Így lobbizott ki 3,5 milliárd forintot az államtól a fideszes polgármester
Talabér Márta elintézte, hogy elengedjen egy 3,5 milliárd forintos tartozást az állam. Hogyan?
- Jót tesz az emésztésnek és felébreszti az anyagcserét: szuper tápanyagokban gazdag reggeli, amit 10 perc összedobni »
- Apróságokon múlik, hogy tökéletesen fedjen az alapozó: a folyékony és a krémes változatokat másként kell felvinni »
- Mit kell tenni, ha már kopik az önbarnító? – 6 praktika, amivel megszabadulhatsz az utolsó barna foltoktól »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
- Kvíz! Melyik ország fővárosa Vilnius? 10 kérdés az európai országokról
- 4 étel, ami 50 felett különösen javasolt: felturbózzák a lelassult anyagcserét a dietetikus szerint
Talabér Márta, Várpalota fideszes polgármestere az MTI tudósítása szerint csütörtök délután egy sajtótájékoztató keretében jelentette be, hogy az állam átvállalja a hét Veszprém megyei település alkotta Várpalota 3,5 milliárd forintos hiteltartozását. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes magyarázatként annyit mondott, Talabér Márta jól lobbizott, ezért kapta meg a 3,5 milliárd forintos átvállalást.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium kérdésünkre, hogy ez a pénz fog-e hiányozni valahonnan, annyit közölt: sem az államháztartási hiányt, sem az államadósságot nem növeli az adósság elengedése, hiszen az önkormányzat tartozása egyébként is részét képezi az adatoknak.
Hogy miért döntött az adósság elengedése mellett a kormány, arra Talabér Márta adott választ lapunknak. A polgármester kérdésünkre, hogy mit értett Navracsics Tibor "jó lobbizás alatt" azt mondta, ezt tőle kéne megkérdezni, ellenben hozzátette: az, hogy az adósságot egy összegben elengedi a kormány, egy egyéves egyeztetési folyamat eredménye. A törlesztő részlet 50%-át az állam az elmúlt években már átvállalta, viszont az önkormányzatok ellehetetlenülésének elkerülése érdekében egyszeri, teljes elengedést kértek.
A polgármester közölte, Várpalota hat másik településsel együtt 1995-ben valósított meg egy rehabilitációs, környezetvédelmi projektet, melynek során például szennyvíztisztító telepeket, szennyvízcsatornát építettek ki. Erre vettek fel hitelt, akkor kedvezőnek tartott, de a mai lehetőségeknél sokkal rosszabb konstrukcióban.
Ilyen jellegű beruházásokat természetesen nemcsak Várpalota valósított meg, több önkormányzat is, a különbség, hogy ezek az önkormányzatok az uniós csatlakozás után kevesebb önrésszel kaptak vissza nem térítendő forrásokat.
- Azt kértük, hogy azt vegyék figyelembe, hogy a mi hét önkormányzatunk jóval nagyobb terheket viselt ezen a téren – magyarázta Talabér Márta, aki arra a kérdésünkre, hogy nem tartja-e igazságtalannak azt, hogy a települések adósságát elengedték, úgy reagált: senki sem tette fel ezt a kérdést, amikor elengedték a hitel felét az elmúlt öt esztendőben.
Felvetésünkre, hogy ilyen alapon bármelyik nehéz helyzetben lévő önkormányzat kérheti adóssága elengedését, a polgármester közölte: ez nincs így, más önkormányzatoknak nincs ilyen tartozása az állam felé.
Semmi méltánytalant nem kértünk
- Mi nem egy bank felé fennálló tartozásunk elengedését kértük, e tekintetben vannak kötelezettségeink, amelyeknek igyekszünk majd eleget tenni. Semmi méltánytalant nem kértünk. Azt szerettük volna, ha az arányok közelítenek a környezetvédelmi célokat is szolgáló beruházások esetében, az eddigi teherviselés ugyanis aránytalan volt. A hitelből 1,6 milliárd forintot visszafizettünk, ez sokkal jelentősebb összeg, mint amit azok az önkormányzatok fizetnek ki, akik nem igyekeztek annyira, hogy az ilyen jellegű feladataikat megoldják - mondta el.
Felvetésünkre, hogy 1995-ben miért nem gondolkodtak előre, miért nem számolták ki, hogy ez mennyire ró elviselhetetlen terheket az önkormányzatra, Talabér Márta azt mondta: hogy ki hogyan mérte fel a helyzetet, és mit várt, azt pontosan nem tudni, mert akik a döntéseket hozták , szinte sehol sincsenek már pozícióban.
Valószínűleg abban bízhattak, hogy mire jönnek a 2019-ig egyre növekvő törlesztő részletek, addigra olyan lesz a helyzet, hogy azokat is tudják törleszteni. Nem így lett.
Forintban tartoznak
Talabér Márta az Origo.hu-nak azt is elmondta, a várpalotai térség devizahitelét a magyar állam már a 2000-es évek elején kifizette a japán fejlesztési banknak, azzal a feltétellel, hogy később azt a települések visszafizetik. Ha a parlament jóváhagyja, akkor ez utóbbi adósságot engedheti el a parlament. Mint mondta, devizában fennálló adósságról évek óta nincs szó, a Várpalota és régiója környezetvédelmi rehabilitációs program forintban tartozik a magyar államnak.
OLVASD EL EZT IS!

- fidesz
- belföld
Tovább gyűrűzik az esztergomi botrány

- hitel
- heti összefoglaló