Új közlekedési tábla tűnt fel az országban: így néz ki, és ez a jelentése
Egyre népszerűbb a tábla.
Újabb „Puszi és menj!” táblát adtak át Újbudán, ezúttal a Gellért-hegy lábánál található Köbölkút utcai általános iskolánál, írta az Énbudapestem.
Ehhez hasonló tábla először Angyalföldön bukkant fel, és annyira népszerű lett, hogy azóta több kerületben és vidéki nagyvárosban is feltűntek hasonló jelzések.
"Puszi és menj!" tábla
Az első K+R, azaz Kiss & Ride zónát Angyalföldön alakították ki az országban, de maga a koncepció és az elnevezés már az 50-es évek óta létezik. A rendszer lényege nem más, mint hogy a sofőr csak addig áll meg az autójával, amíg az utasával puszit vált, vagy összeölelkezik, aztán már hajt is tovább. A tábla még nem került be a KRESZ-be, inkább szimbolikus, figyelemfelkeltő szerepe van.
Az első, angyalföldi K+R zónának egyébként - aminek kialakításához angliai, amerikai, kanadai, ausztrál, olasz, német és tajvani példákat vettek segítségül - az akkori beszámolók szerint hatalmas sikere volt, a szülők rögtön használni kezdték. A parkolóba behajtás egyébként csak az iskolakezdés előtti és az iskola utáni időszakban lehetséges, reggel 7-től 9 óráig, illetve 15-től 17 óráig, írta az Énbudapestem.
Az átadáskor a 13. kerület felhívta rá a figyelmet, hogy a K+R, amelyhez kilenc parkolóhelyet alakítottak ki a ki-be ugráláshoz, nem hagyományos parkoló, hiszen az csak a megállás és az utasra várakozás idejére vehető igénybe. A K+R táblákat általában a várakozni tilos tábla alá szokták elhelyezni, vagyis amúgy is maximum csak öt percig lehetne ott megállni.
A 13. kerületi „Puszi és pá!”, avagy „Puszi és menj!” zóna végül annyira bevált, hogy több kerületben is elkezdték alkalmazni, és több vidéki nagyváros is átvette a rendszert.
2019-ben már Budafok-Tétényben, a Játék utcában található Nádasdy Kálmán Alapfokú Művészeti Iskola és Általános Iskola előtt is megjelent a tábla, de Cegléden és Székesfehérváron is állítottak egyet-egyet, és azóta sorra kerülnek ki a táblák Sopronban, Pécsett és Debrecenben. Újbudán 2022 szeptemberében jelentek meg a Bikszádi utcában, az Újbudai Teleki Blanka Általános Iskola, illetve az Ercsi utcában, az Újbudai Mogyoróskert Bölcsőde előtt, fogalmaz a cikk.
A Gellért-hegy lábánál található Köbölkút utcai általános iskolánál most kihelyezett tábla ötlete egy nagyobb forgalomtechnikai koncepció keretein belül fogalmazódott meg, és együtt dolgozott rajta a Gellérthegyi Lakók Érdekvédelmi Egyesülete, illetve a 11. kerületi önkormányzat. A tábla ide kattintva megtekinthető.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A tábla a KRESZ-be még nem került be, és inkább szimbolikus, figyelemfelhívó szerepe van. „Figyelmesség a reggeli és a délutáni rohanásban gyermeküket iskolába szállító szülők felé. Illetve egy lehetőség a biztonságosabb be- és kiszállás biztosítására” - fogalmazott Tóth Márton önkormányzati képviselő az Énbudapestemnek.
A tábla kihelyezése óta számos pozitív visszajelzés érkezett hozzá Facebookon, telefonon és személyesen is, és a helyi civil közösség is nagyon pozitívan fogadta.
Sokan nem tudják a választ erre a 8 KRESZ-kérdésre - Szabad kijelölt gyalogos-átkelőhely előtt előzni?
A KRESZ-kérdésekre tudnia kell a válaszokat a közlekedés résztvevőinek.
Sokan nem tudják a választ erre a 8 KRESZ-kérdésre - Szabad kijelölt gyalogos-átkelőhely előtt előzni?
Kvíz!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary