Szétszedte a szakma a kormány új tervét: nagyon rossz az irány
Nem egyeztetett a kormány az új tervezetről. Az oktatási szakértők felháborodtak.
Hetedik osztály végén eldöntené a kormány, hogy a gyerekből mi legyen - így összegezték a lapunk által megkérdezett szakértők a tegnap kiszivárgott oktatási tervezetet.
A szakmai szervezetekkel ismét nem tárgyalt a kormány, viszont a döntésnek nagyon komoly következményei lehetnek.
Hamar eldöntené a kormány, kiből mi lesz
A Magyar Nemzet csütörtöki számában írta meg, hogy a lap birtokába jutott szakképzési koncepcióban egészen meglepő dolgok szerepelnek. A tervezet lényege, hogy a kormány azt szeretné elérni, hogy a gimnáziumok helyett inkább a szakképzés felé forduljanak a fiatalok.
Ehhez ugyan nem korlátoznák a gimnáziumi férőhelyek számát, de hetedik osztály végén pályaorientációs tanácsadással egybekötött képesség- és tudásmérést vezetnének be az általános iskolások körében, és ennek a meghatározott szinten történő teljesítéséhez kötnék a megfelelő középiskola-típusba való bejutást.
Szakmailag megalapozatlan a tervezet
Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke lapunk kérdésére elmondta, hogy a 13-14 éves gyerekek nem képesek ebben az életszakaszban meghozni egy ilyen súlyú döntést, mert a gyerek személyisége még bárhogyan változhat. "Szakmai szempontból megalapozatlan ez az elképzelés" - mondta.
A Pedagógusok Szakszervezete nem tartja szerencsésnek a korai pályaválasztás semmilyen formáját. Bár a részletek nem ismertek, a szakképzési koncepcióban megjelent kompetenciamérés alkalmas lehet arra, hogy akár 13 éves korban eldöntse a tanulók sorsát - írta Szüdi János, a szakszervezet oktatási szakértője.
Nem ismert még, hogy az általános iskolai oktatás nyolc vagy kilenc évfolyamig tart-e, de különösen aggályos bármilyen mérés, ha ez alapján a tanulók már a nyolcadik-kilencedik évfolyamon eltérő mértékű és tartalmú felkészítést kapnak - tette hozzá.
Pont az ellenkező irányba kellene haladni
Ma nyolcadik után dől el, merre megy tovább a gyerek, de ez is túl korai, ezt is ki kellene tolni Mendrey szerint.
Európa egyéb országaiban is kitolták 17-18 éves korra a választási kényszer idejét, mert a diákok ekkor érnek meg - mondta. Szerinte a legfontosabb az lenne, hogy a gyerek minél tovább maradjon iskolában, a kormány ezzel mégis azt éri el, hogy minél kevesebb ideig legyen bent az oktatásban, mivel így olcsóbb az államnak. "Ez egy nagyon-nagyon rossz irány " - mondta.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kérdésünkre, hogy elképzelhetőnek tartja-e, hogy tényleg megvalósítják a tervezetet, Mendrey igennel válaszolt, de hozzátette, szakmailag ez nonszensz. Szakmai körökkel nem egyeztettek erről a javaslatról - mondta.
Ez a megoldás alkalmas lehet például arra is, hogy eldöntse, hányan és kik tanulhatnak gimnáziumban, hányan és kik tanulhatnak az újraszervezett és átnevezett szakközépiskolában, és hány tanulónak kell az újraszervezett szakiskolában tanulnia - jegyezte meg Szüdi.
OLVASD EL EZT IS!
- stadion
- paksi atomerőmű
Nagyon nem szeretné az állam, hogy ezeket megtudd
- varga mihály
- gyurcsány ferenc