Így védekezhetsz a legdurvább zsarolóvírusok ellen - Eszedbe ne jusson fizetni!

A szakértők pontokba szedték a teendőket.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
A szakértők pontokba szedték a teendőket.

A Kaspersky Lab magánfelhasználók számára pontokba szedett, legfontosabb tanácsait neked is érdemes végignézned, ha védettséget szeretnél az adataidra nézve.

Az alábbiakban megtalálod azt, hogy mit is kell pontosan tenned, amivel megóvhatod a saját és a család fájljait a bűnözőktől.

Készíts biztonsági mentéseket adataidról

Függetlenül attól, hogy családtagjaidról készült fényképeket, vagy fontos dokumentumokat tárolsz készülékeiden, győződj meg arról, hogy ezekről a fájlokról biztonsági másolatokat tartasz egy internetre nem csatlakoztatott tároló készüléken.

Ilyen módon nemcsak elkerülheted a fizetést egy esetleges zsarolóvírus támadása során, hanem egy készülék meghibásodása esetén szintén megmaradnak az elveszett fájlok. Fontos, hogy a biztonsági másolatot olyan meghajtón tárold, amely nincs csatlakoztatva a számítógéphez - ugyanis csatlakozás esetén a zsarolóvírus a külső meghajtón is titkosíthatja az adatokat.

Használj megbízható internetes biztonsági szoftvert

Internet-használat során ne kapcsold ki a biztonsági funkciókat, hacsak nem ezt javasolja az adott gyártó műszaki személyzete. Általában ezek olyan funkciók, amelyek lehetővé teszik az új zsarolóvírusok és más rosszindulatú programok észlelését azok viselkedése alapján. Frissítsd a számítógép szoftverét, mivel ez megnehezíti a támadók hozzáférését a számítógéphez.

Számos széles körben használt alkalmazás (például a Flash, a Chrome, a Firefox, az Internet Explorer, a Microsoft Office) és operációs rendszer (például a Windows) automatikusan frissíti magát. Tartsd bekapcsolva az automatikus frissítés lehetőségét, és ne hagyd figyelmen kívül ezeknek a frissítéseknek a telepítését. Ha egy alkalmazás nem frissül automatikusan, használd a program "Frissítések ellenőrzése" funkcióját. 

Légy óvatos a letöltött fájlokkal

Csak megbízható forrásból származó fájlokat tölts le - például ne tölts le nem hivatalos alkalmazásokat, csak azért, mert még nem adták ki a hivatalos verziót a régiódban -. Ha nem vagy biztos benne, hogy egy csatolt fájl vagy link megbízható forrásból származik-e, vedd fel a kapcsolatot közvetlenül a feladóval.

Az is kulcsfontosságú, hogy ezeket a biztonsági előírásokat ismertesd a család minden tagjával, ha egy készüléket többen is használtok. A gyerekek nagyobb valószínűséggel töltenek le ismeretlen helyről származó fájlt.

Semmiképp se fizess

Ha a fájlokat zsarolóprogrammal titkosították, és azok feloldásáért fizetést követelnek, a legfontosabb, hogy ne fizess. A bűnözőknek kifizetett minden bitcoin, vagy más digitális pénznem megerősíti az ilyen típusú számítógépes bűnözés jövedelmezőségi rátáját, ami további kártékony programok fejlesztéséhez vezethet. Sok biztonsági cég nap, mint nap harcol a zsarolóvírusokkal.

Néha egészen egyszerűen lehet létrehozni dekódoló programokat, ezért érdemes ellenőrizni a biztonsági szoftver forgalmazókat, hogy képesek-e segíteni. Arra is lehetőség van, hogy keress dekódoló kulcsot a No More Ransom oldalon. A projekt 2016 júliusában a Holland Nemzeti Rendőrség, az Europol, McAfee és a Kaspersky Lab együttműködésével indult azzal a szándékkal, hogy a bűnügyi szervek és a magánszektor közösen lépjen fel a zsarolóvírusok ellen.

Végül, de nem utolsósorban:  zsarolóprogramok terjesztése és az emberektől pénzdíj követelése a titkosított fájlok feloldásáért jelenleg világszerte a legtöbb országban bűncselekménynek minősül. Ha zsarolóvírus áldozata lettél, jelentsd a bűnügyi szerveknél annak érdekében, hogy időben elindulhasson a nyomozás.

Bővebb információt és megelőzési javaslatokat a  www.nomoreransom.org oldalon találsz. 

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ezt is szeretjük