A tengerbe süllyedt sziget

Nézd meg, mi maradt belőle!

A Krakatau környékére számtalan katasztrófaturista látogat el. Most te is megnézheted a furcsa újjászületést.

A baljós, dühödt morajlás, mely Krakatau, a lenyűgözően szép indonéziai sziget irányából jött, 1883 májusában kezdődött. Néhány hónap múlva a morajlás erősödött. Az arra haladó hajók azt jelentették: olyan erős robbanásokat hallottak, hogy egyeseknek megrepedt a dobhártyája. A víz hátán lebegő habkő nagy tömegben lepte el a Szunda-szorost is, a Jáva és Szumátra szigete között húzódó forgalmas hajóútvonalat.

A kettéhasadt, elsüllyedt sziget: Krakatau

Az égboltot sűrű hamufelhő borította el, és napokra elhomályosította az eget. A tűzhányó kitörésekor szétlövellő forró sár és hamu elárasztotta a hajók fedélzetét, úgy kellett lelapátolni a vaksötétben, a fojtó, kénszagú levegőben. A tenger vizéből különös, teknőszerű hullámok emelkedtek ki, és szökőárként nekicsapódtak Jáva és Szumátra partjainak. Az óriási hullámok lökésszerűen nyomultak be a part menti településekre. A Krakatau végzetes kitörése idején kevesen tudták, hogy a környék idővel a katasztrófaturisták egyik legkeresettebb célpontja lesz.

Minden idők legsúlyosabb katasztrófája

1883. augusztus 27-én délelőtt 10 óra után a Krakataut minden idők egyik legerőteljesebb vulkánkitörése hasította ketté. Robaját még 3500 kilométerrel távolabb, Ausztráliában is hallani lehetett. A sziget beroskadt és szétvált. Mintegy 20 milliárd köbméternyi vulkáni anyag került ekkor a levegőbe. A porfelhő 80 kilométer magasra szállt fel, és még évekig a Föld légkörében kavargott. Az egész világon hűvösebbé váltak a nyarak, bámulatos látványt nyújtottak a naplementék, emellett gyöngyházfényű felhők jelentek meg az égen.

Krakatau gyermeke

A Krakatau helyén egy új tűzhányó emelkedett ki. Amikor annak idején a vulkán kitört, a sziget összeomlott, és a tengerbe roskadt, helyén pedig egy 6,4 kilométer széles, víz alatti vulkáni kráter keletkezett. 1927-ben újabb vulkáni tevékenység kezdődött a tengerfenéken: a víz alatti kráterből füstfelhő gomolygott fölfelé egy új sziget születésének előhírnökeként. Aztán 1930-ban kibukkant a tenger felszíne fölött Anak Krakatau - Krakatau gyermeke - szigete. 50 év leforgása alatt lassacskán annyi hamu és habkő gyülemlett föl rajta, hogy az újszülött vulkánsziget most már 800 méter magas.

A világ 23 megdöbbentő, földöntúli tája

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az Anak Krakatau többnyire csak sistereg, gőzölög, és kénes gázokat bocsát ki a tiszta trópusi levegőbe. A tudósok véleménye szerint a régi tűzhányó 1882-ben már kiadta a mérgét, és a hajdani Krakatau északi részén keletkezett Anak Krakatautól sohasem várható a korábbihoz hasonló erejű robbanás. De tűzhányóról lévén szó, semmiben sem lehetnek egészen biztosak.

Különös újjászületés

Mikor a Krakatau 1883-ban kitört, a környező szigeteket és partokat vastag rétegben borította be a pusztulást hozó, szürke vulkáni hamu. Egy tudós 1884-ben ellátogatott az eredeti sziget maradványaként fennmaradt Rakata szigetére, és ott mindössze egyetlen pókot talált.

Ám hála a bőséges trópusi esőknek, melyek évente mintegy 2500 milliméternyi csapadékkal öntözik a szigetet, Rakatán hamarosan újraéledt a növény- és állatvilág. Az elpusztult zátonyok helyére újakat épített a korall.

A pókok az ökörnyál hátán keltek át a 40 kilométerre lévő szárazföldről, a kígyók és a monitorgyíkok úszva tették meg az utat. A vízen lebegő növényzetet tutajként használva patkányok, szárazföldi tarisznyarákok, gekkók, hangyák és termeszek érkeztek. A tudósoknak így kiváló lehetőségük nyílt arra, hogy tanulmányozzák Rakata élővilágának újjászületését.

A kalandorok kedvence

Az Anak Krakatau esetében a folytonosan egymásra halmozódó friss hamu megakadályozta a természetet abban, hogy új életet hozzon létre, így az csak a sziget keleti oldalán fejlődhetett ki.

Errefelé fű, moha és vadcukornád tenyészik, a part mentén bíborvörös, gubancos szulákot látni, illetve kazuárfákat és trópusi fenyőket, melyek jó rejtekhelyül szolgálnak az itt élő denevéreknek.

A Krakatau kitörése következtében Jáva nyugati partja gyakorlatilag elnéptelenedett. A vadvilágnak az életben maradásért nem kellett versenyre kelnie az emberrel, így hamarosan gyarapodni kezdett az állatvilág is. Megtalálható itt a ritka jávai leopárd, sőt, a repülőróka - a világ legnagyobb denevére - mellett itt él a szarvascsőrű madár és a gyurgyalag, a hatalmas madarászpók, a tengeri krokodil és a lövőhal is, mely egyéni módon vadászik a gyanútlan rovarokra: vizet lövell ki rájuk akár egy méter távolságra is.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A különleges élővilág és a katasztrófaturizmus térhódítása ma a természet szerelmeseit és a furcsa helyek kalandorait egyaránt nagy számban vonzza a környékre, hogy, ha máshonnan nem is, egy hajóról megcsodálják a különös vulkánokat.

Cikkünk a Reader’s Digest Kiadó Varázslatos Föld körüli utazás című könyve alapján készült.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport

OLVASD EL EZT IS!

napl
  • világjáró
  • természeti csoda

Így néz ki a világ legnagyobb vulkánja

vatna jokull
  • természeti csoda
  • európa kincsei

Itt dobog a Föld szíve

Ezt is szeretjük