66 ezres béremelés az orvosoknak - Ezt ígérte a Fidesz 2010-ben?

Igen is, meg nem is. Méltó fizetésről beszéltek, de az emelést csak a fenyegetések után eszközölték.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerdán bejelentette, nem aktiválják azokat a felmondóleveleket, amelyeket mintegy 2500 egészségügyi dolgozó helyezett ügyvédi letétbe az ágazatban dolgozók anyagi és munkakörülményeinek javításáért.

Az orvosok 2011 májusában, tehát jóval a kormányváltás után, "a teljes kilátástalanság határán" döntöttek úgy, hogy megharcolnak a magyarországi munkavégzés feltételeiért, és belengetik felmondásukat arra az esetre, ha a kormány nem emeli bérüket és nem próbál meg javítani munkakörülményeiken, és úgy általában az egészségügy helyzetén. Az akcióhoz 2500 orvos csatlakozott.

Az egészségügyi államtitkárság közel egy éven át ígérte, megoldják a problémát, ám végül csak most, márciusban jelentették be, hogy az egészségügyi ágazatban dolgozók közül csaknem 86 ezer ember alapbérét emelik meg az idén.


66 ezer forintos emelés

A döntés értelmében azok az orvosok, akik ügyeleti díjazás nélkül  jelenleg bruttó 350 ezer forintnál kevesebbet keresnek, bruttó 65 823 forinttal kapnak többet. Ez a béremelésben érintett orvosok mintegy 80%-át jelenti. A 350 ezer forintos határ felett 10 ezer forintos sávonként 5 ezer forinttal csökkenő mértékű lesz a béremelés.
 Németországban a szakorvosok 5-8 ezer eurót - 1,4-2,2 millió forint - is megkereshetnek egy hónapban.

- Az egészségügy élhetővé tétele elkezdődött, de a pohár még csak félig van - közölte Papp Magor, aki szerint kiemelten fontos, hogy az idei béremelés 2013-ban és 2014-ben is folytatódjon.

Bár erről az egészségügyi államtitkárság nem beszél, a Fidesz 2010-es választási programját fellapozva kiderül: a párt két éve még mást ígért.

- Méltó munkakörülményeket és méltó béreket az orvosoknak - ezzel kampányolt a Fidesz, és bár a program időpontot nem említ, arra azért vélhetően senki sem számított, hogy tömeges felmondással való fenyegetőzésre lesz szükség.

Nem egészen ezt ígérték

Ahogy arra sem, hogy a bérrendezést először különböző ösztöndíjprogramokkal próbálják majd megoldani, ám az ösztöndíj elnyeréséhez olyan feltételeket szabnak, amit a rezidensnek többsége nem tud elfogadni.

Ilyen feltétel volt, hogy a kezdő orvosok csak akkor kapják meg a havi 100 ezer forintos ösztöndíjat, ha vállalják, hogy tíz évig Magyarországon dolgoznak, és nem fogadnak el hálapénzt, szerződésszegés esetén pedig kamatostul, de arányosan vissza kell fizetniük a kapott összeget.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Végül decemberben fordult a kocka, az államtitkárság elkülönített 30 milliárd forintot az orvosok bérrendezésére, amely Papp Magor szerint is csak az első lépés. Ám az is tény, hogy Magyarországon ilyen mértékű bérrendezést érdekképviselet még nem harcolt ki, és ahogy az elnök fogalmazott: ez a béremelés az elmúlt évtized legjelentősebb kormányzati intézkedése az egészségügyben.

Ezt is szeretjük