Sokakat meglep, ki találta fel a spanyolviaszt valójában: a természetnek köszönhetjük a furcsa anyagot
A spanyolviaszt sokat emlegetik, mégsem ismerik valódi eredetét.
Azt gondolja, ő találta fel a spanyolviaszt! - hányszor hallja és mondja az ember, de valójában kevesen tudják, mi is az a spanyolviasz, amit emlegetnek, legfőképp pedig, ki találta fel?
Meglepő módon a spanyolviaszt nem kellett feltalálni, legfeljebb felfedezni, mint természet alkotta, természet adta lehetőséget. A spanyolviasz ugyanis gyantából van, amelyhez terpentint és cinóbert adtak, így megszínezve pecsétek nyomására alkalmas anyagot kaptak.
A spanyolviasz rövid története
A levélpecsétek használata a középkorra nyúlik vissza. Viaszt forrósítottak, majd lecsöpögtették, így látták el hitelesítő nyomattal a fontos dokumentumokat, leveleket, jelezve eredetiségüket, illetve bontatlanságukat.
A pecsétek azt is garantálták, hogy a leveleket csakis az bonthassa fel és olvashassa el, akinek címezték. Ha ugyanis a pecsét sérült volt, az arra utalt, hogy a levél illetéktelen kézbe került.
A spanyolviasz különlegességét az adta, hogy összetételének köszönhetően tartósabb és tetszetősebb is volt. Míg más pecsétanyagok alapanyaga a méhviasz volt, a spanyolviaszé a sellak, melyet Kelet-Indiából importáltak Európába. A sellak nem növényi, hanem állati eredetű gyanta. Egy délkelet-ázsiai rovar, a vörös színű lakkpajzstetű nőstényének váladéka. Ugyanezt az anyagot bútorlakként és hanglemezek alapanyagaként is használták.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A lakktetűgyantának köszönhetően a pecsét tartósabb és fényesebb lett, ráadásul a spanyolviaszba több cinóber is került, így színe is szebb volt más pecsétanyagoknál. Nem csoda, hogy a spanyolviasz hamar elterjedt, és szinte kiszorította a méhviasz pecsétanyagot a piacról.
Ha tehát az ember azt mondja, spanyolviasz, tulajdonképpen a jó minőségű pecsétviaszról beszél: megmosolyogtató, hiszen erre valószínűleg kevesek gondoltak volna, mint forradalmi találmányra.
Ókori társasjátékok
A találmányok apropóján: a társasjátékok nem a modern kor hozadékai, már az ókorban is léteztek. Mutatunk néhányat, beleértve Tutanhamon fáraó kedvencét is.
Képeken 8 izgalmas társasjáték az ókorból: Tutanhamon kedvence is köztük van
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- kannibalizmus
- indonézia