Az emberek 93%-a azonnal válaszol erre az ártatlannak tűnő kérdésre, pedig nagyon veszélyes!
Nem szabadna bedőlni neki.
A Würzburgi és a Nottingham Trent Egyetem Kaspersky Lab megbízásából folytatott kísérletében arra kérték a résztvevőket, hogy fontosságuk szerint rangsoroljanak különböző tárgyakat és személyeket. Az eredmény rámutatott, hogy 37%-uk ugyanolyan fontosnak, vagy fontosabbnak tartja okostelefonját, mint közeli barátait. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy eszközeinket lassan többre becsüljük a barátainknál.
A kutatásban szereplőknek bizonyos tárgyakat, illetve személyeket jelképező képeket kellett elhelyezniük magukhoz viszonyítva egy sakkdiagramon. Míg a család, a barátok és a háziállatok jellemzően közelebb kerültek a táblán a résztvevőhöz az okostelefonokhoz képest, más fontos szereplőket - például munkatársakat, osztálytársakat - megelőztek a digitális eszközök.
A résztvevők csaknem harmada - 29% - tartja ugyanolyan fontosnak vagy fontosabbnak okostelefonját a szüleinél, míg egyötödük a partnerük esetén is így vélekedik. A válaszadók 17%-a rangsorolta okostelefonját a legfontosabbnak, de csak 1%-uk vallotta minden másnál meghatározóbbnak eszközét.
Nem vagyunk elég óvatosak
A telefonok által képviselt értékek, mint például a szórakozás, az információ- és adattárolás ellenére a kísérletben szereplők 93%-a osztotta meg kérésre PIN-kódját, hozzáférést biztosítva személyes és bizalmas adataikhoz.
- Telefonjaink szerves részei az életünknek, ez a tanulmány pedig bizonyítja is ezt - mondta Astrid Carolus, a Würzburgi Egyetem médiapszichológusa. - Baráti kapcsolatunk az okostelefonokkal azt jelenti, hogy hihetetlen bizalmat szavazunk egy élettelen tárgynak - olyannyira, hogy úgy érezzük, fontosabb eleme az életünknek, mint sok ember.
Ezért is voltunk nagyon meglepve, milyen könnyen megosztották PIN-kódjukat a kísérlet alanyai. Arra kértük őket, hogy maradjanak a váróban egy ideig, majd rákérdeztünk testmagasságukra és PIN-kódjukra. A legtöbben gondolkodás nélkül megadták nekünk. Ez aggasztó, hiszen azt sugallja, hogy veszélyeztetjük digitális barátainkat, és az azokon tárolt adatokat.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Érzelmi kapcsolat a tárgyakkal
Nem számít újdonságnak, hogy digitális eszközeinket emberi tulajdonságokkal ruházzuk fel. 1990-es kísérletek már rámutattak arra, hogy a fogyasztók emberi vonásokat tulajdonítottak számítógépeknek, amikor kapcsolatba léptek velük.
- A tavalyi Digitális Amnéziáról szóló kutatás után - amely jelenség arra mutat rá, hogy elfelejtjük az készülékeinkre bízott információkat -, ez a kísérlet ismét rávilágít, milyen erősen kötődünk érzelmileg a telefonunkhoz - mondta David Emm, a Kaspersky Lab vezető biztonsági kutatója. - Egy másik érdekes megfigyelés, hogy az emberek többre tartják az okostelefonjukat a laptopjuknál és más eszközöknél, amelyek ugyanazokat az információkat tartalmazzák, kiemelve a telefonok szimbolikus szerepét - a készülék digitális társunk, ami mindig csak egy karnyújtásnyira van tőlünk.
Mit tesz veled a mobiltelefon? Sokkoló képek arról, amit szabad szemmel nem látsz
Nézegess képeket!
ElolvasomEz a fajta érzelmi kapcsolat ugyanakkor azt is jelentheti, hogy korlátozottabban ismerjük fel tárolt adataink védelmének fontosságát. Azt már tudjuk, hogy sokan megfeledkeznek okostelefonjuk védelméről, ez pedig kiszolgáltatottá teszi őket a kiberbűnözőknek.
A tény, hogy sokszor nagyobb jelentőséget tulajdonítunk a telefonunknak, mint barátainknak és ismerőseinknek, kiemeli, mennyire fontos, hogy biztonságban tartsuk az azon tárolt adatokat. A Kaspersky Lab hosszú ideje kutatja a digitalizálódás társadalmi hatásait, illetve összefüggéseit a kiberbűnözés terjedésével. Az eredményekről ide kattintva áttekintést kaphatsz.
OLVASD EL EZT IS!