Jelentős változás jön a gyógyszertárakban: nagyon sok embert fog érinteni

Nem mindenki ért egyet a döntéssel.

Változás a gyógyszertárakban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hamarosan módosul a gyógyszerkiadás a fiókgyógyszertárakban, ami sokak életét megkönnyítheti, ám a Magyar Gyógyszerészi Kamara szerint a betegellátás színvonala sérülni fog a Magyar Közlönyben megjelent új rendelet miatt.

Változás a gyógyszertárakban

A Magyar Közlönyben megjelent rendelet lényege, hogy májustól 6-tól megengedik, hogy a fiókgyógyszertár nyitvatartási idejében néhány kivételtől eltekintve a gyógyszerész személyesen ne legyen jelen, „azonban hír- vagy távközlési eszköz útján legfeljebb 15 percen belül elérhető, és az eszközön keresztül a gyógyszertári feladatokba távkapcsolat útján bevonható”, felvilágosítást, irányítást, tájékoztatást tudjon adni, írta az Economx.hu.

A Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ) szerint a vidéki gyógyszerellátás szempontjából előrelépés lesz a változás.

A hálózatos patikák szerint a változás rövid és középtávon megállíthatja a fiókgyógyszertárak számának csökkenését, és hosszú távon az új fiókpatikák nyitásához és így a gyógyszerek elérhetőségének javulásához is hozzájárulhat. 

GettyImages-1296033792
Fotó: mego.picturae / Getty Images Hungary

Tavaly folytatódott a gyógyszertárak számának csökkenése, 2023. év végén 15 közforgalmú patikával és 6 fiókgyógyszertárral volt kevesebb, mint egy évvel korábban, ez körülbelül 1 százalékos csökkenésnek felel meg. Az elmúlt 10 évben nagyjából 250 patika szűnt meg, és a csökkenő tendencia évről évre újra jelentkezik. Ennek köszönhetően jelentősen nőtt azoknak a kistelepüléseknek a száma, amelyekben nem elérhető közvetlenül gyógyszertár.

Ezeken a településeken nagyjából 700 ezren laknak, jellemzően az idősebbek, akik számára megterhelő, ha egy másik településre kell menni a szükséges gyógyszerek beszerzéséért. A most megjelent rendelet az ő életminőségüket is érdemben javíthatja, idézi a HGYSZ véleményét az Economix.

A gyógyszerek kiadása továbbra is a gyógyszertárakban történik, szakszemélyzet felügyelete mellett és a rendelet alapján kötelező biztosítani a távkapcsolatot gyógyszerésszel szükség esetére. Emellett a változás csak azokat a fiókgyógyszertárakat érinti, amelyek élni kívánnak ezzel a lehetőséggel, vagy más formában nem tudják biztosítani már rövid távon sem a működésüket, írta a portál a Magyar Közlönyben megjelent rendelettel kapcsolatban.

A HGYSZ szerint azonban a megvalósulás szempontjából célszerűbb lett volna, ha az érintett fiókgyógyszertárak körét szűkebben határozzák meg a nyitvatartási idő és forgalom alapján, és ha az expediáló szakasszisztens személyére és a gyógyszerész elérhetőségére vonatkozóan is szigorúbb feltételeket szabnak.

A Magyar Gyógyszerész Kamara elhibázottnak tartja a döntést. Hankó Zoltán elnök szerint semmilyen gyógyszertár nem működhet gyógyszerész jelenléte nélkül, mert „ez alapvető gyógyszer- és betegbiztonsági kérdés”, írja a cikk.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az elnök elmondta a Népszavának, hogy szerinte rossz döntés született, amely hibás helyzetértékelésen alapul, mert kompetenciát von el a gyógyszerészektől.

A döntés szerinte nem szolgálja a betegek érdekeit, mert nem azt a színvonalú ellátást kapják meg, amire szükségük van. A 15 perces elérhetőséggel kapcsolatban Hankó Zoltán megjegyezte azt is, hogy szerinte nincs az a beteg, aki hajlandó egy ilyen kapcsolatra ennyit várni.

A szakember szerint mivel az elmúlt 30 évben a közforgalmú és fiókgyógyszertárak száma 1400-ról 3000-re nőtt, és a közforgalomban foglalkoztatott gyógyszerészek száma is megkétszereződött, elvileg lenne elég gyógyszerész a fiókpatikák üzemeltetésére is.

Most foglalod le az idei nyaralást? Vigyázz, ha ilyen üzenetet kapsz!

Vigyázz, ha ilyen üzenetet kapsz! Semmiképp ne kattints a linkre!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük