Ilyen lehet az ősz a tűzforró nyár után: kiadták az előrejelzést a szakemberek

Ezt jósolják a meteorológusok.

Őszi időjárás 2024-ben
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az északi félteke nagy részén 2024 nyara az átlagnál jóval melegebb volt, Észak-Amerika, a Mediterránium és Kelet Közép-Európa extrém forró és száraz időszakot élt meg. 14 hónapon keresztül dőltek a havi melegrekordok, többször is átléptük az iparosodás kezdetéhez mért 1,5-2 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedést és egyes régiókban a 2022-höz hasonló aszály alakult ki. Európában több mint háromszáz tó és vízfolyás száradt ki, ezzel párhuzamosan Nyugat-Európában és a skandináv régióban villámárvizek pusztítottak.

Szeptember elejét írjuk, még mindig tombol a kánikula és az extrém szárazság Közép- és Délkelet-Európában, de már láthatóak azok a légköri és időjárási (fizikai) jelek, melyek változást hoznak az időjárásunkba.

Őszi időjárás 2024-ben

A szokásosnál jóval melegebb nyári szezon éppen véget ért, de Európa-szerte továbbra is rekkenő hőség uralkodik. Köszönhetően egy kiterjedt hőkupolának, amely a kontinens nagy részét uralja. Szeptember első napjai számos új hőmérsékleti rekordot állítottak fel Európa-szerte. 

A globális és regionális időjárási modellek előrejelzései szerint a déli országokban továbbra is 35 Celsius-fok feletti nappali hőmérséklet várható egy darabig. Szeptember elején a hőmérséklet jóval az átlag felett marad az európai kontinensen. Dél-Olaszországban és a Balkán-félszigeten várható legtovább az extrémitás.  

A hétvégét követően az időjárási modellek általános konszenzusa, hogy lassan összeomlik a rekkenő és tartós hőséget okozó blokkoló anticiklon, a jet streamek leszakadó ágai pedig segítik, hogy a ciklonok és azok csapadékrendszerei elérjék a kontinens belső területeit is, azaz végre szezonálisabb (enyhébb) időjárási trend indulhat el, csapadékkal. 

Az egész őszre vetített szezonális előrejelzés 

Európát tekintve a kontinens nagy részén a szokásosnál kissé melegebb felszíni hőmérsékletet láthatunk az előrejelző- és klímamodelleken. Az ECMWF, a CFS, a JMA és a GFS hosszú távú előrejelzésein is az átlagnál körülbelül 1-2 Celsius-fokkal enyhébb ősz vár ránk. Különösen októbertől növekvő csapadékminták jelennek meg a modellek szimulációin (45-50% valószínűséggel), azonban a csapadékosság terén bizonytalanság is uralkodik az egyes futásokon. A legtöbb modell októbertől, de különösen novembertől az átlagnál több csapadékot vár.  

GettyImages-1352141819 (1)
Fotó: Marek Godlewski / Getty Images Hungary

Mindegyik modell „egyetért” abban, hogy a szeptember az átlagnál akár 1,5-1,8 Celsius-fokkal is melegebb lehet Közép- és Kelet-Európában, míg az átlagnak megfelelő Skandináviában, a klímaátlagnál több csapadékkal az északi régiókban, és a hónap csapadékosabb lehet Közép Európában is.  

Idén az előző évektől eltérően több tag (lehetséges forgatókönyvek) is az átlagnál hűvösebb (hidegebb) novembert vár Európa nagy részén, de továbbra is többségben vannak az enyhébb novembert vizionáló futások, például az ECMWF esetében 51 tagból 17 mutat jelenleg az átlagnál 0,5-1 Celsius-fokkal hidegebb novembert.  

Jelenleg téli szezonális előrejelzést még nem lehet készíteni, azonban a klímaváltozási trendek alapján várhatóan az átlagnál enyhébb és csapadékos télre készülhetünk, bár a modelleken megjelentek az átlagnál hidegebb téli futások is, de ilyen időtávban ez még rendkívül bizonytalan.  

A nyári forróság és szárazság után várhatóan ősszel sem fognak a talajok kellőképpen feltöltődni nedvességgel, különösen a 80-100 cm-nél mélyebb rétegek, ezért a téli csapadéktól függ majd az, hogy egy jövő évi, esetleges újabb száraz és forró nyár milyen hatással lesz a vízellátásra és mezőgazdaságra.  

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az idei nyári forróságot és szárazságot okozó meteorológiai és környezeti okok

  • Masszív, erős, leépülni képtelen blokkoló anticiklonok (klímaváltozás miatt egyre gyakoribbak lesznek a jövőben).
  • Hőkupola Közép- és Kelet-Európa felett (egyre gyakoribbak). 
  • Túlmelegedett óceán és Földközi-tenger (egyik ok, hogy több csapadék lesz telente). 
  • Nyaranta egyre északabbi pályán mozgó ciklonok (egyre gyakoribb lesz). 
  • A trópusi cella északabbra tolódott (egyre gyakoribb lesz a jövőben). 
  • A Kárpát-medence rossz fekvése és a helyi medencehatások (bent ragad a forró, száraz és gyakran szennyezett levegő - egyre gyakoribb lesz a jövőben). 

Hétvégi időjárás: kegyetlen viharok várhatók ezekben a vármegyékben, kiderült, mikor ér véget a kánikula

Így alakul az időjárás a hét további részében.

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük