Peru régészeti szempontból kétségtelenül az egyik legkülönlegesebb, leggazdagabb területe a világnak. Az északi részén fekvő Chan Chan archeológiai komplexumban, ahol jó ideje nagyszabású ásatások folynak, húsz darab, fából készült szobrot fedtek fel 2018 őszén.
A különleges kinézetű szobrok mintegy nyolcszáz évesek lehetnek, és nem véletlenül kerültek oda, ahova. Szakértők szerint fontos feladatot bíztak rájuk egykor: egy misztikus ceremóniahelyszín őrzését.

A húsz darab, fából faragott szobrot falba vájt mélyedésekben találták meg. Mindegyikük 70 centis.

19 szobor jó állapotban van, egy kevésbé. Ez az arány, tekintve, hogy a szobrok fából vannak, nagyon jó. Érdekességük, hogy mindegyikük karaktere más.

A szobrok a Chan Chan komplexumban, a Tschudi-palotában kerültek elő. Az egykoron hatvanezres romváros a Csendes-óceán partján terül el, egy letűnt prekolumbián, preinka főváros.

- Egy sakktáblaszerű és hullámos mintákkal díszített folyosó falába építették őket, mely egy ceremóniahelyszínre vitt. A falakat szent állatok képei is díszítik - mondta a lelőhelyről Henry Gayoso, archeológus.

A helyszínen korábbi feltárások során is számos különböző szobor előkerült, melyek embereket és állatokat formáznak meg.

A Tschudi-palota alapterülete több négyzetkilométer, ami az egykori uralkodó hatalmasságát tükrözi. Falai gazdagon, szemet gyönyörködtető aprólékossággal díszítettek.

A palotából mára csak 1-3 méter magasságú falak maradtak, és egy medence a közepén, mely egykor víztározó lehetett.

Fantasztikus, hogy a víztározóban ma is víz van, és többféle vízimadár, valamint tavirózsák élőhelye.