3 Pulitzer-díjas fotó, ami megdöbbentette a világot

Az emberi sors kegyetlenségeinek jelentőségét a fényképek érzékeltetik igazán. 3 fotó, mely mellett nem lehet elmenni.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Pulitzer-díjat a magyar származású újságíró és kiadó, Joseph Pulitzer alapította. A világ legrangosabb újságírói kitüntetését csak az Amerikai Egyesült Államokban adják át, elsősorban újságíróknak, de gyakran elismerik vele az újságíráshoz kapcsolódó művészeti ágakban tevékenykedők - fotósok, hírügynökségek - munkáját is.

Balról jobbra: Renée C. Byer, Eddie Adams, Deanne Fitzmaurice.

A Pulitzer-díjat elsőként 1917. június 4-én adták át, manapság minden év áprilisában hirdetik ki a díjazottakat.

A nevekről a Columbia University Graduate School of Journalism felügyelete alatt egy független bizottság dönt.

Irak egy gyerek szemével

Deanne Fitzmaurice, Pulitzer-díj 2005

Az Egyesült Államok általi 2003-as iraki megszállás oka és következménye már a háború előtt heves viták tárgya volt. Az Egyesült Államok ugyanis soha nem részletezte elfogadhatóan az okokat, a háború szükségességét egyszerűen csak a terrorizmus elleni harc fontosságával magyarázta. Céljaként csupán - Donald Rumsfeld, akkori védelmi miniszter tolmácsolásában - a terrorizmus legyőzését és a tömegpusztító fegyverek megsemmisítését nevezte meg, annak ellenére, hogy ez utóbbiak létezésére nem voltak kézzelfogható bizonyítékai az amerikaiaknak, és azóta sem találtak.

Az iraki háború civilek - közöttük nők és gyerekek - tízezreinek életét követelte néhány év alatt. Deanne Fitzmaurice, az Associated Press hírügynökség fotósa 2004-ben készített fotósorozatot az iraki háborúról, melynek középpontjában egy olyan kilenc éves iraki kisfiú áll, aki detonáció következtében szerzett életveszélyes sebeket.

Fotó: Deanne Fitzmaurice, AP, 2004.

A sorozatot, amely a kisfiú kórházba szállítását és az életéért folytatott harcot dokumentálja, 2005-ben Pulitzer-díjjal jutalmazták.

Amikor a rák győz

Renée C. Byer, Pulitzer-díj 2007

Korunk egyik legnagyobb ellensége, a rák a gyermekeket sem kíméli: a sokszor gyógyíthatatlan kór évente több ezrek életét követeli csak az Egyesült Államokban.
A 11 éves Derek Madsennél 2004-ben diagnosztizáltak neuroblasztómát. Ez a rák egyik, viszonylag ritkán előforduló fajtája elsősorban az öt év alatti gyermekeknél alakul ki; rendszerint a mellékveséből indul ki, és az idegszöveteket érinti. A statisztikák szerint a kicsiknél a neuroblasztómából történő felépülés esélye igen nagy - de nem mindenkinek sikerül.

Derek és édesanyja, Cyndie French hitt abban, hogy menni fog, Derek szervezete azonban nem bírt a halálos kórral: 2006. május 11-én, néhány nappal az Amerikában tartott anyák napja előtt feladta a harcot.

Fotó: Renee C. Byer, Sacramento Bee, 2005.

Küzdelmeikről a Sacramento Bee című lap számolt be riport- és fotósorozatban. Ez utóbbiért Renee C. Byer 2007-ben átvehette a Pulitzer-díjat.

A fotó, amely véget vetett egy háborúnak

Eddie Adams, Pulitzer-díj 1969

Az 1950-es évek végén kezdődött vietnámi háború célja Észak- és Dél-Vietnám újraegyesítése volt. A kommunista északi oldalt Kína és a Szovjetunió, a délit az Egyesült Államok támogatta - a harcok szárazföldön és levegőben egyaránt folytak.
A vietnámi háború mértéktelen sok pénzébe került az amerikaiaknak, és milliók életét követelte alig több mint egy évtized alatt: a harcok során közel hatvanezer amerikai katona, illetve közel négymillió vietnámi vesztette életét.
A vietnámi háború hidegvérrel elkövetett mészárlásait és iszonyatos kegyetlenségét bemutató felvételek az egész világot sokkolták. A dokumentumok között az egyik leghíresebb Eddie Adams, az Associated Press fotósának felvétele, amelyen egy tábornok - Nguyen Ngoc Loan - közvetlen közelről végez egy megbilincselt vietkonggal.

Fotó: Eddie Adams, AP, 1968.

A fotó, amely hozzájárult ahhoz, hogy az amerikaiak felismerjék, mi is folyik Vietnámban, 1969-ben Pulitzer-díjat hozott készítőjének - és rányomta bélyegét Nguyen Ngoc Loan tábornok egész életére.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Bárhol is járt a világban a háború után, mindenhol felismerték: Ausztráliában megtagadták tőle a veterán katonáknak egyébként járó kezelést, az Egyesült Államokban történt letelepedését követően pedig emberjogi aktivisták kampányoltak az elűzéséért. A tábornok végül 1998-ban, 67 évesen rákban hunyt el.

Ezt is szeretjük