Nem tudják megfejteni, mit írtak a 4000 éves korongra: máson ilyen jeleket nem láttak még

A mai napig fejtörést okoz a kutatóknak, mit mesélnek a körkörösen felvésett sorok.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
A mai napig fejtörést okoz a kutatóknak, mit mesélnek a körkörösen felvésett sorok.

Krétán, az Iraklioni Régészeti Múzeumban féltve őriznek egy titokzatos, mintegy négyezer éves agyagkorongot. A kis korongon körkörösen az agyagba nyomkodott, összefüggő szöveg olvasható, melyet azonban mindmáig senkinek sem sikerült megfejteni.

A korongot a Hagia Triada rommező közelében találta egy olasz archeológus, Luigi Pernier 1908-ban. Egy valaha tárolóként használt templomi alagsorból került elő, melynek belseje, mint a többi lenti helyiségé is, a Santorini-vulkán kitörése óta hamuval és földdel volt tele.

A phaisztoszi korong

A korong lelőhelye után a phaisztoszi korong nevet kapta. Phaisztosz ősidőkbe visszanyúló történelemmel rendelkező krétai település, gazdag régészeti lelőhely. Hagia Triada, ahol a korongot találták, innen 3 kilométerrre van.

Kutatók egész sora kezdte elemezni a misztikus leletet, és megállapította, hogy az i. e. 1850-1600 környékén készült, és a minószi civilizáció középső korszakából való. Van olyan szakember is, aki i. e. 1400-ra helyezné a korong készítési idejét.

A korong 15 centiméter átmérőjű. A rajta lévő szöveget minden valószínűség szerint előre elkészített eszközökkel nyomták bele az agyagba. Nem tudni, hogy az belülről kifelé vagy kívülről befelé olvasandó, de azt igen, hogy ez a fajta nyomásos írástechnika mezopotámiai gyökerekre nyúlik vissza, és a korong az első olyan ismert szöveg, melyet többféle nyomóeszköz segítségével hoztak létre.

Ennyit tudni a szövegről

A phaisztoszi korongon 214 ismétlődő szimbólum szerepel. Olyanok, amilyeneket más leleteken mindeddig nem láttak a kutatók. Ha minden szimbólumot csak egyszer számolunk, akkor 45 egyedi jel látható rajta. Közülük sok jól felismerhető hétköznapi tárgy, illetve emberalak, de akadnak jelek, melyek vitatott, hogy mit ábrázolhatnak.

Anatóliai és egyiptomi hieroglifákkal is hozták már a jeleket párhuzamba, illetve lineáris A írás jeleivel is összevetették már őket. Utóbbira azért is sor került, mert a korong meglelésekor egy lineáris A írással íródott másik korongot is találtak.

A korong szimbólumai

A 45 szimbólum feltételezett jelentése

1. tollas fej 2. sisak 3. pajzs 4. irha 5. bumeráng 6. gyalogos 7. oszlop 8. macska 9. boglárfa - egyfajta platán 10. hajó 11. bot 12. méhkas 13. szarv 14. tonhal 15. ökörhát 16. hullámos szalag 17. kesztyű 18. parittya 19. sas 20. 21. nyíl 22. szár 23. papirusz 24. virág 25. liliom 26. ácsgyalu 27. galamb 28. méh 29. tetovált fej 30. tiara 31. bilincs 32. fűrész 33. hatalmas cserépedény 34. fésű 35. bikaláb 36. furulya 37. fogoly 38. gyerek 39. íj 40. ásókapa 41. fedél 42. kos 43. reszelő 44. szűrő 45. kis balta

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hamisítvány?

Felmerült a gyanú, hogy a korongot időközben hamisították, és a múzeumban kiállított darab nem az eredeti. Erre sem bizonyíték, sem cáfolat nincs, és sajnos jelen állás szerint a görög hatóság nem is engedi behatóbban megvizsgálni a leletet. A termolumineszcenciás vizsgálat pedig segítené az archeológiai kormeghatározást, így kiderülne, a kiállított korong hamisítvány-e.

Akár az eredetiről van szó, akár egy ügyes másolatról, érdekes elgondolkodni rajta, miről szólhat a rá írt szöveg, különösen a 45 szimbólum feltételezett jelentése ismeretében. Talán egy fontos eseményt rögzített? Esetleg valamilyen mese, történet, legenda lehet? Egyelőre sajnos csak találgathatunk. Remélhetőleg egyszer elolvashatjuk a fordítást, hiszen elnézve a szövegben szereplő szavakat, nagyon izgalmas és fordulatos lehet.

Az említett termolumineszcenciás vizsgálat a régészetben bevett módszer. Az agyagtárgyakat nagyon magas hőmérsékleten égetik ki, eközben pedig felszabadul a bent rekedt energia. A kiégetett tárgyban a radioaktív izotópok bomlásából származó energia az idők során felhalmozódik. Az archeológiai vizsgálat során, felhevítve az agyagleletet, ez az energia felszabadul, és a tárgy fényt bocsát ki magából. Minél régebbi egy lelet, tehát minél régebben égették ki, annál erősebb a lumineszcens fénykibocsátás, mert annál több bomlásból származó energia halmozódott fel benne.
Ezt is szeretjük