Furcsa részlet derült ki a Stonehenge rejtélyéről: bizarr maradványokra bukkantak

Egy új elmélet szerint a legkorábbi őskori tömeges rituálék központja lehetett a Stonehenge.

Stonehenge-i rituálék
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nagyszabású őskori ünnepi rituálék bizonyítékait találták a nagy-britanniai Stonehenge-nél, melyek alapján ott lehetett a szigetek legkorábbi tömeges ünnepeinek központja. Brit kutatók 113 sertéscsontot vizsgáltak meg, melyeket négy késő újkőkori helyszínen - Durrington Walls, Marden, Mount Pleasant, West Kennet - találtak.

A kutatók szerint a vendégeknek lakóhelyükön nevelt állatok húsát kellett magukkal vinniük, így származhatnak az ott talált disznómaradványok távoli helyekről - írja a BBC.com. Az izotópos elemzések eredménye szerint a feltárt disznócsontok többnyire Skóciában, Anglia északkeleti részén és Nyugat-Walesben, valamint Nagy-Britannia számos más helyén nevelt állatoktól származnak.

Richard Madgwick, a Cardiff Egyetem tudósa vezette kutatócsoport szerint ezek az összejövetelek a sziget első nagy közös kulturális eseményei, melyekre Nagy-Britannia minden tájáról sereglettek az emberek, és az otthon nevelt és oda szállított állatok húsából lakomáztak.

Nagy erőfeszítések árán juthattak oda

Madgwick kiemelte: viszonylag könnyű lett volna sertést találni az ünnepség közelében, így meglepő, hogy az állatok nagy távolságokból származtak, hiszen ehhez a résztvevők hatalmas erőfeszítéseire volt szükség. Valószínűleg előírták, hogy a lakomák résztvevőinek magukkal kellett vinniük a sertést, nem szerezhették be helyben - tette hozzá.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A leghíresebb brit őskőkori műemlék, az angliai Wiltshire-ben álló Stonehenge mintegy ötezer éves, a világ egyik csodájaként tartják számon. A régészek szerint a szezonális mezőgazdasági ciklusok inspirálhatták arra a neolitikus kor emberét, hogy hatalmas, 25 tonnás homokkövek sorba rendezésével kövesse a Nap mozgását.

Fotók: Getty Images

Majdnem járda lett a kőlapokból, de egy dolgozó kiszúrt rajtuk valami furcsát

Több tucat megkövesedett őshüllő- és dinoszaurusz-lábnyomra bukkantak egy amerikai nemzeti parkban. A ritka és borzasztóan értékes lenyomatokat a park egyik önkéntese fedezte fel az egyik túraútvonal kövezésére használt kőlapok között.

Majdnem járda lett a kőlapokból, de egy dolgozó kiszúrt rajtuk valami furcsát

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük