Meglepő, mit írt le Stephen Hawking a halála előtt: mindent megváltoztat az utolsó elmélete

Stephen Hawking legfontosabb tudományos munkája lehet az utolsó elmélet, amit hetekkel a halála után hoztak nyilvánosságra.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Közel két hónapja, hogy a világ egyik nagy - ha nem a legnagyobb - koponyája eltávozott az élők sorából. Persze, ez korántsem jelenti azt, hogy Stephen Hawking feledésbe merült volna. A híres elméleti fizikus nem sokkal halála előtt egy új tudományos elméleten munkálkodott a párhuzamos univerzumok észlelhetőségéről, melyben azt feltételezi, hogy az univerzum mégis véges, és egyszerűbben működik, mint eddig hittük.

A Smooth Exit From Eternal Inflation nevű értekezés Hawking leglényegesebb munkája lehet. A professzor hajdani tudóstársai reprezentálták az utolsó tanulmányt, melyben azokat a forradalmi matematikai megoldásokat részletezte, melyeket fel lehetne használni egy, a több ősrobbanás tényét bizonyító űrszerkezet megépítéséhez. 

Ez a probléma elsőként még 1983-ban merült fel: ekkor vetette ugyanis Hawking papírra a határtalanság-elméletét, vagyis az univerzum keletkezését az ősrobbanás következtében. Hawking az új esszében ezt a gondolatkört új megvilágításba helyezte: szerinte végtelen számú ősrobbanás történhetett, ami véges univerzumokat eredményezett, és létrehozott egy matematikai paradoxont.

Carlos Frenk, a Durham Egyetem kozmológus professzora és Thomas Hertog, a belgiumi Leuven Egyetem professzora egyaránt elismerően nyilatkozott Hawking utolsó munkájáról. Szerintük ötletei bámulatos nézőpontot nyújtanak arra vonatkozóan, hogy milyen bizonyítékokra bukkanhatnak a párhuzamos univerzumok létezésével kapcsolatban. Hertog professzor két héttel a halála előtt találkozott a fizikussal, hogy még egyszer megvitassák az értekezést, mielőtt azt benyújtják végső jóváhagyásra.

Ritkán látott fotók Stephen Hawking életéből

"Nagyszerű tudós és kivételes ember volt, akinek munkája és öröksége még sok évig élni fog. Bátorsága, kitartása, zsenialitása és humora világszerte inspirálta az embereket. Egyszer azt mondta: 'Nem lenne olyan nagy az univerzum, ha nem jelentene otthont olyan embereknek, akiket szeretünk.' Örökké hiányozni fog".

Ritkán látott fotók Stephen Hawking életéből: az egész világ gyászolja a tudóst

Nézegess képeket!

Elolvasom

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ezt is szeretjük