vízmosással keletkezett bemélyedések, töbrök formációi váltak láthatóvá, de felszínre kerültek az akár 190 millió évvel ezelőtt élt élőlények egyedülálló leletanyagai is.
A csigák, kagylók, más tengerfenéken élt állatok és tengeri liliomok mészvázainak nyomait csak tovább színesítik a mangánkiválás miatti kőformációk és a Bakony kőzetrétegei.
A Csárda-hegyi mangánércet az 1920-as évektől kezdték bányászni, de néhány évtized után felhagytak a munkával, és szerencsére viszonylag korán, már az '50-es évek legelején országos jelentőségű védett értékké nyilvánították a területet.
A környék különlegessége az is, hogy sajátos mikroklímával rendelkezik, a sziklaformációk alján, a hegy gyomrában vezető, lépcsőkkel megközelíthető ösvényen hűvösebb az időjárás, az árnyékosabb helyen mohák, páfrányok nőnek, de a peremen is körbejárható a karszt, csodás kilátással a katlanokra. Az őskarszt a nyárra vagy őszre bakancslistás túrahelyszín lehet, a vadregényes túraösvény bejárását a gyerekek is élvezik, érdemes megjegyezni a helyszínt.
A palóc Grand Canyon is gyönyörű
A Páris-patak meredek sziklafalakkal övezett völgyét a palóc Grand Canyonnak is nevezik különleges sziklaformációi miatt. Nekünk talán még egy kicsit szebb is az eredetinél.
(Képek: Indafotó/bugyihusztár, szalay3.)