Orbán Viktor bejelentett: ilyen a világon sehol nincs!
Tóth Zoltán választási szakértőt kérdeztük.
Orbán Viktor miniszterelnök egy interjúban jelentette be, hogy új választási rendszerre állunk át, az állampolgároknak a tavasz voksolás előtt, már februárban fel kell iratkozniuk, már ha szavazatukkal dönteni akarnak az ország sorsáról. Aki lemarad, kimarad. Tóth Zoltán választási szakértő szerint ilyen rendszer a világon sehol nincs, az Amerikai Egyesült Államokban van hasonló, de annak sincs köze az orbáni rendszerhez, már csak azért sem, mert ott akár az utolsó pillanatban is fel lehet iratkozni. Itthon erre nem lenne lehetőség.
Az is különbség, hogy az USA-ban a regisztrációra azért van szükség, mert - eléggé leegyszerűsítve, de - a választók a feliratkozással adnak hatalmat az elektoroknak, akik később megválasztják az elnököt. Amerikában ugyanis nem közvetlenül az állampolgár választ, hanem rajtuk keresztül az elektorok. A regisztráció így egy köztes lépés, és nem a "kocsmai szavazók" kiszűrésére való.
Elavult rendszer
Tóth Zoltán elmondta, a regisztráció angolszász történelmi hagyomány, és itt a történelmin van a hangsúly. A rendszert a polgárháború után kezdték el alkalmazni, hogy a feketék jogegyenlőségét kivívják, ezzel szemben azt érték el vele, hogy a a rabszolgaságból frissen szabadult polgárok inkább távol maradtak, hiszen örültek, hogy végre nincs kapcsolatuk az állammal. A helyzet akkor változott, amikor a nők is szavazati jogot kaptak: ezután szűnt meg a választási regisztráció diszkriminatív jellege.
A választási feliratkozást a kormány nem hivatalosan azzal magyarázza, hogy ezzel szűrnék ki a "kocsmai szavazókat", akik pillanatnyi felindulásból hoznak döntést. A miniszterelnök arra a felvetésre, hogy lesznek, akik elfelejtkeznek majd erről, azt mondta: azt gondolja, ha valaki az ország számára egyik legfontosabb döntésben részt kíván venni, akkor annyit igazán megtehet, hogy a maga részéről a szándékot jelzi.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hatszor olyan nehéz dolga lesz a kis pártoknak
A szakértő szerint viszont ezzel a döntéssel leginkább a kis pártokkal sikerül kiszúrni, akiknek a kormány döntése szerint eleve háromszor annyi ajánlószelvényt kellene összegyűjteni az országos lista állításához, mint korábban - szám szerint 10 500 helyett 27 ezret -, így viszont még nehezebb lesz a dolguk, hiszen, ha a bizonytalanok távol maradnak, akik a szelvényeket feleannyi embertől - nyolcmillió helyett mintegy négymilliótól - kell összeszedniük. Így a munkájuk hatszor olyan nehezebb lesz, mint a 2010-es választásokkor.
Megkérdőjelezhető emellett a rendszer költséghatékonysága is. Mint ismert, az egyfordulós választási rendszer egyik előnye az lett volna az ígéret szerint, hogy olcsóbb. Így viszont tulajdonképpen ugyanúgy kétfordulósak lesznek a választások, az adminisztratív munkát a feliratkozásnál is el kell végezni.
Ez a rendszer semmire nem jó, véli a szakértő
- Semmire nem jó ez a rendszer. Miért kell megfosztani a választókat attól a lehetőségtől, hogy az utolsó pillanatban mégis elmenjenek szavazni? - tette fel a kérdést Tóth Zoltán, aki szerint innen már csak egy lépés, hogy a nőktől is elvegyék a szavazati jogot.
OLVASD EL EZT IS!
- szavazás
- fidesz
Íme, a szavazók, akik meglepetést okozhatnak két év múlva
- szavazás
- orbán viktor