Parasztvakítás: kemény bírálatot kapott a kormány az uzsorások elleni tervekre

A büntetőjogász szerint nem a törvényeket kell átírni.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium szigorítani kívánja az úgynevezett uzsora-bűncselekményekre vonatkozó szabályozást.

A minisztérium egyik javaslata szerint a bűncselekmény alapesetének tényállási elemei közül elhagynák az üzletszerű elkövetési módot, és azt a jövőben minősítő körülményként határoznák meg.

Az indoklás szerint erre azért lenne szükség, mert az üzletszerűség sok esetben nem állja meg a helyét, "miközben az adósnak okozott kár nagyon is drámai". Például - magyarázza a minisztérium - előfordulhat olyan eset is, amikor az uzsorás ugyan csak egy alkalommal nyújt uzsorakölcsönt, de cserébe a kölcsön nyújtásával egyidejűleg aláírat az adóssal egy ingatlan adásvételi szerződést azzal, hogy ha nem fizet, átíratja a nevére a házat. Aztán ezt meg is teszi. Az is előfordulhat, hogy az adós fizet, de mégis megteszi.

Ha tanúskodik társai ellen az uzsorás, mérsékelik a büntetését

A javaslat szerint hasonlóan a gyakran bűnszövetségben elkövetett korrupciós bűncselekményekhez, uzsoraügyekben is alkalmazni lehetne a korlátlan enyhítés lehetővé tételét.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy korlátlanul enyhíthető lenne a büntetése annak, aki még azelőtt bejelenti az uzsora-bűncselekményt, mielőtt az a hatóság tudomására jutott volna, és az elkövetés körülményeit feltárja.

A minisztérium közleménye szerint a Büntető törvénykönyv is szigorodik, a módosítás szerint az, aki más rászorult helyzetét kihasználva olyan különösen aránytalan mértékű ellenszolgáltatást tartalmazó megállapodást köt, amelynek teljesítése a megállapodás kötelezettjét, illetve annak hozzátartozóját vagy az általa - jogszabályon, hatósági határozaton vagy szerződésen alapuló tartási kötelezettség alapján - eltartott személyt súlyos vagy további nélkülözésnek teszi ki, bűntettet követ el, és három évig tartó szabadságvesztéssel büntetendő.

A büntetés öt évig terjedő szabadságvesztés lenne, ha az uzsora-bűncselekményt bűnszövetségben, üzletszerűen követik el.

Képek! Így mosolyognak a tömeggyilkosok

Nézegess képeket!

Elolvasom

Most 12 évet is kaphat egy uzsorás

Hack Péter büntetőjogász lapunknak elmondta, a jelenleg hatályos Büntető törvénykönyv szerint három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő az, aki jogosulatlan pénzügyi tevékenységet végez - ez lehet az uzsorázás is. Ha mindezt más bűncselekménnyel halmazatban követi el - például életveszélyesen megfenyegeti az adóst -, akkor büntetése akár 12 év is lehet.

- A fő probléma nem a törvényekkel van, hanem azzal, hogy az adósok nem tesznek feljelentést. A legegyszerűbb dolog, hogy átírjuk a törvényt. Ez azonban nem más, mint - népiesen szólva - parasztvakítás - vélekedett a büntetőjogász, aki szerint így, azaz a törvények átírásával már mondhatja azt a kormány, hogy tettünk az uzsorázás ellen, holott nem ez a megoldás.

A megfélemlítésre és arra, hogy az adósok nem tesznek feljelentést, a minisztérium azt javasolja, hogy az ügyész is indíthasson keresetet harmadik félként az uzsoraszerződés megsemmisítésére a "közérdekben okozott sérelemre" hivatkozva.

A közérdekben okozott sérelem akkor állapítható meg, ha a szerződéssel a társadalom egészének vagy a közösségnek az érdekei ténylegesen sérülnek. Bár ez nem feltétlenül jelent vagyoni jellegű sérelmet, a háttéranyag szerint erősen kérdéses, hogy ilyen esetben a közérdekben okozott sérelem ténylegesen megállapítható-e - írja az Index.

A KIM javaslata szerint megoldásként létrehoznának továbbá egy kifejezetten az uzsora-bűncselekményekre koncentráló tanúvédelmi programot is, amely nemcsak az adóst, de annak családját is meg tudná védeni az uzsorások fenyegetésétől.

Tanúvédelem most is van, csak nem használják

Probléma, hogy a jelenlegi szabályok alapján is számtalan lehetőség van arra, hogy az uzsorázás áldozatait, a tanúkat megvédjék. Most is részt lehet venni például a tanúvédelmi programban - amellyel teljesen új személyazonosságot kaphatnak, létezik a különösen védett tanúskodás intézménye is -, a gond Hack Péter szerint az, hogy az eljáró hatóságok nem élnek ezekkel a lehetőségekkel.

- Azt mondják, hogy a törvény rossz, ezzel a politikusoknak dobják a labdát, akik meg átírják a törvényt. De ezzel a helyzet nem fog változni - vélekedett a szakember.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A nyomozócsoport jó ötlet

Szerdán Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője bejelentette, külön nyomozócsoport indul, amely kizárólag az uzsora-bűncselekmények felderítésével foglalkozik a jövőben. Hack Péter a nyomozócsoportról elmondta, azt kifejezetten jó ötletnek tartja.

- Sokkal inkább ilyen lépésekre van szükség, mint jogszabály-módosításra - mondta el véleményét a büntetőjogász.

Ezt is szeretjük