Ez a 3 legfurcsább falu Magyarországon: mintha egy távoli országban járnál

Anélkül is láthatsz világot, hogy messzire utaznál.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A világ elől elrejtett falvak nyugalma és békéje már önmagáért megér egy kirándulást, hát még, ha határaik olyan közösségeknek adnak otthont, akik valami egészen különlegeset valósítottak meg. Ha térben, időben és világlátás terén egyaránt tennél egy élményekben gazdag utazást, a következő három helyet nem szabad kihagynod.

Egy csipetnyi Görögország: Beloiannisz

Létezik egy hely Fejér megye északkeleti részén, ahol görög zene szól, görög táncosok őrzik hagyományaikat, határában görög templom áll, lakói pedig csupaszív görög emberek, akik magyar barátaiknak is igyekeznek valamit átadni irigyelt mediterrán életérzésükből.

A görög nemzetiségű falu, Beloiannisz a megye legfiatalabb településeként a polgárháború elől Magyarországra menekülő görögöknek köszönheti létét - ez az egyetlen olyan falu Európában, melyet görögök alapítottak és építettek.

A szántóföldek helyére az 1950-es években rekordsebességgel felépült falu kezdetben négyszáz görög családnak adott otthont. 1952-ben, amikor az eredetileg Görögfalvának hívott település felvette Nikosz Beloiannisz, a görög kommunista mozgalom jelentős alakjának a nevét, 1850-en éltek itt. Később közülük sokan visszatelepültek anyaországukba - elsősorban az idősebbek és az egyedülálló nők -, ám az Athén, Murgána vagy épp Ilektra utcanevekkel tagolt település ma is őrzi a déli hagyományokat és identitását, annak ellenére, hogy ma már szinte mindenki magyarul beszél.

A Budapest és Pusztaszabolcs között működő vasútvonalon, illetve az Iváncsa-Besnyő útra vezető bekötőúton elérhető Beloiannisz lakói nagy hangsúlyt helyeznek kultúrájuk népszerűsítésére, így jellegzetes görög zenei és táncos programokkal várják a látogatókat. Kihagyhatatlan látnivaló továbbá az 1996-ban felszentelt, mediterrán stílusú ortodox templom, de maga a településszerkezet is, melynek megalkotása során egy görög mérnöknek köszönhetően szintén érvényesülhettek a hagyományok.

Ide kirándulj a pároddal! 15 romantikus piknikezőhely itthon

Nézegess képeket!

Elolvasom

Egy alternatív település: Gyűrűfű

A pipamúzeumáról ismert Ibafa község külterületén található, Baranya megyei Gyűrűfű megtestesíti mindazt, ami a civilizációból kiábrándult, jobb és szabadabb életre vágyó vándorok képzeletében egyfajta idealizált képként megjelenik. A Dél-Zselic csendje és békéje háborítatlan az ősi településen, köszönhetően annak, hogy az 1990-es években két barát az országban elsőként kezdeményezte tudatos ökofalu kialakítását a területen.

Az itt élők hitvallása szerint a Föld nem tulajdon, csupán használatra kaptuk kölcsön, így a mai napig igyekeznek mindent megtenni azért, hogy biztosítják gyermekeik és az anyatermészet jövőjét, az emberi beavatkozás jelenléte pedig minimális legyen a festői, elzárt vidéken.

Az 1995 óta humánökológiai rezervátumként működő falut a farmgazdaságok jellemzik, a helyiek kiskertjeikben biogazdálkodást folytatnak, emellett állattenyésztéssel foglalkoznak, és nagy hangsúlyt helyeznek a hulladék szelektív gyűjtésére és újrafelhasználására, valamint a megújuló energiaforrások használatára, így fenntartásukat tekintve igen kevés energiát igénylő vályogházaikat napkollektorok, biomassza és téli tüzelő segítségével fűtik.

Mivel a Dinnyeberkiből elérhető, különleges falvat nagyon sok turista keresi fel, 2007-ben létrehozták a Szent László Tanösvényt, mely 2,7 kilométeres hosszán az ember által okozott károkat és a megoldásokat, a falu történetét és működését, valamint a környék vad- és növényvilágát mutatja be. A helyiek előzetes egyeztetés alapján vendégeket is szívesen fogadnak, hogy megosszák tapasztalataikat életmódjukról.

Vadnyugati paradicsom: Ballószög

A már a 14. századi források által is említett, Bács-Kiskun megyei Ballószög termálfürdője, illetve 1848-49-es szabadságharcosai mellett mára vadnyugati hangulatáról is ismertté vált, köszönhetően a határában található, 50 hektáron elterülő westernbirodalomnak, melynek révén sokan csak Silveradóként emlegetik a falvat.

A Kiskunsági Nemzeti Park szélén található, 1800-as évekbeli vadnyugati kisváros miliőjét idéző terület határain belül indiánok, seriff, szalonok, cowboyok, kocsmák, kártyaasztalok és countryzenészek várják a kalandvágyó látogatókat.

A jegenyefasorokkal, karámokkal és végeláthatatlan prérivel határolt hely a hangulat kedvéért is megér egy kirándulást, emellett azonban valódi lovasparadicsomnak számít - az alapszintű lovasoktatástól kezdve a westernlovaglásig és a 10-12 órás túrákig számos formában megismerkedhetnek az utazók e sajátos életstílussal.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha pedig a puszta vándorainak kedve úgy tartja, kalandtúrákat tehetnek a vadregényes ősborókásban, tábortűz mellett alhatnak, lovaikkal pedig folyókat szelhetnek át, vagy épp leereszkedhetnek a hírhedt Bikatorokba vagy a Katlanba. Mindemellett Ballószög azon kevés európai hely egyike - vagy talán az egyetlen -, ahol az igazi kalandoroknak a marhacsordák lóhátról való terelésére is lehetőségük nyílik.

Ezt is szeretjük