Többé nem nyeled le a rágógumit: egy brit nő jött rá, miért nem érdemes

Az emberek nagy része lenyeli vagy eldobja a rágógumit, de már az újrahasznosításra is lehetőség van.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Évente körülbelül 560 ezer tonna rágógumi fogy el világszerte, így nem csoda, hogy az utcai hulladék jelentős részét a cigarettacsikkek és az üres zacskók mellett a kiköpött, ragacsos kis galacsinok teszik ki. Ezek rendkívül hosszú idő alatt és nagyon nehezen bomlanak le, ráadásul rengeteg bosszúságot okoznak azoknak, akik belelépnek vagy belenyúlnak.

Mivel a rágók nagy részének alapja ugyanaz a szintetikus gumi, mint amilyenből a bicikliabroncsok belseje is készül, a sok kicsi hulladékdarabka elszórtan és kis mértékben ugyan, de szennyezi a környezetet - és ugyanezen káros hatásaiért nem érdemes lenyelni. Kidobva viszont rengeteg felesleges, maradandó szemét képződik, és, bár néhány környezetvédő és pár tudós korábban már kísérletezett az újrahasznosításával, módszereik nem épültek be a mindennapokba.

A rágógumi újrahasznosítása

Korábban elméleti szinten odáig jutottak, hogy például játékok vagy kukák készülhetnének az elhasznált rágógumiból, de nem sok esélyt láttak arra, hogy az embereket rá lehetne szoktatni a kiköpött anyag szelektív gyűjtésére, ezért a terv hamvába halt. Ám az ötlet most újra előkerült, és a megvalósítás útjára lépett egy, a korábbinál sokkal kidolgozottabb, átgondoltabb formában.

Egy brit dizájner, Anna Bullus rájött, hogy a megcsócsált gumi valójában hasznos alapanyag, melyből rengeteg dolog készülhet, többek között kényelmes, vízálló cipőtalp, gumicsizma vagy akár kávéspohár is. Ehhez persze szükség van arra, hogy a rágcsát elkülönítve dobják ki, amire szintén kidolgozott egy remek megoldást: újrahasznosított rágógumiból készített speciális gyűjtőket, melyekre az embereknek nem nehezebb rászoktatni magukat, mint a hamutartó használatára.

Találmánya elsőként a Winchester Egyetemen jelent meg, ahol nagyjából nyolcezer ember fordul meg naponta. Rengeteg rágót gyűjtött be a szelektív kukával, és így elkészülhettek a következő darabok, melyeket Anglia-szerte elhelyeztek, többek között a London-Heathrow-repülőtéren, mely mellékhatásként három hónap alatt hatezer fontot spórolt a takarítás költségein. Anna a BBC-nek elmondta: hisz benne, hogy a projektje előbb-utóbb világszintű lehet, és hosszútávon megváltoztathatja az emberek gondolkodásmódját, szokásait.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Az első epizódban a konyhapszichológia kérdéskörével foglalkozunk. Vajon jót tesz az, ha saját magunkat analizáljuk önsegítő könyvek alapján? Van olyan, hogy túl sok terápia? Mikortól trauma a trauma? Tarts velünk, dilemmázzunk együtt!

Promóció

Ezt is szeretjük