Egy fontos kód a tojáson: ezt a számot mindenképp ellenőrizd, mielőtt megveszed

Ebből az egy adatból kiderítheted a minőségét.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Számos szupermarketben találkozhatsz apró méretű, halványsárga folyékony beltartalmú tojásokkal, de még a piacon is elképesztően nehéz feladat igazán jó minőségűt találni.

A csirkék tartása és táplálása ugyanis nagyban befolyásolja a terméket. A tojástartó dobozokon látható kép rendkívül megtévesztő lehet, sőt, olykor a magas árból sem következik a csirkék tartásmódjának minősége.

Hogyan tartják a csirkéket?

A tojások a dobozon látható, zöldellő farmon vidáman kapirgáló tyúkok helyett legtöbb esetben csak egy ketrecnyi helyre, vagy jobb esetben egy ingerszegény istállóba bezsúfolt baromfiktól származnak, ahol tojótáppal és vitaminokkal etetik őket, azonban szemestakarmánnyal, zöldségekkel, zöld növénnyel és gilisztákkal gyakran egyáltalán nem találkoznak.

A dobozon található információk és a tojásokon szereplő kód alapján viszont könnyen eldöntheted, valójában mivel van dolgod, és a tyúkok tartásmódjára is fény derül a számkódból. 

Mindjárt az első szám ugyanis az állattartás technológiáját mutatja meg. Ha a sorszám 0-val kezdődik, a tojás ökológiai tartásból származik. Az 1-es szám a szabadtartásra utal, a 2-es az alternatívnak is nevezett mélyalmos tartásmódra, míg a 3-as a ketreces módszerre. Az alábbiakban megtudhatod, hogy ezek pontosan miben is különböznek egymástól.

Elképesztő dolgot vett észre a gazda a tehén szőrében: hogy került oda a furcsa jel?

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ketreces tartásmód

Ennek során a tyúkok felnevelése teljesen zárt rendszerben történik. Ez kétségkívül hatékony elhelyezési módja a tojótyúkoknak, hiszen nagy létszámú tartás érhető el a módszerrel, ám ez a legkevésbé humánus tartásmód, létjogosultságát az állatvédő szervezetek rendre meg is kérdőjelezik, ami nem csoda, hiszen a ketreces tartásmódban gyakorlatilag alig van mozgástere a tyúknak.

Mennyiben alternatív a mélyalmos?

A mélyalmos - alternatív - tartásmód annyiban különbözik az előbbitől, hogy a tyúkok nincsenek elszeparált, apró ketrecekbe zárva, hanem az egész istállónyi területen szabadon mozoghatnak, ahol egy-egy ülőrúd is el van helyezve. Ez azonban még mindig egy rendkívül ingerszegény környezetet jelent, hiszen a tyúkoknak esélyük sincs arra, hogy a szabadba kerüljenek.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Szabadon az igazi

A szabadtartás során az előbbiekkel ellentétben a mozgás sokkal nagyobb térben lehetséges, a tyúkok ebben az esetben már kimehetnek egy valódi udvarra. Az ökológiai tartásmód pedig ettől a tyúkok táplálásában tér el. Az előbbinél gabonával, egyéb takarmánnyal és olajos magvakkal táplálják a csirkéket, az utóbbinál pedig kizárólag ökológiai gazdálkodásból származó vagy saját termesztésű takarmánnyal, emellett naponta biztosítani kell számukra a megfelelő mennyiségű szálas takarmányt is.

 

Látszik tehát, hogy a két utóbbi sokkal barátságosabb környezetet nyújt a baromfik számára. És hogy ez miért számít? Ha a humánus tartásmód nem elegendő érv, a minőség is megfontolandó szempont lehet. Az eltérő tartásmódból származó tojások ugyanis már első látásra is teljesen különböznek egymástól.

A ketreces tyúkok tojásai rendkívül hígak, a fehérje nem egynemű, a sárgája pedig jóval halványabb a többi típusúnál. Az alternatív tartásmódúnál kicsit jobb a helyzet, de még mindig árulkodó lehet, hogy a fehérje nagyon folyékony. A szabad és az ökológiai tartásmódból származó tojások sárgája sötét és élénk, a fehérje pedig sűrű, egynemű masszához hasonló. Ráadásul a természetes táplálásból következően sokkal egészségesebb!

Ezt is szeretjük