Tényleg olcsóbb vidéken az élet? Kiszámoltuk, mennyire elég egy család pénze
Budapesten többet kereshetsz, de az árak a kiadásaidat is megnövelhetik.
A nagyobb fizetés, a jobb munkalehetőségek reményében évente egyre több család telepedik át Budapestre a vidéki városokból. Bár a fővárosban könnyebb elhelyezkedni, és bizonyos munkakörökben magasabb keresetre lehet szert tenni, mint a megyékben, a megélhetési költözők közül sokan megfeledkeznek arról, hogy az árak is a nagyvárosi élethez igazodnak.
A vidéki és a fővárosi megélhetés összehasonlításához egy fiktív családot költöztetünk Nyíregyházáról Budapestre.
Házaspárunk tagjai az idei átlagbér összegét, 133 807 forint nettó fizetést kapják, és két iskoláskorú gyermeket nevelnek. Az életszínvonalbeli eltérések átláthatósága érdekében a fővárosban ugyanannyi pénzből kell gazdálkodniuk, mint a nyírségi megyeszékhelyen. Mivel 26 600 forintnak megfelelő családi pótlék is jár nekik a két gyerek után, a teljes jövedelmük 293 614 forintot tesz ki.
Lakás, albérlet
A használt téglalakások fajlagos átlagos ára Budapesten 280 ezer, míg vidéken 175 ezer forint négyzetméterenként. A panellakások négyzetméteréért pedig 40 ezer forinttal többet kell fizetni a nagyvárosban.
A fiktív családunk azonban albérlet mellett dönt. Nyíregyházán havi 100-140 ezer forintos bérleti díjért akár 90-150 négyzetméteres családi házban lakhatnak, bár nem a belváros körzetében. Budapesten havi 120-150 ezer forintért 65-80 négyzetméteres lakóparki lakásokra bukkanhatnak, a belvárostól nem túl messze, de nem is a legközelebb eső gyűrűjében. Amennyiben Nyíregyházán szintén egy 70 négyzetméter körüli, de jó állapotú lakást választanak, 80 ezer forintra csökkenthetik a lakásbérletre szánt kiadásukat, így 223 614 forintjuk marad.
A fővárosban hasonló hajlékért hozzávetőlegesen 135 ezer forintot kell kiadniuk havonta, tehát a továbbiakban 158 614 forintot tudnak beosztani.
Rezsi
Egy négytagú család havi rezsiköltsége sok mindentől függhet: számít, hogy takarékos fogyasztók-e, milyen fűtésű és mennyire hőszigetelt a lakásuk, illetve melyik kábeltévé-szolgáltatótól igényelnek csomagot. Budapesten és Nyíregyházán az áramdíjakban nincs jelentős eltérés, a vízdíj azonban - a csatornadíj beszámolása nélkül - olcsóbb a fővárosban. Mindent összevetve egy négytagú család átlagosan 60-70 ezer forint rezsit fizethet Budapesten, de ennek az összegnek az alakulása csak kismértékben városfüggő, sokkal inkább más tényezőkön múlik.
Bevásárlás, fodrász
Ha nagyobb szupermarketekbe jár a család - melyek hálózata az egész országot lefedi -, a havi nagybevásárlásnál körülbelül ezer forinttal magasabb végösszegre számíthatnak Budapesten. Az alapvető élelmiszerek közül a hús, a tej, valamint a kenyér nagyjából azonos áron kapható a két városban. Ám jelentős árkülönbség mutatkozik az egyéb pékáruk, a kávék, az édességek, illetve a zöldségek és gyümölcsök esetében.
Budapesten ezek az áruk jóval drágábbak, különösen a szezonális zöldség- és gyümölcsfélék, melyek akkor is jobban megterhelik egy fővárosi család kasszáját, ha inkább a piacra járnak vitaminforrásért.
A fiktív család női tagjának két gyerek mellett a fodrász is luxusnak számíthat a nagyvárosban. Míg Nyíregyházán 1800-2500 forintból megúszhat egy hajvágást, Budapesten a kevésbé frekventált környékek hajszalonjaiban is 3000 forintot kérhetnek érte, és az illatszerekért, kozmetikumokért úgyszintén többet kell fizetnie. Az országosan jelen lévő drogériák valamivel lejjebb viszik az áraikat vidéken, és gyakrabban iktatnak be nagyobb akciókat.
Utazás
A budapesti tömegközlekedés költségei vastagabb pénztárcát igényelnek, mint a vidéki jegy- és bérletárak. Nyíregyházán a menetjegy 200 forintba, az összvonalas havi bérlet 4995 forintba, a havi tanulóbérlet pedig 2000 forintba kerül. A fővárosban a vonaljegyet 320 forintért, a metrószakaszjegyet 260 forintért, a havi bérletet 9800 forintért, a havi tanulóbérletet 3850 forintért lehet megváltani.
A két iskolás gyermekkel rendelkező család havonta 13 990 forintot költhet buszbérletre Nyíregyházán. Budapesten több közlekedési eszközt használhatnak ugyan, ám havonta 27 300 forintot muszáj kigazdálkodniuk erre a célra.
Amennyiben az autózást választják, szembesülniük kell azzal, hogy a fővárosban borsosabb a kötelező gépjármű-biztosítás, mint vidéken, és a parkolási díjak szintén magasabbak. Nyíregyházán a kiemelt zónában óránként 300 forintot kérnek a parkolásért, a kívül eső zónákban pedig 150-200 forint között mozog az óradíj. Budapesten ezzel szemben 480-640 forint óránként a kiemelt területeken, a város egyéb részein pedig 160-320 forintot lehet bedobálni a parkoló-automatákba.
OLVASD EL EZT IS!
- belföld
- energiaital
Itt a lista: ennyivel drágul az üdítő és a nasi a chipsadó miatt
- konvergenciaprogram
- belföld
Rossz hír a családoknak: újabb megszorítások jöhetnek!
- nők
- munkaerőpiac