Mutatjuk, hogy néz ki az új 500-as: mikor kerül forgalomba?

Megújul az 500 forintos, lezárásához közeledik a bankjegyek cseréje.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Magyar Nemzeti Bank - MNB - 2014-ben megkezdett bankjegycsereprogramja hamarosan lezárul, a bankjegysorozat utolsó elemeként megújul az 500 forintos is - mondta Gerhardt Ferenc, az MNB alelnöke a jegybank sajtótájékoztatóján. Elárulta: az új bankjegyek kibocsátása ezúttal is két lépcsőben történik majd, először a kibocsátási rendelet kihirdetésével 2018. július 4-től törvényes fizetőeszközzé válik a megújított 500 forintos bankjegy, majd ezt követően kezdődik meg a készpénzforgalom szereplőinek felkészítése az új 500 forintosok forgalomba kerülésére.

A felkészülési időszak lezárását követően, 2019. február 1-től lehet fizetni majd az új 500 forintos címlettel. A most használatos 500 forintos bankjegyekkel 2019. október 31-ig lehet majd fizetni, ezt követően az MNB bevonja. Emlékeztetett: a 2013 júniusában eldöntött megújítási programban minden bankjegyre a legmodernebb biztonsági elemek kerültek, melyek jelentősen megnehezítették a bankjegyek hamisítását.

Bár az új 500-as júliustól hivatalos fizetőeszköz, forgalomba csak jövő februárba kerül, az átmeneti időszakban a jegybank - hasonlóan a korábbi gyakorlathoz - támogatást nyújt a készpénzt elfogadó automaták üzemeltetőinek az új címlet elfogadására, és a kereskedelmi partnereket is tájékoztatja az új bankjegy megkülönböztető jegyeiről, hogy a bankjegyek valódisága könnyen ellenőrizhető legyen.

Pataki Tibor, az MNB Készpénzlogisztikai Igazgatóságának vezetője elmondta: a régi 500-as bankjegyet a bankok és a posta a bevonástól még három, az MNB pedig húsz évig térítésmentesen cseréli újra. A forgalomban lévő bankjegyek 83%-át már lecserélték. A fennmaradó részt a még forgalomban lévő 10 ezer forintosok, a szintén már lecserélt, de még forgalomban lévő 1000 forintosok és a most cserére szánt 500 forintosok teszik ki.

A március óta forgalomba került 1000 forintosok 68%-át már lecserélték, idén novembertől a régi ezresekkel a kereskedelmi forgalomban már nem lehet fizetni. Pataki Tibor szerint a régi 10 ezer forintosok bevonását 2019. második negyedévében hajtják végre. Közölte, a teljes bankjegycsere többletköltsége a papírpénzek természetes cseréjéhez képest 4 milliárd forint kiadást jelent a jegybanknak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Kérdésre elmondta: a visszaéléseket nézve az új bankjegyek beváltak, tavaly hatszáz-hétszáz hamisítványt foglaltak le a hatóságok. Kiemelte: leginkább a régi bankjegyeket hamisítják, ám a hamisítványok döntő része megtévesztésre nem alkalmas, a biztonsági elemek alkalmazása nélküli hamisítványok leginkább színes fénymásolatok voltak.

Nézd meg ezt is - Új ezerforintost vezettek be

A most forgalomban levő, régi 1000 forintos bankjegyekkel október 31-ig lehet fizetni, ezt követően az MNB bevonja azokat, így idén november 1-től már csak az új 1000 forintos bankjegyek használhatók.

Új ezerforintost vezettek be: eddig fizethetsz a régivel

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük